Zavřít reklamu

Společnost představila v rámci své akce Peek Performance mnoho nového. Vyjma zelených iPhonů 13 a 13 Pro i iPhone SE 3. generace, iPadu Air 5. generace i zbrusu nový Mac Studio a Studio Display. Apple má přitom ve zvyku zahájit předprodej nových produktů hned po skončení události, nebo ještě v pátek daného týdne, kdy novinky představí. A zbytečně si tím zadělává na mnoho problémů. 

Předprodej nových produktů společnosti běžely do 18. března, kdy odstartoval jejich ostrý prodej. To tedy takový, kdy mohly už být předobjednávky doručovány zákazníkům a dané produkty šlo koupit v kamenných obchodech. Jenže Apple opět narazil. Narazil na fakt, že chtěl světu ukázat něco skvělého v čase, kdy není připraven pokrýt poptávku po daných zařízení.

U iPhonů jsou dodávky stabilní 

Loni tomu s generací iPhonů 13 nebylo jinak, protože trh se stabilizoval až těsně před Vánoci. iPhone SE nepatří mezi kdo ví jaké prodejní trháky. Prodává se sice dobře, ale lidé pro něho Applu ruce určitě netrhají. Jeho dostupnost v Apple Online Store je tak příkladná. Dnes objednáte, zítra jej budete mít doma. Je přitom jedno, jakou budete chtít barevnou variantu a jakou velikost úložiště.

Je ale pravda, že Apple tento model „seká“ na výrobní lince už 5 let, takže by bylo poměrně s podivem, kdyby u něho nestíhal pokrývat poptávku. Je ale také pravda, že stejně je na tom s dostupností i iPhone 13 (mini) a iPhone 13 Pro (Max), a to klidně i v jejich nových zelených barvách. Dnes objednáte, zítra máte nový iPhone doma. Platí to i pro nový iPad Air.

Klidně i tři měsíce 

Na podzim loňského roku tedy Apple představil nové iPhony 13 a 13 Pro do světa, který byl ještě zasažen výpadky dodavatelských řetězců, stejně jako čipovou krizí. Poptávka tak převyšovala výrobní kapacity, a nové modely se k zákazníkům dostávaly hodně pomalu. Dnes je ale již situace stabilizovanější, proto je poměrně s podivem, jaká je dostupnost zbývajících novinek na Keynote představených.

Na Mac Studio s čipem M1 Max si v případě dnešního objednání počkáte až do 14. až 26. dubna. Pokud sáhnete po vyšší konfiguraci s čipem M1 Ultra, bude vám novinka doručována od 9. do 17. května. Pokud si chcete zařízení ještě uživatelsky konfigurovat, počítejte s „čekačkou“ 10 až 12 týdnů. Na nový Studio Display si pak počkáte průměrně počkáte 8 až 10 týdnů. Otázka zní, proč?

Když jsme se loni dočkali nového 24“ iMacu, Apple jej také začal prodávat záhy po představení, ale následně nebyl schopen poptávku uspokojit. Dnes už má skladové zásoby takové, že dnes objednáte a zítra budete mít počítač doma. Jenže možná akcionáři a možná sám Apple na sebe klade přílišné nároky na dodávky s tím, že možná podceňuje poptávku. I když ani u Mac Studio ani u Studio Displaye se nedá očekávat, že jsou nějak obrovské.

Prostě jakmile novinku představí, musí ji začít ihned prodávat. Respektive alespoň předprodávat. Kdo předobjedná dřív, ten si také nového stroje může dřív užívat. Na jednu stranu tak mohou být uživatelé naštvaní, že si musí počkat, na druhou stranu se tak kolem zařízení vytváří patřičný humbuk, a to je také poměrně žádoucí. 

.