Zavřít reklamu

S příchodem nového macOS Mojave jsme se setkali s mnoha vylepšeními. Jedním z nich je i nové menu pro přehlednější snímání obrazovky a po vzoru iOS i rychlé možnosti úpravy screenshotu. Vzhledem k těmto novinkám jsme se rozhodli v článku o klávesových zkratkách snímkům obrazovky věnovat jen velmi povrchně, avšak následující řádky je rozeberou do detailu.

Tradiční zkratky pro snímání obrazovky

Stejně jako v předchozích verzích macOS lze i v Mojave užívat tradiční klávesové zkratky pro snímání obrazovky. Zde je jejich výčet.

⌘ + shift + 3: screenshot celé obrazovky a uložení jako obrázek na plochu

⌘ + shift + 4: screenshot části obrazovky, kterou vymezíte kurzorem

⌘ + shift + 4 a následně mezerník: screenshot okna, které označíte kliknutím

Nové menu

macOS Mojave přináší novou zkratku ⌘+ shift + 5. Ta uživateli zobrazí nové menu, které konečně dělá snímky obrazovky přehlednější a jednodušší. Především noví uživatelé jablečných počítačů už tak nebudou muset bojovat se zapamatováním zkratek uvedených výše, ale bude jim stačit jedna jediná. Pro ty, kdo již tyto zkratky běžně používají, samozřejmě takové výhody nepřináší. Jak tedy nové menu vypadá?

4.+Screenshot+Improvements+3

Po stisknutí klávesové zkratky se zobrazí ikony tří funkcí uvedených výše, tedy (zprava) snímek celé obrazovky, snímek zvoleného okna a snímek vybrané části obrazovky. Menu zobrazuje nejen zmíněné ikony, ale přidává i možnosti snímání obrazovky jako videa. To se skutečně čas od času může hodit. Doposud nebyl záznam obrazovky v macOS příliš intuitivní, jelikož bylo potřeba využít aplikaci QuickTime Player

Nové funkce

Řád konečně dostalo i ukládání screenshotů na požadované místo nebo jejich následné sdílení. Možností je tak kromě uložení na plochu či do dokumentů i okamžité sdílení do zpráv a emailu. Autor těchto řádků je nejvíce rád za možnost uložení do schránky, což umožňuje soubor vložit kamkoli bez nutnosti ukládání do počítače. Užitečnou novinkou je i nastavení časovače pro uvedené funkce.

Dalším vylepšním je po vzoru iOS i možnost rychlé úpravy screenshotu. V pravém dolním rohu se po sejmutí obrazovky ukáže miniatura, kterou můžete buď odhodit, kliknout na ni a obrázek upravit nebo ji zkrátka nechat být. Po kliknutí na ni se zobrazí okno s funkcí Markup, kde je možné obrázek označit, oříznout, přidat text apod.

Vylepšené snímání obrazovky je příkladem toho, o co se Apple v posledních verzích svých operačních systémů snažil – doladit nedostatky a udělat systém pro uživatele ještě přívětivější a přehlednější. A v této oblasti macOS skutečně nemá konkurenci.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Dobrý den, nechci autora zklamat, ale do paměti tzv. clipboardu se dá ukládat ve všech verzích snad už od Leoparda – stačí přidat do zkratky ještě control. Pak se dá rovněž bez problémů kamkoliv vložit bez ukládání na disk.

celý text

Čtěte více.