Zavřít reklamu

V minulých dílech seriálu macOS vs. iPadOS jsme se podívali na takové rozdíly, se kterými se mohou potkat prakticky všichni obyčejní uživatelé. V tomto článku bych chtěl poukázat na o něco více specializovanou práci, konkrétně s klasickými kancelářskými aplikacemi – ať už se jedná o balík Microsoft Office, Google Office nebo vestavěný Apple iWork. Jestli se řadíte do skupiny uživatelů, kteří se bez práce s dokumenty, tabulkami či prezentacemi neobejdou, můžete směle pokračovat ve čtení tohoto článku.

Vestavěné Pages, Numbers i Keynote toho neumí málo

Při koupi Apple produktů mnozí tak nějak zapomínají, že kromě spolehlivosti a perfektní provázanosti všech zařízeních dostanete několik užitečných nativních aplikací. Zatímco třeba Mailu nebo Kalendáři některé užitečné funkce chybí, kancelářský balíček iWork se řadí mezi ty propracovanější, a to jak na Macu, tak i na iPadu.

iPadOS Pages iPad Pro
Zdroj: SmartMockups

Obrovskou výhodou iPadu, a to jak v Pages, Numbers, tak i Keynote, je možnost použít Apple Pencil. Ta funguje v balíku iWork velice dobře a například při revidování dokumentů z ní budete nadšeni. Samozřejmě, že se v iWork najdou i některé funkce, které byste hledali v iPadOS verzi marně. Narozdíl od verze pro macOS například není možné k určitým úkonům přiřadit vlastní klávesovou zkratku. Dále je v aplikacích pro mobilní zařízení dostupných méně podporovaných formátů pro převádění dokumentů, to ale většinu uživatelů pravděpodobně nebude omezovat, jelikož ty nejpoužívanější formáty podporuje jak macOS, tak iPadOS. Ne všichni jsou však ochotni a schopni pracovat výhradně s kancelářskými softwary od Applu, proto se zaměříme i na ostatní balíčky z dílny vývojářů třetích stran.

Microsoft Office, aneb když desktop hraje prim

Každý z nás, kdo alespoň trochu komunikuje s okolím ve střední Evropě, se setkal s kancelářským balíkem od Microsoftu, který zahrnuje Word pro dokumenty, Excel pro tabulky a PowerPoint pro prezentace. Pokud přecházíte ze systému Windows, asi byste nebyli nadšeni, kdybyste museli všechny své dokumenty převádět, přičemž byste podstupovali riziko, že se například generovaný obsah vytvořený v Microsoft Office nebude zobrazovat v aplikacích od Applu korektně.

microsoft office
Zdroj: 9To5Mac

Co se týče aplikací pro macOS, většinu základních, ale i pokročilých funkcí zde najdete v takovém stavu, jak jste byli zvyklí z Windows. Najdou se sice určité specifické funkce, které byste na Windows či macOS hledali marně, kromě některých doplňků určených čistě jen pro Windows nebo macOS by však s kompatibilitou neměl být problém. Celkově se jeví Microsoft Office jako nejpokročilejší software na tabulky, dokumenty i prezentace pro desktop vůbec, ruku na srdce, 90% uživatelů však tyto funkce nevyužije, a Office mají nainstalovaný jen kvůli tomu, že potřebují fungovat ve Windows světě.

Pokud si otevřete Word, Excel a PowerPoint na iPadu, hned na první pohled vám bude jasné, že je něco špatně. Ne, že by aplikace nefungovaly a sekaly se, popřípadě že by se soubory nezobrazovaly správně. Programy od Microsoftu pro tablet jsou totiž značně osekané od těch desktopových. Ve Wordu si například ani nevytvoříte automatický obsah, v Excelu nenajdete některé často používané funkce, v PowerPointu zase určité animace a přechody, na doplňky či makra si můžete nechat rovnou zajít chuť. Pokud si k iPadu připojujete klávesnici, myš či trackpad, zjistíte, že zatímco potenciál myši a trackpadu je na iPadu u Microsoftu využit na výbornou, klávesové zkratky nepatří mezi aspekty, ve kterých by Office pro iPad exceloval. Ano, stále se bavíme o práci na dotykovém zařízení, na druhou stranu, pokud chcete občas nějaký ten složitější dokument otevřít a upravovat, rozhodně by se pokročilé zkratky k formátování hodily.

Zdroj: Jablíčkář

Dalším nepotěšujícím faktem je to, že v Excelu pro iPad prostě a jednoduše nemůžete otevírat více dokumentů, Word a PowerPoint s tímto nemají problém. Pokročilé uživatele asi neuspokojí fakt, že ve všech aplikacích výborně funguje Apple Pencil. I přesto, že jsem ve výše psaných řádcích byl spíše kritický, běžní uživatelé vyloženě zklamaní nebudou. Osobně se neřadím do skupiny, kdy bych využíval plný potenciál všech softwarů redmontského giganta, ale soubory potřebuji hlavně co nejrychleji otevřít, provést jednoduché úpravy, případně do nich zapsat nějaké komentáře. A v takové chvíli Office pro iPad naprosto dostačují. Pokud používáte Word na jednoduché vyplňování domácích úkolů, PowerPoint na krátké prezentace nebo předvádění určitých produktů a Excel na jednoduchou evidenci, nebudete mít s funkčností problém. Osobně si však neumím představit, že bych pouze ve Wordu pro iPad byl schopen napsat seminární práci.

Google Office, aneb webové rozhraní zde vládne

Kancelářskému balíku od Googlu bych rád věnoval spíše kratší odstavec, jelikož jak na iPadu, tak na Macu zvládnete v podstatě naprosto stejné úkony velice podobně svižně. Ano, pokud si nainstalujete Google Docs, Sheets a Slides do vašeho tabletu z App Storu, spokojeni pravděpodobně nebudete. Funkce, které by se často hodily a nenajdete je, by se na prstech jedné ruky spočítat nedaly, navíc zde není možné otevírat více dokumentů zároveň. Proč ale hanit aplikace, když se můžeme přesunout do webového rozhraní? V těchto situacích totiž nebudete mít ani na iPadu, ani na Macu žádné potíže.

Závěr

Jak iPad, tak Mac vám poskytne možnost utvořit efektivní dokument, pěknou prezentaci nebo přehlednou tabulku. Tablety obecně jsou skvělé zejména pro manažery, studenty, a celkově osoby, které potřebují často cestovat, a spíše než o funkčnost aplikací jim jde o přenosnost, variabilitu, a rychlé zaznamenávání údajů. Pokročilejší uživatelé, zejména pak produktů Microsoft Office, stále musí zvolit desktopový systém. Zde bych vám však dal jedno doporučení na závěr. Pokud je to alespoň trochu možné, kancelářské aplikace si na těchto zařízeních vyzkoušejte. Tak byste alespoň částečně mohli zjistit, jak vám budou vyhovovat, a jestli vám verze pro iPad dostačují, či raději zůstanete u desktopu.

.