Zavřít reklamu

V minulém dílu tohoto seriálu jsme si pověděli něco o možnostech náhrady aplikací z prostředí MS Windows na našem oblíbeném systému Mac OS. Dnes se už konkrétně koukneme na oblast velmi rozšířenou především v podnikové sféře. Řeč bude o náhradách kancelářských aplikací.

Kancelářské aplikace jsou alfou i omegou naší práce. V nich kontrolujeme naši firemní poštu. Skrz ně píšeme dokumenty či tabulkové kalkulace. Díky nim plánujeme projekty a další aspekty naší práce. Mnozí z nás si bez nich nedovedou představit svoji firemní existenci. Má Mac OS tolik schopných aplikací, abychom se mohli plně odpoutat od prostředí MS Windows? Pojďme se podívat.

MS Office

Jako první a plnohodnotnou náhradu musím samozřejmě zmínit MS Office, které vycházejí také pro Mac OS nativně – nyní pod označením Office 2011. V předchozí verzi MS Office 2008 však chyběla podpora pro skriptovací jazyk VBA. Tím byl tento kancelářský balík ochuzen na Macu o funkcionality, jenž používají některé podniky. Nová verze by VBA obsahovat měla. Při používání MS Office můžete narazit na drobné potíže: „rozhozené“ formátování dokumentu, změna fontu atp. Tyto problémy vás stejně mohou potkat i ve Windows, ale to je problém programátorů Microsoftu. Programy MS Office si mužete stáhnout nebo s novým počítačem dostanete zkušební třicetidenní verzi. Balík je placený, verze 2008 v České republice stojí 14 774 Kč, studenti a domácnosti si jej mohou pořídit za zvýhodněnou cenu 4 390 Kč.

Pokud nechcete řešení přímo od Microsoftu, existují i adekvátní náhrady. Lze je použít, ale někdy nejsou schopny korektně pracovat a zobrazovat proprietární formáty MS Office. Mezi ně patří například:

 • IBM Lotus Symphony – jméno je stejné jako jméno DOSové aplikace z 80 let, ale produkty jsou jen stejně pojmenované a nejsou spolu provázané. Tato aplikace vám umožní napsat a sdílet textové a prezentační dokumenty. Obsahuje klon Powerpointu, Excelu i Wordu a je zdarma. Umožňuje načítání opensource formátů tak i proprietárních jako jsou právě nahrazované MS Office,

 • KOffice – tento balík začínal pouze s aplikacemi nahrazujícími Word, Excel a Powerpoint v roce 97 avšak za ta léta se vyvinul a obsahuje i jiné aplikace, které mohou balíku MS Office konkurovat. Obsahuje klon Accesu, Visia. Dále pak kreslící programy pro bitmapové a vektorové obrázky, klon Visia, editor rovnic a klon Projectu. Bohužel nemohu posoudit jak dobrý, k projektovému plánování či kreslení grafů jsem se s produkty Microsoftu nesetkal. Balík je zadarmo, avšak asi zklamu většinu uživatelů, protože se musí zkompilovat a nejlepší pro to je použít MacPorts (připravuji návod jak s MacPorts pracovat),

 • NeoOffice a OpenOffice – tyto dva balíky jsou u sebe z jednoho prostého důvodu. NeoOffice je odnož OpenOffice přizpůsobená pro Mac OS. Základ mají stejný jen NeoOffice nabízí lepší integraci s prostředím OSX. Oba obsahují klony Wordu, Excelu, Powerpointu, Accessu a editoru rovnic a jsou založeny na C++, avšak pro využití všech funkcionalit je třeba Java. Více či méně pokud jste zvyklí na OpenOffice na Windows a chtěli byste používat stejný balík i na Mac OS, vyzkoušejte si oba a zjistíte, který vám bude vyhovovat více. Oba balíky jsou samozřejmě zadarmo.

