Zavřít reklamu

Kde je konec oněm ikonickým, pro Apple tak typickým, barvám? Dříve to byla především bílá, která aktuálně přetrvává vlastně jen na příslušenství, jako jsou adaptéry, kabely a sluchátka AirPods, přičemž z hlavních produktů se vytratila. To ostatně proto, že je to typická barva spíše pro plast. Jenže nyní se pomalu loučíme i se stříbrnou, vesmírně šedou potažmo zlatou. A to i na Apple Watch. 

Stříbrná je samozřejmě typická pro hliníkové produkty a s těmi společnosti Apple je spjatá od příchodů unibody MacBooků. Byla přítomna nejen na iPhonech, iPadech ale i Apple Watch. Jenže s aktuální Series 7 je pryč. Nejuniverzálnější barva vhodná pro jakoukoli situaci tedy končí a nahrazuje ji hvězdně bílá. Jenže ono hvězdně zde znamená spíše slonovinově, což nemusí být mnohým uživatelům úplně po vůli.

Pak zde máme vesmírně šedou. Typickou barvu pro iPhone 5 a novější, Apple Watch samozřejmě nevyjímaje. A ano, i s tou jsme se nyní rozloučili a nahradila ji temně inkoustová. Jenže ta není ani černá ani modrá. Zlatá barevná varianta, známá od iPhonu 5S, také portfolio hliníkových Apple Watch Series 7 opustila. V tomto případě však bez zjevné náhrady – žádná žlutě sluníčková ani slunečně rozjasněná barva nepřišla. Místo toho zde máme trio zcela jiných barevných variant.

Klasické barvy 

V roce 2015, tedy v roce, kdy Apple představil první Apple Watch, o nich uvažoval skutečně jako o hodinkách. Pokud se podíváte na trh s těmito klasickými měřiči času, najdete zde nejčastěji ocelové, titanové (takže v obou případech vlastně stříbrné), zlaté (spíše pozlacené) a růžově zlaté nebo černé v případě pouzder s PVD úpravou. Pokud se nebudeme bavit o skutečně zlatých, prémiových keramických a opravdu ocelových Apple Watch, které u nás stejně nebyly oficiálně dostupné, tak tyto řečené barevné kombinace hliníkové modely poměrně zdárně imitovaly.

Apple-Watch-FB

Tyto barvy tak s námi vydržely poměrně dlouho, respektive až do loňského roku, kdy Apple se Series 6 představil ještě červené (PRODUCT)RED a modré pouzdro. U prvního se to dá pochopit pro jasné zaměření na charitu a podporu různých zdravotnických fondů, ale modrá? K čemu měla odkazovat modrá? Ano, modré číselníky jsou u klasických hodinek populární, ne tak ale jejich pouzdro. Letos pak tomu Apple nasadil doslova korunu.

Zelená jako Rolex 

Právě pro výrobce hodinek s korunou ve svém znaku, tedy Rolex, je zelená ikonická. Opět se zde ale bavíme o barvě číselníku, nikoli o barvě pouzdra. Proč tedy Apple k těmto barvám přešel? Možná právě proto, že už se nepotřebuje s klasickými hodinkami nijak poměřovat. Vždyť je už dávno předběhl, protože Apple Watch jsou přece nejprodávanějšími hodinkami na světě. Je tedy na čase, aby šly vlastní cestou, a to originální cestou, bez zbytečného vláčení té koule na noze ve znění, že to jsou „hodinky“.

Už i v tuzemsku jsou k dispozici ocelové modely, které se od hliníkových prakticky liší jen oním použitým materiálem, a které jsou přece jen stále usedlejších barev, tedy právě oněch typických – stříbrné, zlaté a grafitově šedé (sice ne vesmírně ale alespoň pořád šedé). Apple si tak mohl dovolit obě řady ještě více oddělit, kdy tu hliníkovou může hnát do líbivějších a méně okoukaných lifestylových barev a tu usedlou ocelovou nabízet spíše staromilcům. A je to dobře.

Je dobře, že je zde konečně barevný Apple a ne ten precizně čistý, ale přece jen poněkud nudný, který se v minulém desetiletí těch barev přece jen bál. Dokazuje to nejen v čadě Apple Watch, u iPhonů, ale ostatně i iPadů a iMaců. Uvidíme, čeho se pak v pondělí dočkáme u MacBooků Pro, jestli bude mít odvahu i do tohoto pracovního sektoru přinést trochu té barevné radosti.

.