Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám určitě neunikla kauza, která se týká populární hry Fortnite. Tato hra je k dispozici prakticky na všechny platformy, od počítačů, přes konzole, až po mobilní telefony. Nechyběla samozřejmě ani v jablečném App Storu, odkud však před několika dny jednoduše zmizela. Možná víte, že si Apple z každého nákupu v rámci App Storu ukrajuje 30% zisk pro sebe a všechny nákupy v aplikacích musí být prováděny právě přes platební bránu App Storu – a přes to nejede vlak. Co si budeme nalhávat, vyplácet jablečné společnosti 30% podíl by se asi nechtělo nikomu z nás. Studiu Epic Games, které za populárním Fortnitem stojí, kvůli tomu jednoduše přetekl pohár trpělivosti.

Ve Fortnite si kromě klasické měny mohou hráči zakoupit také „prémiovou“ měnu, a to výměnou za reálné peníze. Tato měna se nazývá V-Bucks a můžete si za ni ve hře nakoupit různá vylepšení. Až do poslední aktualizace jste si tyto V-Bucks mohli zakoupit pouze skrze platební bránu App Storu. V poslední aktualizaci se však v Epic Games rozhodli do Fortnite v iOS a iPadOS přidat možnost, pomocí které si hráči mohou 1000 V-Bucks zakoupit také prostřednictvím vlastního způsobu od Epic Games. Díky tomu nemusí studio počítat s odevzdáním 30% podílu Applu, a tak je tento způsob nákupu V-Bucks o mnoho levnější. Konkrétně je cenovka stanoveno o dva dolary levněji (7.99 dolarů), než v případě platby skrze App Store (9.99 dolarů). Apple si samozřejmě tohoto vážného porušení pravidel všiml a rozhodl se, že Fortnite z App Storu odstraní. Ukázalo se, že Epic Games mělo celou tuto situaci vymyšlenou – ihned po odstranění totiž tohle studio podalo žalobu na Apple, a to kvůli zneužívání svého monopolního postavení, díky kterého si mohl kalifornský gigant ve svém App Storu podmínky nastavit tak, aby z každého nákupu získal vysoký 30% podíl.

Opětovná instalace Fortnite

Co si budeme nalhávat, odstranění tak obrovského titulu, kterým Fortnite bezesporu je, není jen tak. Pokud v současné době vyhledáte v App Storu Fortnite, tak se vám samotná hra nezobrazí. Ukázalo se však, že ke kompletnímu odstranění Fortnite jednoduše nedošlo. Pokud jste jej měli nainstalovaný, tak jej můžete i nadále hrát, a pokud se rozhodnete pro instalaci na nové zařízení, tak stále existuje možnost, pomocí které lze Fortnite nainstalovat. Podmínkou je, abyste si v minulosti v rámci vašeho Apple ID, popřípadě v rámci jiných Apple ID v rodinném sdílení, Fortnite alespoň jednou stáhli. Pokud tuto podmínku splňujete, tak stačí otevřít App Store, vpravo nahoře klepnout na ikonu vašeho profilu, a poté se přesunout do sekce Koupené. Poté přejděte buď do vašich nákupů, anebo do nákupů rodiny, a v horním vyhledávacím poli Fortnite vyhledejte. Nakonec stačí klepnout na obláček se šipkou, čímž se Fortnite opět stáhne.

Co dělat, když jste si Fortnite nikdy v minulosti nestáhli?

Pokud jste si zrovna chtěli stáhnout poprvé Fortnite a nikdy v minulosti jste jej nestáhli, tak i v tomto případě existuje fígl, byť je o něco složitější. Jak už jsem zmínil výše, tak Fortnite si momentálně můžete nainstalovat buď z historie nákupů, a to buď z té vaší, anebo z rodiny. Pokud tedy chcete Fortnite stáhnout na vašem účtě poprvé, tak je nutné, abyste si našli někoho, kdo si už v minulosti Fortnite stáhnul. Poté s tímto uživatelem vytvořte rodinné sdílení, popřípadě jej pozvěte do již aktivního rodinného sdílení v Nastavení -> váš profil -> Rodinné sdílení. Jakmile se dotyčný k vaší rodině připojí, tak na vašem zařízení přejděte pomocí postupu výše do historie nákupů dotyčného uživatele, který si už Fortnite v minulosti stáhnul. Zde poté Fortnite vyhledejte a stáhněte. Dobrou zprávou tedy je, že App Store Fortnite prozatím úplně nevymazal. Jakým způsobem se celá tato situace vyvine je ve hvězdách – rozhodně to ale není příjemné ani pro jednu stranu, tedy pro Epic Games a Apple, a proto by se celý tento spor mohl vyřešit rychle.

.