Zavřít reklamu

Společnost Apple je úspěšná zejména díky svým telefonům, tabletům, počítačům a produktům nositelné elektroniky. V její nabídce se nachází mimo jiné také multimediální centrum Apple TV, které je však mnohými spotřebiteli tak nějak opomíjeno. Jedná se sice o skvělé zařízení, které můžete pomocí portu HDMI připojit takřka k libovolnému modernímu projektoru a televizi, a z iPhonu, iPadu a Macu promítat prezentace, filmy, nebo si užívat herní tituly stažené přímo v zařízení. Zde však univerzálnost a zároveň uzavřenost Applu trochu podrazila nohy – na promítání lze zakoupit výrazně levnější Chromecast, hráči pak pořídí herní konzole přímo k tomu určené. Apple navíc trochu zaspal dobu a dlouho jste mohli jako nejnovější model pořídit Apple TV z roku 2017. To se však minulé úterý změnilo a kalifornský gigant přichází se zcela novým produktem. Jak velký je mezigenerační skok, a vyplatí se nové zařízení pořídit?

Výkon a kapacita úložiště

Jelikož se design nové Apple TV nezměnil a ve výsledku to zrovna u tohoto produktu není až tak podstatný faktor pro zakoupení, přejděme rovnou ke kapacitě úložiště a výkonu. Jak zařízení z roku 2017, tak Apple TV z letoška můžete pořídit ve variantách 32 GB a 64 GB. Osobně zastávám názor, že přímo v paměti Apple TV mnoho dat ani nepotřebujete – aplikace jsou menšího objemu a většinu obsahu streamujete přes internet, náročnější uživatelé by však 128 GB verzi možná uvítali. Do nové Apple TV byl umístěn čip Apple A12 Bionic, naprosto totožný s procesorem nabízeným v iPhonech XR, XS a XS Max. Přestože je procesor více než dva roky starý, poradí si i s těmi nejnáročnějšími hrami, které jsou pro systém tvOS k dispozici.

 

Abychom však byli upřímní, nárůst výkonu zde prakticky nezpozorujete. Starší Apple TV totiž disponuje čipem A10X Fusion, ten byl poprvé použit v iPadu Pro (2017). Jde o procesor postavený na tom z iPhonu 7, je však výrazně vylepšený a výkonem je s A12 Bionic srovnatelný. Jasně, díky modernější architektuře čipu A12 máte zajištěnou delší podporu softwaru, nyní mi však řekněte, jak velký krok za poslední roky tvOS učinil? Nemyslím si, že doznal tak drastického posunu, kvůli kterému je nutné na pravidelné aktualizace hledět.

apple_Tv_4k_2021_fb

Funkce

Oba stroje se pyšní schopností přehrávat 4K video na podporovaných televizích či monitorech, obraz vás v tomto případě doslova vtáhne do děje. Pokud máte kvalitní repro soustavu, s oběma produkty budete moci využívat výhod prostorového zvuku Dolby Atmos, letošní Apple TV však kromě výše zmíněného zvládne přehrávat i video natočené v Dolby Vision HDR. Všechny novinky v oblasti obrazu zapříčinily nasazení vylepšeného portu HDMI 2.1. Dále se u konektivity nic nezměnilo, připojení zajistíte pomocí Ethernet kabelu, použít můžete i WiFi. Asi nejzajímavější vychytávkou, se kterou Apple přispěchal, je kalibrace barev pomocí iPhonu. Jak kalifornský gigant správně tvrdí, na každé televizi vypadají barvy trochu jinak. Aby dokázala Apple TV upravit obraz do ideální podoby, vy nasměrujete fotoaparát vašeho iPhonu na obrazovku televize. Záznam se odešle do Apple TV a ta podle něj zkalibruje barvy.

Siri Remote

Spolu s novinkou spatřil světlo světa i ovladač Apple Siri Remote. Ten je vyroben z recyklovatelného hliníku, nachází se na něm vylepšená dotyková plocha s podporou gest a nově najdete na boku ovladače tlačítko Siri. Skvělou zprávou je, že je ovladač kompatibilní jak s nejnovější, tak i starší Apple TV, pokud tedy chcete využívat jeho výhody, nemusíte nutně pořizovat nový produkt.

Kterou Apple TV pořídit?

Abych řekl pravdu, přepracovaná Apple TV vůbec není tak přepracovaná, jak ji Apple prezentoval. Ano, nabídne výkonnější procesor a o něco věrnější podání obrazu a zvuku, výkon však tvOS nedokáže pořádně využít a v ostatních parametrech ani starší stroj příliš nezaostává. Jestli již starší Apple TV doma máte, upgrade na nový model příliš smysl nedává. Pokud používáte Apple TV HD, případně některý z předešlých modelů, dalo by se nad pořízením nejnovějšího modelu uvažovat, dle mého názoru vám však i produkt z roku 2017 poslouží více než perfektně. Ano, pokud jste náruživí hráči, a vychutnáváte si tituly ve službě Apple Arcade, letošní model vás potěší. Vy ostatní, co promítáte rodinné fotografie a občas se podíváte na nějaký ten film, dle mého názoru uděláte lépe, když počkáte na slevu staršího modelu a ušetříte.

.