Zavřít reklamu

S blížícím se spuštěním transparentnosti sledování aplikací v iOS 14.5 je kolem celé kauzy pořád poměrně živo. V novém rozhovoru pro Toronto Star diskutoval generální ředitel společnosti Apple, Tim Cook, nejen o funkci jako takové, ale i o pokračujícím právním boji se společností Epic Games. Ta chce dle jeho slov z App Storu udělat bleší trh. Pokud jde o motivaci ke spuštění transparentnosti sledování aplikací a obecné zaměření společnosti Apple na ochranu soukromí uživatele, Cook uvedl, že je skutečně důležité, aby ti měli plnou kontrolu nad svými daty. Je tomu i z toho důvodu, že v telefonu je o nás více informací, než kolik je např. v samotné domácnosti. „Vaše bankovní a zdravotní záznamy, vaše rozhovory s přáteli a rodinou, obchodními kolegy – všechny tyto informace jsou uložené v telefonu. A tak cítíme obrovský smysl pro zodpovědnost pomáhat uživatelům z hlediska ochrany soukromí a bezpečnosti,“ řekl Cook v rozhovoru.

Minulý týden vyplavala na povrch informace, kterou sdílel Wall Street Journal, a která informuje o tom, že mnoho společností chce novou funkci Applu obejít a ve shromažďování údajů o uživatelích pokračovat. I na toto přišla v rozhovoru řeč, přičemž Cook situaci komentoval poměrně věcně: „Jediným důvodem, proč byste chtěli systém obcházet, je, že si myslíte, že získáte o uživatelích méně dat. Jediným důvodem, proč dostanete méně dat, je to, že se lidé nyní vědomě rozhodnou o tom, že vám je neposkytnou. To dosud udělat nemohli. Nyní se vám někdo dívá přes rameno, vidí, co hledáte, vidí, s kým mluvíte, vidí, co se vám líbí, co naopak ne a poté si o vás vytvoří podrobný profil. To je v pořádku, pokud sami říkáte, že to pro vás v pořádku je. My nejsme proti jakékoli formě digitální reklamy, my jen chceme, abyste k ní dali souhlas.“

Cook se také zmínil o potřebě regulace, která by pomohla chránit soukromí uživatelů, a dodal, že věří, že transparentnost sledování aplikací posune věci o krok dále. „Na obranu regulátorů je velmi obtížné předvídat, jakým směrem se dané věci ubírají, a když, tak tak činí velice rychle,“ řekl. „Společnost v tomto ohledu může reagovat o poznání rychleji.“ Kdy přesně iOS 14.5 vyjde, zatím známo ještě není. Cook však uvedl, že by to mělo být v rámci několika málo týdnů.

Epic Games vs. Apple 

Samozřejmě došlo i na kauzu s Epic GamesCook v rozhovoru doslova uvedl, že touha společnosti Epic Games zpřístupnit v rámci App Storu platební metody třetích stran by z něho udělal bleší trh. Vize „úhlavního nepřítele číslo 1“ pro Apple je totiž taková, že každý vývojář by mohl přijít se svojí metodou, jak by svůj dodatečný obsah v rámci platformy uživateli distribuoval. Své platební údaje byste tak už neposkytovali jen Applu, ale prakticky každému vývojáři. Situace by tak byla podobná právě blešímu trhu, kde také nemáte v prodejce přílišnou důvěru a své peníze mu zrovna svěřit nechcete. Nedůvěra ve vývojáře by pak znamenala menší prodeje jejich produktů, takže by podle Cooka vlastně nikdo nevyhrál. Cook je nicméně stále přesvědčen ve vítězství Applu. 

.