Zavřít reklamu

Mezi nejvýraznější události počátku tohoto týdne patřilo oznámení Muskovy automobilky Tesla, podle které se firma rozhodla investovat jeden a půl miliardy do kryptoměny Bitcoin. Tesla hodlá v blízké budoucnosti také zavést podporu platby za své produkty v Bitcoinech. Oznámení mělo samozřejmě okamžitý vliv na poptávku po Bitcoinu, která prakticky okamžitě prudce vzrostla. V našem souhrnu událostí dne bude řeč také o populární sociální síti TikTok, která podle důvěryhodných zdrojů momentálně hledá způsoby, jak umožnit tvůrcům monetizaci obsahu spolu s placenou propagací a nákupem produktů. V závěru bude řeč o zcela novém phishingovém útoku, který ale ke svému fungování využívá jeden velmi starý princip.

Tesla bude přijímat bitcoin

Společnost Tesla počátkem tohoto týdne uvedla, že investovala 1,5 miliardy do kryptoměny bitcoin. Výrobce elektroautomobilů tuto skutečnost uvedl ve své výroční zprávě a při této příležitosti prohlásil, že má v dohledné budoucnosti v plánu přijímat také platby v Bitcoinech. Zákazníci Tesly již delší dobu vyzývali jejího zakladatele a ředitele Elona Muska k tomu, aby začal přijímat Bitcoiny coby další způsob platby za automobily. Musk se ke kryptoměně a Bitcoinu zvlášť již několikrát vyjádřil veskrze pozitivně, minulý týden pro změnu na svém Twitteru chválil kryptoměnu Dogecoin. Společnost Tesla ve svém prohlášení mimo jiné uvedla, že k lednu letošního roku aktualizovala své investiční podmínky, aby si zajistila větší flexibilitu a mohla maximalizovat své výnosy. Zpráva o investici se pochopitelně neobešla bez následků a cena Bitcoinu nedlouho poté opět rapidně stoupla – a narůstá i poptávka po této kryptoměně. Kromě investice do Bitcoinu Tesla počátkem tohoto týdne také oznámila, že se již letos v březnu dočkáme výrazného redesignu jejího Modelu S. Kromě nového designu se novinka bude moci pochlubit také zbrusu novými interiérem a řadou vylepšení.

TikTok vstupuje do e-commerce prostoru

Podle nejnovějších zpráv to vypadá, že populární platforma TikTok hodlá po vzoru řady jiných známých sociálních sítí oficiálně vstoupit do sektoru e-commerce a výrazně v tomto směru zvýšit své úsilí. Uvedl to server CNET s odvoláním na zdroje blízké společnosti ByteDance. Podle těchto zdrojů by tvůrci na TikToku měli již brzy mít k dispozici funkci, která by jim umožnila sdílet nejrůznější produkty a získávat provizi z jejich prodeje. Zmíněná funkce by měla být v rámci sociální sítě TikTok uvedena do provozu ještě v průběhu tohoto roku. Proslýchá se také, že by TikTok mohl ještě letos umožnit značkám propagovat své vlastní produkty a dokonce také zavést možnost “živých nákupů”, v jejichž rámci by uživatelé mohli nakupovat produkty, které zahlédli u některého ze svých oblíbených tvůrců ve videu. Společnost ByteDance se zatím k žádné z uvedených možností nijak oficiálně nevyjádřila. TikTok je v současné době jediná populární digitální platforma, která se může pochlubit početným publikem, a která zároveň nabízí velmi malé možnosti monetizace obsahu.

Morseovka ve phishingu

Pachatelé phishingových a jiných podobných útoků zpravidla ke své činnosti využívají ty nejmodernější technologie a postupy. Server TechRadar ale tento týden informoval phishingu, který staví na tradiční morseově abecedě. Kód morseovy abecedy v tomto případě umožňuje úspěšně obejít antiphishingový detekční software v e-mailových klientech. Samotné e-maily s touto phishingovou kampaní se na první pohled od standardních phishingových zpráv nijak zvlášť neliší – obsahují oznámení o příchozí faktuře a přílohu ve formátu HTML, která se na první pohled tváří jako excelová tabulka. Při bližším prozkoumání bylo odhaleno, že příloha obsahuje vstupy v JavaScriptu, které odpovídají písmenům a číslům v Morseově abecedě. Skript jednoduše k překladu kódu Morseovy abecedy do hexadecimálního řetězce použije funkci “decodeMorse ()”. Zmíněná phishingová kampaň podle všeho cílí zejména na podniky – objevila se ve firmách Dimensional, Capital Four, Dea Capita a několika dalších.

.