Zavřít reklamu

Věřím, že je mezi našimi čtenáři plno uživatelů, kteří využívají Mac či MacBook ke každodenní práci. Osobně bych si práci bez jablečného počítače, tedy alespoň v mém případě, nedovedl představit. Když navíc k tomu zkombinujete vaše zařízení se dvěma (či dokonce více) monitory, získáte naprosto perfektní pracovní prostředí, které by vám mohl kdejaký „windowsák“ závidět. Pro zaznamenávání vašich myšlenek či poznámek jsou v rámci macOS k dispozici hned dvě hlavní aplikace – Poznámky a Připomínky. Osobně však nejsem úplně fanoušek těchto aplikací, jelikož je nemám vždy na očích.

Ještě před několika týdny jsem si chtěl pro zaznamenávání poznámek pořídit velkou nástěnku, která by mi rozhodně zpřehlednila a zjednodušila práci. Osobně navíc velmi často zapomínám a platí, že to, co nemám napsané, do několika hodin zapomenu. V tomto případě jsem zapomněl také na nativní aplikaci Lístečky od Applu. Každý z vás má určitě doma barevné lepící papírky, které si můžete s poznámkami nalepit kamkoliv chcete. Jakýmsi trendem je tyto lístečky lepit například na monitor. Proč byste to však dělali, když můžete využít nativní aplikace Lístečky, která vám lepící papírky zprostředkuje bez lepení na monitor a v prakticky naprosto totožné podobě? Pokud chcete aplikaci Lístečky začít využívat, anebo ji alespoň vyzkoušet, tak ji můžete spustit klasickým způsobem pomocí Launchpadu, anebo Spotlightu.

lístečky macos

Po spuštění aplikace Lístečky se vám na ploše objeví první „papírek“, na který můžete napsat svou první poznámku, myšlenku, či cokoliv jiného, co chcete mít na očích. Jakmile se do jednoho z papírků přesunete, tak můžete v horní liště provádět různé úpravy a změny nastavení. V záložce Soubor lze například vytvořit nový lísteček, v záložce Úpravy poté můžete provádět klasické akce typu kopírovat či vložit. Záložka Písmo slouží k jednoduchému formátování textu, v záložce Barvy si poté můžete zvolit barvu aktivního lístečku. Zajímavá je také záložka Okno, kde si můžete nastavit například zobrazování lístečku vždy v popředí. Abyste měli lístečky na očích vždy, a to i po restartu systému, tak po spuštění na ně ve spodním docku klepněte pravým tlačítkem (či dvěma prsty). Poté najeďte na kolonku Volby a aktivujte možnost Ponechat v Docku, společně s možností Otevřít při přihlášení.

.