Zavřít reklamu

Fanoušky MacBooků čekají dle všeho zlaté časy. Není tomu sice ještě tak dávno, co byly Macy obecně v úpadku, ale přechod na čipy řady M je neuvěřitelným způsobem nastartoval a jak se zdá, další esa v rukávu má Apple schovaná. Řeč je konkrétně o přechodu z nynějších LCD displejů na OLEDy, díky kterým se zobrazovací schopnosti MacBooků posunou výrazně vpřed. Háček je ale v tom, že se „vpřed“ může posunout i jejich cena, která by mohla být zejména u řady Air problémem.

macbook-air-m2-recenze-1

Nad finální cenou MacBook Air s OLED displejem můžeme samozřejmě jen polemizovat. Jeho představení totiž má být v plánu až na příští rok. Relativně nedávno nicméně unikly informace o tom, že Apple v příštím roce poměrně razantně zdraží iPady Pro a to právě kvůli OLED displejům. Cenový nárůst měl být přitom zhruba 300 až 400 dolarů na modelu, což by z iPadů Pro udělalo suverénně nejdražší tablety na trhu. Zatímco však u nich si to lze ještě do jisté míry dovolit díky tomu, že se jedná o profesionální zařízení, MacBooky Air jsou vstupenkou do světa jablečných tabletů a jakékoliv markantní zdražení by tuto cestu zatarasilo. Nabízí se proto otázka, jakým směrem se Apple vydá.

Moc možností zcela upřímně není. Pokud totiž OLED do MacBooku Air Apple skutečně chce, lze si představit buď to, že jej vytvoří s určitým okleštěním a tím jejich cenu srazí (avšak stále bude Air muset určitým způsobem podražit), nebo to, že dorazí Airy ve dvou verzích – konkrétně s LCD a OLED. Díky tomu by si tak mohli uživatelé vybrat mezi levnou vstupenkou do světa laptopů a s horším displeje a kompaktním stroje s krásným displejem, avšak vyšší cenovkou.

Je jasné, že pro Apple to nebude vůbec snadná volba, protože do budoucna se chce LCD displejů u svých produktů podle všeho přeci jen zbavit. Proti jsou však jejich cenovky, které mohou nynější levné kousky dostat na podstatně vyšší úroveň, což by se samozřejmě podepsalo na jejich prodejnosti. Vždyť třeba právě MacBooky Air jsou extrémně oblíbené právě pro svou nízkou cenu. Rozštěpení portfolia na OLED a LCD produkty by tedy dávalo v tomto směru vcelku smysl. Na druhou stranu, každá nová větev nabídky je do jistí míry jejím znepřehledněním, přičemž právě Apple se dlouhodobě snaží o to, aby jeho zákazníci nabídku chápali. Sledovat jeho kroky v nadcházejících týdnech a měsících bude proto extrémně zajímavé.

.