Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Na Macy zavítal nový vir, může vám smazat všechna data

V dnešním moderním světě na nás číhá řada hrozeb, které mohou v okamžiku provádět ty nejrůznější operace od získání citlivých dat až po jejich zašifrování. Ačkoliv existuje řada skutečně kvalitních antivirových řešení, hackeři jsou častokrát o krok napřed a tak nemusí vždy dojít k odhalení škodlivého softwaru. To se navíc ukázalo i nyní. Internetem se totiž začal šířit nový ransomware, nebo-li škodlivý druh viru, který dokáže zablokovat systém či šifrovat data, který cílí na platformu macOS. Tento problém se naštěstí šíří skrze pirátské kopie softwaru, díky čemuž se poctivý uživatel nemusí ničeho bát.

EvilQuest
Zdroj: Malwarebytes

O novém viru nejprve informovala společnost Malwarebytes, jež se zaobírá vývojem stejnojmenného antiviru, která vir pojmenovala jako EvilQuest. Odkud se virus vůbec zjevil a jak vlastně funguje? Tento ransomware se poprvé objevil na ruském fóru, a to jako instalační balíček aplikace Little Snitch. Na první pohled navíc vypadá vše zcela normálně. Balíček si stáhnete, nainstalujete a rázem máte plně funkční aplikaci. Problém ale spočívá hlavně v tom, že se mimo zmiňované aplikace do Macu dostane i infikovaný soubor s názvem Patch a spouštěcí skript, který soubor automaticky přesune na příslušné místo v systému a následně jej aktivuje. To bohužel není vše. Skript totiž zároveň zmiňovaný soubor přejmenuje na CrashReporter, což je elementární součástí operačního systému macOS, a proto je velice obtížné vir v Monitoru aktivity vůbec identifikovat.

Jakmile si Little Snitch z ruského fóra nainstalujete a zapnete, setkáte se s pořádnými problémy. Infikovaný soubor totiž okamžitě zašifruje řadu vašich dat, kdy nevynechá ani aplikaci Klíčenka. Jelikož se jedná o ransomware, po napadení systému přichází druhá část. Bude se vám totiž zobrazovat okno s informací o tom, abyste pro odemčení zaplatili 50 dolarů, tedy téměř 1 200 Kč. Tuto částku za žádnou cenu nikdy neplaťte. Jedná se totiž o podvod, pomocí kterého si útočník může přijít na slušné peníze, ale k dešifrování nedojde. Virus je podle Malwarebytes naprogramován vcelku amatérsky, protože se zmiňované okno vždy nezobrazí a mnohdy program úplně spadne. Dalším problémem může být key logger. Při nainstalování podobných virů se totiž častokrát stává, že se spolu s nimi nainstaluje i takzvaný key logger, který zaznamenává všechny vaše vstupy do klávesnice a posílá je útočníkovi. Ten díky tomu může zjistit vaše citlivá data, čísla platebních karet a další cenné informace.

Jak EvilQuest vypadá (Malwarebytes):

Pokud se řadíte mezi softwarové piráty i vy a poštěstilo se vám se nakazit virem EvilQuest, nezoufejte. Pro jeho odstranění vám totiž postačí nainstalovat antivir Malwarebytes, spustit kontrolu a máte hotovo. Spolu s virem se ale odstraní všechna zašifrovaná data, o která tak nenávratně přijdete. Pokud jste tedy nezálohovali, máte smůlu.

Spotify spouští párové předplatné pro dva

Po více než roce testování ve vybraných zemích jsme se konečně dočkali. Spotify oficiálně spouští nové předplatné pro páry nebo spolubydlící. Tento plán nese označení Premium Duo a vyjde vás na 12,49 € měsíčně (zhruba 330 korun). Jedinou podmínkou přitom je, abyste bydleli na stejné adrese – stejně jako u rodinného modelu. Verze Premium Duo navíc přichází s parádní výhodou. Spotify totiž těmto uživatelům bude automaticky vytvářet playlist s názvem Duo Mix, ve kterém se budou nacházet oblíbené skladby obou uživatelů. Tento seznam skladeb navíc bude dostupný ve dvou verzích. Konkrétně se jedná o Calm pro klidnější poslech a energetický Upbeat. Na nové předplatné můžete přejít již nyní, ale je nutné myslet na to, že pro jeho aktivaci musí mít oba uživatelé stejnou adresu. Tento model totiž cílí především na partnery či spolubydlicí, kteří touto cestou mohou ušetřit na poslechu hudby.

Spotify Duo
Zdroj: Spotify

Diskuze k článku

  Ten titulek zase lže jak když tiskne. Bežná praxe na tomhle webu. ???

  Dobrý den,

  v čem je titulek zavádějící? Ransomware můžeme definovat jako škodlivý software, který především šifruje data na infikovaném zařízení. Problém spočívá v tom, že se k těmto datům už pravděpodobně nikdy nedostanete. Virus EvilQuest, o kterém jsme zde napsali, funguje úplně stejně. Co z toho tedy vyplývá? Že vás dokáže připravit o všechna vaše data, protože klíč k dešifrování Vám už nikdo nedá.

  Pokud se ale v něčem pletu, rád si přečtu Váš názor a případně se něčemu přiučím. ?

  Děkuji za příspěvek do diskuze a přeji hezký den.??‍♂️

  Kolega zřejmě naráží na bulvární povahu titulku. Na první pohled to vypadá jako by byly zavirované všechny Macy na světě. Objektivně to samozřejmě není pravda. Nový virus může sužovat několik jedinců, kterým se nechce za zmíněný Little Snitch platit a snaží se jej stáhnout (ukrást) z pochybného zdroje.

celý text

Čtěte více