Zavřít reklamu

Operační systém macOS nabízí podporu velmi pestré palety klávesových zkratek, které vám mohou pomoci například při práci s textem, brouzdání internetem v Safari nebo při spouštění multimediálních souborů. Dnes si představíme hned několik užitečných klávesových zkratek, které ušetří spoustu práce zejména těm, kteří na Macu pracují v Google Chrome – ale samozřejmě nejen jim.

Klávesové zkratky pro Google Chrome na Macu

Pokud již máte na Macu spuštěný Google Chrome a chcete otevřít novou kartu prohlížeče, můžete tak učinit snadno a rychle stiskem kláves Cmd + T. Pokud chcete naopak aktuální kartu prohlížeče zavřít, použijte zkratku Cmd + W. Pro přesun mezi jednotlivými kartami Chromu na Macu můžete použít kombinaci kláves Cmd + Option (Alt) + šipky do stran. Ztratili jste se při čtení webu v polovině stránky a chtěli byste přejít jinam? Stiskněte klávesovou zkratku Cmd + L a přesunete se rovnou do adresního řádku prohlížeče. Nové okno (nejen) Chromu otevřete kombinací kláves Cmd + N.

Klávesové zkratky pro usnadnění práce na Macu

Pokud chcete skrýt všechny aplikace kromě té, kterou máte právě v danou chvíli otevřenou, použijte kombinaci kláves Cmd + Option (Alt) + H. Chcete naopak skrýt pouze právě používanou aplikaci? Skvěle vám poslouží klávesová zkratka Cmd + H. Pro ukončení aplikace použijte kombinaci kláves Cmd + Q, a pokud potřebujete u některé z aplikací vynutit ukončení, pomůže vám zkratka Cmd + Option (Alt) + Esc. K minimalizaci aktuálního aktivního okna poslouží kombinace kláves Cmd + M. Pokud chcete znovu načíst aktuální webovou stránku, pomůže vám zkratka Cmd + R. V případě, že tuto zkratku použijete v nativním Mailu, otevře se vám pro změnu nové okno pro odpověď na vybranou zprávu. Určitě se hodí připomenout i zkratku, kterou jistě zná většina z vás, a tou je Cmd + F pro vyhledávání na stránce. Potřebujete vytisknout aktuální stránku, nebo ji uložit ve formátu PDF? Stačí stisknout kombinaci kláves Cmd + P. Uložili jste si na plochu plno nových souborů, které chcete uložit do nové složky? Označte je a poté stiskněte kombinaci kláves Cmd + Option (Alt) + N. Zkratky pro kopírování, vyjmutí a vložení textu vám jistě nemusíme připomínat. Hodí se ale ještě znát zkratku, která text vloží bez formátování – Cmd + Shift + V.

Které klávesové zkratky používáte na Macu nejčastěji?

.