Zavřít reklamu

Začátkem října, tedy ještě před samotným představením nových MacBooků Pro, jsme vás prostřednictvím článku informovali o možném příchodu režimu vysokého výkonu do systému macOS Monterey. Některé zdroje totiž našly poměrně přímočaré reference v kódech beta verzí, které jasně hovořily o funkci High Power Mode, jež má zajistit co možná nejvyšší možný výkon. macOS 12 Monterey i zmiňované laptopy jsou už každopádně k dispozici a po režimu se slehla zem – tedy až doteď, dokud s nesmírně cennými informacemi nenakráčel portál MacRumors.

Režim vysokého výkonu

V druhé polovině října se ještě jednou nechal slyšet portál MacRumors, respektive tedy jeho šéfredaktor a iOS vývojář, Steve Moser, který v kódech našel další a další zmínky. Podle doposud známých informací by režim měl fungovat poměrně jednoduše. Údajně by se mělo jednat o naprostý protipól režimu nízké spotřeby baterie, kdy tedy systém vynutí použití všech možných prostředků, a zároveň roztočí ventilátor, aby se předešlo případným problémům ze strany přehřívání (thermal throttlingu). Už samotný kód ale ukazuje varovnou zprávu o tom, že při používání tohoto módu může dojít ke zvýšení hlučnosti, pochopitelně kvůli ventilátorům, a snížení výdrže baterie, což opět dává smysl.

Apple MacBook Pro (2021)

Dočkáme se jeho příchodu? Ano, ale…

Následně se ale nabízí jednoduchá otázka. Jak to, že režim v současné situaci ještě není dostupný, když už máme k dispozici jak systém, tak i nové laptopy. Předem se totiž objevily zmínky o tom, že by High Power Mode mohl být vyhrazen pouze pro nové MacBooky Pro s čipy M1 Pro a M1 Max. Ačkoliv moc informací prozatím nemáme, tak jedno víme jistě – na režimu se skutečně pracuje a v blízké době by se měl v systému objevit. Tuto informaci mimochodem potvrdil i samotný Apple. Přesnější termín je ale prozatím nejasný.

Má to bohužel jeden háček. Podle dosavadních informací to vypadá, že režim vysokého výkonu bude dostupný jen a pouze na 16″ MacBoocích Pro s čipem M1 Max. A přesně tohle je kámen úrazu. Ačkoliv například 14″ model lze taktéž nakonfigurovat se zmiňovaným čipem, tak se tento „nabušený drobek“ podobné vychytávky holt nedočká. Vraťme se ještě k 16″ laptopům. Konfigurace, která by splňovala zmiňované požadavky, totiž vyjde na přinejmenším 90 990 korun.

Jaká bude realita?

Jablíčkáři v současné době spekulují, jak si tento režim vlastně povede a zdali skutečně dokáže podpořit výkon samotného zařízení. S jistotou na tyto otázky samozřejmě (prozatím) odpovědět nejde. I přesto se ale můžeme těšit, jelikož se právě po stránce výkonu jablečné počítače posunuly o několik kroků vpřed, a to právě s příchodem Apple Silicon. Tentokrát se navíc jedná o první profesionální čipy z dílny kalifornského giganta a nebylo by na škodu, kdyby šly 16″ MacBooky Pro o něco málo popostrčit prostřednictvím softwaru. Přeci jen, jedná se o skutečně profesionální zařízení pro lidi, kteří se věnují náročným projektům.

Zároveň je jasné, že se Apple musí tak trošku poučit ze své minulosti. Na sílu vyhnaný výkon do maxima totiž může přivodit problémy s již zmiňovaným thermal throttlingem, kdy vinou přehřívání klesá výkon či dokonce kolabuje celý systém. S něčím podobným, v relativně velkém rozsahu, se potýkaly MacBooky Pro z roku 2018 vybavené procesorem Intel Core i9. Ty paradoxně běžely pomaleji než verze se slabším CPU Intel Core i7. Zdali se tedy výkon dokáže patřičně uchladit je prozatím ve hvězdách. Čipy Apple Silicon však obecně mají nižší energetickou náročnost a méně se zahřívají, díky čemuž by se teoreticky podobné potíže objevit nemusely.

.