Zavřít reklamu

V minulém dílu tohoto seriálu jsme si pověděli něco o možnostech náhrady aplikací z prostředí MS Windows na našem oblíbeném systému Mac OS. Dnes se už konkrétně koukneme na oblast velmi rozšířenou především v podnikové sféře. Řeč bude o náhradách kancelářských aplikací.

Kancelářské aplikace jsou alfou i omegou naší práce. V nich kontrolujeme naši firemní poštu. Skrz ně píšeme dokumenty či tabulkové kalkulace. Díky nim plánujeme projekty a další aspekty naší práce. Mnozí z nás si bez nich nedovedou představit svoji firemní existenci. Má Mac OS tolik schopných aplikací, abychom se mohli plně odpoutat od prostředí MS Windows? Pojďme se podívat.

MS Office

Jako první a plnohodnotnou náhradu musím samozřejmě zmínit MS Office, které vycházejí také pro Mac OS nativně – nyní pod označením Office 2011. V předchozí verzi MS Office 2008 však chyběla podpora pro skriptovací jazyk VBA. Tím byl tento kancelářský balík ochuzen na Macu o funkcionality, jenž používají některé podniky. Nová verze by VBA obsahovat měla. Při používání MS Office můžete narazit na drobné potíže: „rozhozené“ formátování dokumentu, změna fontu atp. Tyto problémy vás stejně mohou potkat i ve Windows, ale to je problém programátorů Microsoftu. Programy MS Office si mužete stáhnout nebo s novým počítačem dostanete zkušební třicetidenní verzi. Balík je placený, verze 2008 v České republice stojí 14 774 Kč, studenti a domácnosti si jej mohou pořídit za zvýhodněnou cenu 4 390 Kč.

Pokud nechcete řešení přímo od Microsoftu, existují i adekvátní náhrady. Lze je použít, ale někdy nejsou schopny korektně pracovat a zobrazovat proprietární formáty MS Office. Mezi ně patří například:

 • IBM Lotus Symphony – jméno je stejné jako jméno DOSové aplikace z 80 let, ale produkty jsou jen stejně pojmenované a nejsou spolu provázané. Tato aplikace vám umožní napsat a sdílet textové a prezentační dokumenty. Obsahuje klon Powerpointu, Excelu i Wordu a je zdarma. Umožňuje načítání opensource formátů tak i proprietárních jako jsou právě nahrazované MS Office,

Lotus Symphony
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Lotus Symphony 02
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • KOffice – tento balík začínal pouze s aplikacemi nahrazujícími Word, Excel a Powerpoint v roce 97 avšak za ta léta se vyvinul a obsahuje i jiné aplikace, které mohou balíku MS Office konkurovat. Obsahuje klon Accesu, Visia. Dále pak kreslící programy pro bitmapové a vektorové obrázky, klon Visia, editor rovnic a klon Projectu. Bohužel nemohu posoudit jak dobrý, k projektovému plánování či kreslení grafů jsem se s produkty Microsoftu nesetkal. Balík je zadarmo, avšak asi zklamu většinu uživatelů, protože se musí zkompilovat a nejlepší pro to je použít MacPorts (připravuji návod jak s MacPorts pracovat),

Koffice in action
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
KOffice in action 2
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • NeoOffice a OpenOffice – tyto dva balíky jsou u sebe z jednoho prostého důvodu. NeoOffice je odnož OpenOffice přizpůsobená pro Mac OS. Základ mají stejný jen NeoOffice nabízí lepší integraci s prostředím OSX. Oba obsahují klony Wordu, Excelu, Powerpointu, Accessu a editoru rovnic a jsou založeny na C++, avšak pro využití všech funkcionalit je třeba Java. Více či méně pokud jste zvyklí na OpenOffice na Windows a chtěli byste používat stejný balík i na Mac OS, vyzkoušejte si oba a zjistíte, který vám bude vyhovovat více. Oba balíky jsou samozřejmě zadarmo.

