Zavřít reklamu

Macy nebyly nikdy určené pro hraní her. Ostatně právě proto se hry pro operační systém macOS dlouhodobě ani nepřipravovaly a vývojáři naopak jablečnou platformu úspěšně ignorovali, což se dá říct platí až doteď. Příchod čipů Apple Silicon ale výrazně proměnil diskuzi, jablíčkáři se konečně začali zajímat o gaming a hledají nejrůznější způsoby, jak i jejich Mac využít pro gaming. Ve finále to ale bohužel není tak úplně jednoduché, jelikož vysoký výkon zkrátka nezajišťuje optimální chod her.

Velice důležitá je také přítomnost moderního API, které hrám jakoby odemkne plný potenciál hardwaru. A právě zde můžeme narazit na zásadní kámen úrazu. V případě PC (Windows) totiž dominuje knihovna DirectX, která ale bohužel není multiplatformní a pro jablíčkáře zkrátka nefunguje. Tento neduh se snaží vyřešit firma Valve, stojící za hrami Half-Life 2, Team Fortress 2 nebo Counter-Strike, která má nezpochybnitelný podíl na vývoji multiplatformního API s názvem Vulkan, který je přímo navržen pro co možná nejefektivnější práci s dnešními sestavami a dokonce nabízí podporu pro Apple Silicon. Tedy nabízet by ji mohl, kdyby v tom někdo záměrně nepřekážel.

Apple blokuje cizí inovace

Jak ale všichni známe Apple, tento cupertinský gigant si razí zcela vlastní cestu a pomalu až ignoruje veškerou konkurenci. Velice podobně je tomu i v případě této diskuze, kdy se řeší, zdali někdy Macy budou vhodnými zařízeními pro gaming. Ačkoliv tedy API Vulkan nabízí nativní podporu pro počítače s čipy Apple Silicon, tak i přesto jej jablečná společnost zcela zařízla a oficiálně API nepodporuje, pro což má svůj zásadní důvod. Firma se totiž namísto toho spoléhá na zcela vlastní řešení, které je jen o něco starší než Vulcan a lépe funguje s jablečným ekosystémem – nese označení Metal. Předtím se jablečné počítače, telefony i tablety spoléhaly na starší alternativu OpenCL, která už ale prakticky zmizela a kompletně ji nahradil Metal.

API Metal
Grafické API Metal od Applu

Zde je ale právě onen problém. Někteří jablíčkáři to vidí tak, že Apple zcela blokuje cizí inovace a nechce je pustit do svých systémů, ačkoliv by to mohlo pomoct třeba hráčům. Vše ale bude spočívat spíše v nešťastném načasování. Cupertinský gigant musel na vývoji API Metal pracovat delší dobu a určitě za něj dal nemalé finanční prostředky. Vůbec první vydání si zažil již v roce 2014. Vulkan naopak přišel až dva roky později (2016). Zároveň můžeme narazit na ještě jeden problém, a to je celková optimalizace. Zatímco grafické API Vulkan se zaměřuje na prakticky všechny počítače pod sluncem (s cílem být multiplatformní), Metal je přímo určen pro specifický typ hardwaru, a tím jsou zařízení od Applu, což může přinášet lepší výsledky.

Jak to bude s gamingem na Macích?

Pravdou tedy je, že Macy nejsou připraveny pro gaming o nic víc, než byly například před dvěma lety. Výkon čipů Apple Silicon jim sice propůjčuje enormní výkon, avšak právě v oblasti hraní her to nepůjde bez kvalitního grafického API, které hrám umožňuje využít plný potenciál hardwaru. Naštěstí někteří vývojáři se na současný vývoj snaží reagovat. Například dnes máme k dispozici například populární MMORPG World of Warcraft, které dokonce nabízí nativní podporu pro počítače s Apple Silicon, kdy využívá právě grafické API Metal od Applu. Bohužel na spočítání takovýchto her bychom si pomalu vystačili pouze s prsty na rukou.

.