Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2015 představil zbrusu nový 12″ MacBook s odlišným designem, dokázal tím na sebe upoutat nemalou pozornost. Na trh totiž přišel ultratenký laptop pro běžné uživatele, který byl skvělým společníkem pro brouzdání internetu, e-mailovou komunikaci a řadu dalších aktivit. Konkrétně disponoval jediným USB-C konektorem v kombinaci s 3,5mm jackem pro případné připojení sluchátek či reproduktorů.

Velice zjednodušeně řečeno lze říct, že na trh zavítalo parádní zařízení, které sice ztrácelo v oblasti výkonu a konektivity, ale zato nabízelo skvělý Retina displej, nízkou hmotnost a tedy i parádní přenositelnost. Apple však ve finále doplatil na až přespříliš tenký design. Laptop se v některých situacích potýkal s přehříváním, což způsobovalo takzvaný thermal throttling a tedy i následný pokles výkonu. Dalším trnem v patě byla nespolehlivá motýlková (butterfly) klávesnice. Ačkoliv se gigant snažil o napravení, když v roce 2017 představil lehce aktualizovanou verzi, tak i přesto se o dva roky později, v roce 2019, 12″ MacBook kompletně stáhl z prodejů a Apple se k němu už nikdy nevrátil. Tedy alespoň prozatím.

12″ MacBook s Apple Silicon

Mezi jablíčkáři se už ale delší dobu vedou rozsáhlé debaty o tom, zdali bylo zrušení 12″ MacBooku správným krokem. V první řadě je nutné zmínit, že laptop tehdy skutečně strádal. V poměru cena/výkon se nejednalo o úplně ideální zařízení a podstatně výhodnější bylo sáhnout po konkurenci. Dnes už tomu ale může být úplně jinak. V roce 2020 totiž Apple oznámil přechod od procesorů Intel na vlastní čipsety Apple Silicon. Ty jsou postaveny na architektuře ARM, díky čemuž nejen že nabízejí vyšší výkon, ale zároveň jsou podstatně úspornější, což konkrétně u laptopů přináší dva obrovské benefity. Konkrétně tak máme k dispozici lepší výdrž baterie, a zároveň tak lze předcházet zbytečnému přehřívání. Apple Silicon je tedy jasnou odpovědí na dřívější problémy tohoto Macu.

Není se proto čemu divit, že jablíčkáři volají po jeho návratu. Koncept 12″ MacBooku má totiž v jablíčkářské komunitě obrovské zastání. Někteří fanoušci jej dokonce z hlediska přenositelnosti přirovnávají k iPadu, který ale nabízí operační systém macOS. Ve finále by se mohlo jednat o špičkové zařízení s více než dostačujícím výkonem, což by z něj dělalo ideálního parťáka pro uživatele, kteří například často cestují. Na druhou stranu je také klíčové, jak by Apple k tomuto laptopu vlastně přistoupil. Podle slov samotných jablíčkářů je klíčové, aby šlo o vůbec nejlevnější MacBook z nabídky, který případné kompromisy vykompenzuje menší velikostí a nižší cenou. Ve finále by se Apple mohl držet dřívějšího konceptu – 12″ MacBook by si mohl zakládat na kvalitním Retina displeji, jediném USB-C (případně Thunderbolt) konektoru a čipsetu z rodiny Apple Silicon.

macbook-12-inch-retina-1

Dočkáme se jeho příchodu?

Přestože koncept 12″ MacBooku je mezi jablíčkáři nesmírně populární, je otázkou, zdali se Apple vůbec rozhodne pro jeho obnovení. Aktuálně se totiž neobjevují žádné úniky a spekulace, které by alespoň naznačovaly, že gigant nad něčím takovým přemýšlí. Uvítali byste jeho návrat, nebo podle vás pro takto malý laptop na dnešním trhu už není místo? Případně měli byste o něj zájem za předpokladu, že by se dočkal nasazení čipu Apple Silicon?

.