NeoOffice nahrada wordu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
NeoOffice Excel
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • iWork – kancelářský software vytvořený přímo Applem. Je naprosto intuitivní a ačkoliv je o dost rozdílnější, než všechny ostatní balíky, co se ovládání týče, tak je vše uděláno s Applovskou precizností. MS Office znám a má skvělé funkce, ale v iWorku se cítím jako doma a ačkoliv je zpoplatněný je to moje volba. Bohužel jsem u něj měl párkrát problémy s formátováním MS Office dokumentů a tak raději všechno co dávám zákazníkům konvertuji do PDF. Stejně je to však důkaz, že lze udělat kancelářský balík s jednoduchým uživatelským rozhraním. Jsem ovlivněn a tak si raději stáhněte demoverzi pro vyzkoušení a uvidíte jestli mu propadnete jako já nebo ne. Je placený a obsahuje klony Wordu, Excelu a Powerpointu. Další výhodou je, že tento aplikační balík byl uvolněn i pro iPad a chystá se pro iPhone.

iWork choose template
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Document in action in iWorks
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • StarOffice – komerční verze OpenOffice od Sunu. Rozdíly mezi tímto placeným kusem software a tím zadarmo jsou zanedbatelné. Po chvíli hledání na internetu jsem zjistil, že se jedná převážně o části, na které si Sun, pardon Oracle, platí licenci a mezi ně se řadí například fonty, šablony, cliparty atp. Více zde.

Office však nejsou jen Word, Excel a Powerpoint, ale obsahují i další nástroje. Hlavní aplikací je Outlook, která se stará o naše maily a kalendáře. Ačkoliv zvládne i jiné standardy, nejpodstatnějším je komunikace s MS Exchange serverem. Zde máme následující alternativy:

 • Mail – aplikace přímo od Apple vložená jako interní klient pro správu pošty, který je přímo přibalen v základní instalaci systému. Má však jedno omezení. Dokáže komunikovat a stahovat poštu z Exchange serveru. Podporuje pouze verzi 2007 a vyšší, což ne všechny firmy splňují,
 • iCal – toto je druhá aplikace, která nám pomůže zvládnout komunikaci s MS Exchange serverem. Outlook není jen mail, ale také kalendář pro plánování schůzek. iCal je s ním schopen komunikovat a fungovat jako kalendář v Outlooku. Bohužel opět s omezením MS Exchange 2007 a vyšší.

MS Project

 • KOffice – výše zmíněné KOffice obsahují i program pro správu projektů avšak na Mac OS jsou dostupné pouze ze zdrojových kódů přes MacPorts. Bohužel jsem je nezkoušel,

KOffice Planner
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • Merlin – výrobce nabízí za poplatek jak software pro plánování projektů tak synchronizační server, který lze použít mezi jednotlivými projektovými manažery ve firmě. Také nabízí aplikaci pro iOS abyste byli i na Vašich mobilních zařízeních vždy schopni kontrolovat a upravovat projektový plán. Vyzkoušejte si demo a uvidíte jestli je právě Merlin pro vás,

Merlin
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • SharedPlan – plánovací program za peníze. Narozdíl od Merlina řeší možnost spolupráce více projektových manažerů na jednom či více projektech přes WWW rozhraní, které je přístupné přes prohlížeč a tak i z mobilních zařízení,

SharedPlan
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • FastTrack – placený plánovací software. Umí publikovat přes MobileMe účet což je zajímavé. Na stránkách výrobce je spousta tutoriálů a dokumentace pro projektové manažery začínající s touto aplikací, bohužel pouze v angličtině,

FastTrack
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 • OmniPlan – firma Omni Group se u mne zapsala, když jsem poprvé viděl Mac OS. Hledal jsem pro kamaráda právě náhradu za MS Project a viděl jsem některá videa co se týče jeho použití. Po světě MS Windows jsem nedokázal pochopit jak něco může být tak jednoduché a primitivní, co se ovládání týče. Upozorňuji, že jsem viděl jen promo videa a tutoriály, ale docela mne nadchnul. Pokud se někdy stanu project managerem, je pro mne OmniPlan jediná volba.

OmniPlan
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

MS Visio

 • KOffice – tento balík má program, který je schopen modelovat diagramy jako Visio a snad je i zobrazovat a editovat
 • OmniGraffle – placená aplikace, která by se mohla vyrovnat Visiu.

OmniGraffle
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zhruba jsem pokryl veškeré kancelářské balíky, které si myslím, že se používají nejvíce. V příštím díle se podíváme na bajty WWW programům. Pokud požíváte nějakou jinou kancelářskou aplikaci, prosím napište mi do fóra. Já článek o tuto informaci doplním. Děkuji.

