Zavřít reklamu

Apple na letošní třetí podzimní konferenci představil svůj nový čip M1, který je prvním čipem z rodiny Apple Silicon. Zmíněný čip se kalifornský gigant rozhodl osadit hned do tří svých počítačů, konkrétně do MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Kromě představení této trojice produktů jsme se pak konečně také dočkali zveřejnění data, kdy mělo dojít k vydání první veřejné verze macOS Big Sur. Datum bylo stanoveno na 12. listopadu, tedy na včerejšek, což znamená, že macOS Big Sur už si plnými doušky může užívat prakticky každý z nás. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů v tomto novém systému, které byste měli znát.

Přehrávání zvuku při zapnutí

U starších Maců a MacBooků se po spuštění přehrál známý zvuk. Bohužel, s příchodem redesignovaných MacBooků se v roce 2016 rozhodl Apple tento legendární zvuk deaktivovat. Stále existovala možnost, pomocí které jste zvuk prostřednictvím Terminálu u některých zařízení mohli aktivovat, jednalo se však o zbytečně složitý proces. S příchodem macOS Big Sur se Apple rozhodl tuto možnost přidat přímo do předvoleb – každý z nás si tedy může nyní vybrat, zdali bude zvuk při zapnutí slyšitelný. Stačí přejít do Předvolby systému -> Zvuk, kde nahoře klepněte na záložku Zvukové efekty, a poté níže aktivujte možnost Přehrát zvuk při startu.

Úprava domovské stránky Safari

Apple se s příchodem nejnovějšího operačního systému macOS rozhodl přepracovat hned několik různých aplikací. Kromě nativní aplikace Zprávy pak došlo také k přepracování prohlížeče Safari, který je nově modernější a čistější. Když nové Safari poprvé spustíte, tak se ocitnete na domovské stránce, kterou si můžete přizpůsobit ke svému vlastnímu gustu. Ne každému totiž musí nutně vyhovovat rozpoložení, které si pro nás nachystali inženýři v Applu. Pro úpravu domovské obrazovky v Safari klepněte vpravo dole na ikonu nastavení, a poté už si zvolte, které části se (ne)mají zobrazovat. Zároveň můžete provést změnu pozadí – vybrat si můžete z předpřipravených tapet, anebo si můžete nahrát vlastní.

Připnutí konverzací ve Zprávách

Jak už jsem zmínil v odstavci výše, tak Apple přepracoval hned několik aplikací, včetně Zpráv. V macOS Big Sur jsme se dočkali zbrusu nové aplikace Zprávy, byť se to na první pohled nemusí zdát. Apple se totiž původní verzi Zpráv pro macOS rozhodl přestat vyvíjet. Namísto toho se v Big Sur nachází Zprávy z iPadOS, které zde byly přesunuty prostřednictvím Project Catalyst. Nově tedy Zprávy v macOS Big Sur výrazně připomínají Zprávy v iPadOS, a to jak funkčně, tak i designově. Jednou z nových funkcí je možnost pro připnutí konverzací. Tyto konverzace se pak vždy zobrazí v horní části aplikace, takže je nebudete muset hledat. Pro připnutí konverzace na ni klepněte pravým tlačítkem (dvěma prsty) a zvolte možnost Přišpendlit.

Úprava ovládacího centra a horní lišty

Ve starších verzích macOS jste pro nastavení Wi-Fi, zvuku či Bluetooth museli využívat jednotlivé ikony. Pravdou ale je, že v rámci macOS Big Sur zvládnete všechny tyto základní úkony v ovládacím centru, které se taktéž v macOS inspirovalo u iPadOS. Ovládací centrum můžete jednoduše zobrazit klepnutím na ikonu dvou přepínačů v pravé části horní lišty. Ne každému ale musí ovládací centrum v macOS Big Sur vyhovovat. Pokud si chcete určité předvolby z ovládacího centra nechat zobrazit přímo na horní liště, tak můžete. Stačí přejít do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde v levém menu rozklikněte určitou předvolbu a prostřednictvím zaškrtávacího políčka si zvolte, zdali se mimo ovládací centrum zobrazí také v horní liště.

Zobrazení procent nabití baterie

Většina uživatelů macOS byla zajisté zvyklá na to, že se v horní liště vedle ikony baterie zobrazují procenta nabití. Nastavení zobrazování procent nabití baterie jste si ve starších verzích mohli nastavit tak, že jste na ikonu klepnuli, a poté jste zobrazování aktivovali. V Big Sur se však tato možnost nenachází – každopádně stále existuje možnost, jak procenta nabití baterie v horní liště zobrazit. Stačí, abyste se přesunuli do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde v levém menu sjeďte o kus níže ke kategorii Další moduly, kde klepněte na záložku Baterie. Tady už jen stačí, abyste zaškrtnuli možnost Zobrazit procenta.

.