 • iWork – kancelářský software vytvořený přímo Applem. Je naprosto intuitivní a ačkoliv je o dost rozdílnější, než všechny ostatní balíky, co se ovládání týče, tak je vše uděláno s Applovskou precizností. MS Office znám a má skvělé funkce, ale v iWorku se cítím jako doma a ačkoliv je zpoplatněný je to moje volba. Bohužel jsem u něj měl párkrát problémy s formátováním MS Office dokumentů a tak raději všechno co dávám zákazníkům konvertuji do PDF. Stejně je to však důkaz, že lze udělat kancelářský balík s jednoduchým uživatelským rozhraním. Jsem ovlivněn a tak si raději stáhněte demoverzi pro vyzkoušení a uvidíte jestli mu propadnete jako já nebo ne. Je placený a obsahuje klony Wordu, Excelu a Powerpointu. Další výhodou je, že tento aplikační balík byl uvolněn i pro iPad a chystá se pro iPhone.

 • StarOffice – komerční verze OpenOffice od Sunu. Rozdíly mezi tímto placeným kusem software a tím zadarmo jsou zanedbatelné. Po chvíli hledání na internetu jsem zjistil, že se jedná převážně o části, na které si Sun, pardon Oracle, platí licenci a mezi ně se řadí například fonty, šablony, cliparty atp. Více zde.

Office však nejsou jen Word, Excel a Powerpoint, ale obsahují i další nástroje. Hlavní aplikací je Outlook, která se stará o naše maily a kalendáře. Ačkoliv zvládne i jiné standardy, nejpodstatnějším je komunikace s MS Exchange serverem. Zde máme následující alternativy:

 • Mail – aplikace přímo od Apple vložená jako interní klient pro správu pošty, který je přímo přibalen v základní instalaci systému. Má však jedno omezení. Dokáže komunikovat a stahovat poštu z Exchange serveru. Podporuje pouze verzi 2007 a vyšší, což ne všechny firmy splňují,
 • iCal – toto je druhá aplikace, která nám pomůže zvládnout komunikaci s MS Exchange serverem. Outlook není jen mail, ale také kalendář pro plánování schůzek. iCal je s ním schopen komunikovat a fungovat jako kalendář v Outlooku. Bohužel opět s omezením MS Exchange 2007 a vyšší.

MS Project

 • KOffice – výše zmíněné KOffice obsahují i program pro správu projektů avšak na Mac OS jsou dostupné pouze ze zdrojových kódů přes MacPorts. Bohužel jsem je nezkoušel,

 • Merlin – výrobce nabízí za poplatek jak software pro plánování projektů tak synchronizační server, který lze použít mezi jednotlivými projektovými manažery ve firmě. Také nabízí aplikaci pro iOS abyste byli i na Vašich mobilních zařízeních vždy schopni kontrolovat a upravovat projektový plán. Vyzkoušejte si demo a uvidíte jestli je právě Merlin pro vás,

 • SharedPlan – plánovací program za peníze. Narozdíl od Merlina řeší možnost spolupráce více projektových manažerů na jednom či více projektech přes WWW rozhraní, které je přístupné přes prohlížeč a tak i z mobilních zařízení,

 • FastTrack – placený plánovací software. Umí publikovat přes MobileMe účet což je zajímavé. Na stránkách výrobce je spousta tutoriálů a dokumentace pro projektové manažery začínající s touto aplikací, bohužel pouze v angličtině,

 • OmniPlan – firma Omni Group se u mne zapsala, když jsem poprvé viděl Mac OS. Hledal jsem pro kamaráda právě náhradu za MS Project a viděl jsem některá videa co se týče jeho použití. Po světě MS Windows jsem nedokázal pochopit jak něco může být tak jednoduché a primitivní, co se ovládání týče. Upozorňuji, že jsem viděl jen promo videa a tutoriály, ale docela mne nadchnul. Pokud se někdy stanu project managerem, je pro mne OmniPlan jediná volba.

MS Visio

 • KOffice – tento balík má program, který je schopen modelovat diagramy jako Visio a snad je i zobrazovat a editovat
 • OmniGraffle – placená aplikace, která by se mohla vyrovnat Visiu.

Zhruba jsem pokryl veškeré kancelářské balíky, které si myslím, že se používají nejvíce. V příštím díle se podíváme na bajty WWW programům. Pokud požíváte nějakou jinou kancelářskou aplikaci, prosím napište mi do fóra. Já článek o tuto informaci doplním. Děkuji.

Zdroje: wikipedia.org, istylecz.cz
.