Zdroje: wikipedia.org, istylecz.cz

Diskuze k článku

  Přiznám se, že na takový článek jsem dlouho čekal, ale nejsem si jist jestli mě „uspokojil“ Nejvíce mě samozřejmě zajímala možnosti MS Office kde mě zarazilo: „Při používání MS Office můžete narazit na drobné potíže: “rozhozené” formátování dokumentu, změna fontu atp. Tyto problémy vás stejně mohou potkat i ve Windows, ale to je problém programátorů Microsoftu.“ Tomu moc nerozumím, mě nikdy nepotkal problém s „rozhozeným“ formátováním při běžné kancelářské činnosti. Jinak si myslím, že by bylo fajn popsat lépe možnosti náhrady Outlooku, který je pro mne důležitý ve spojení s MS Exchange a s tím související úkoly, kalendář, plánování schůzek, rezervace místností, atd. Jinak samozřejmě se budu těšit na další díly. ;) Jarek

  Pokud jste se nesetkal s rozhozeným formátováním, buďte šťasten. Několikrát se mi stalo, že si klient donesl knihu „hotovou“ ve Wordu. při otevření na firemním počítači se to celé rozhodilo, byť byl použit stejný font. Neseděly konce stran, umístění obrázků, odkazy atp. Což je samozřejmě velký problém.

  Tak to samozřejmě ano, ale toto se spíše týká typografie, kdy při sazbě se v podstatě vždy musí provádět tzv. „zalamování“ a posléze export do pdf, právě z důvodů Vámi popsaných. Ale nechci být hnidopich a díky za Vaše články.

  Bohuzel jsou pripady, kdy tohle neni zrovna dobre. Napriklad projektova dokumentace k aplikacim, do ktere musi byt mozno sahnout, v pripade upravy (tedy hlavne pokud na konfiguraci/vyvoji atp. pracuje nasledne jina firma) atp atp. Kazdopadne s Vami souhlasim :)

  Co se tyce Outlooku, pripadne Entourage, jak se mu nadava v 2008, tak me osobne se hodne libil, ale spousta lidi na nej na internetu nadavalo a tak MS prave pro verzi 2011 portuje primo Outlook uz nic jineho. Kazdopadne co se tyce planovani schuzek a spoluprace s Exchangem, nemel jsem ani v 2008 verzi zadne problemy a ani mi 3 ex-kolegove ve firme kde jsem pracoval. Dokonce se mi v Entourage libila ta mensi „projektova“ kancelar, kam jsem si mohl napsat, ze pracuji na 10 projektech a rict. Kdyz mi prijdou maily z techto adres, tak jsou k tomuhle projektu, pokud bude v predmetu tohle, bude to jinej projekt a vice ci mene, kazda udalost v exchange kalendari dostala priznak, ze se ma priradit k tomu a tomu projektu (nevim ejstli si to delal interne nebo na serveru) kazdopadne na serveru byl kompletni prehled vsech schuzek, co jsem planoval. S rezervaci mistnosti take nebyl problem, jen se to muselo, stejne jako na windows, spravne zarezervovat. Takze se stavalo ze 2 si zarezervovali 1 mistnost, ale jen proto, protoze byl nejaky problem s Exchangem ne s Outlookem at uz ve Windows tak na Macu, fakt nevim co to bylo za problem, ale aplikace fungovala.

  Iwork je prima, jedine co mi chybi je podpora cestiny. Nebo mi neco uniklo?
  Zkousel jsem i Openoffice, ale v prostredi OsX to pusobi tak nejak kostrbate.

  Když jsem začínal s Mac OS, lákal mě iWork a měl jsem chuť s ním začít. Ovšem vytváření první tabulky mě odradilo – nebylo možné otočit text v buňce o 90° a nedokázal jsem to ničím nahradit. Tak jsem zůstal u MS Office. Tam mi do teď samozřejmě chybí VBA. Přijde mi to takové nějaké nedodělané – můžu vložit tlačítko, ale nelze mu nadefinovat žádné makro. Nebo to neumím. Takže zase taková polovičatá práce. Ale i přes odlišné ovládání Office na Mac Vs. Win používám právě MS Office.

  Oni prave nejprve VBA meli a pak ho odstranili, v 2011 by VBA uz mel opet byt. Co se iWorku tyce, tak otaceni v bunce jsem nezkousel, kazdopadne mi to prislo logictejsi a prehlednejsi nez MS Office, ale je to fakt o tom na co si clovek zvykne a osobni preference. Uprimne jsem Office 2008 ukazoval bejvale pritelkyni kdysi a zkonstatovala, ze ji prijdou domakanejsi nez MS Office pro windows….

  Já preferuji iWork. Obzvláště jsem si oblíbil službu iwork.com os Apple, která je zatím uváděná jako Beta. Používání iWork ještě umocnilo zakoupení iPadu, kde aplikace Pages&Numbers&Keynote jsou po posledním Update hodně Handy. Jediné co mi chybí a co určitě brzy bude je tisk z iPadu z těchto aplikací. Mám iOS 4.2 verzi BETA 2 a tisknu zatím jen v aplikacích, kde to lze (Safari, Mail, Pictures).

celý text

Čtěte více