Zavřít reklamu

Začátkem srpna internetem proletěla velice zajímavá zpráva, která rozhodně nepotěšila fanoušky světa Warcraftu. Již delší dobu se totiž hovoří o tom, že si pro nás Blizzard chystá více zajímavých mobilních her z prostředí zmiňovaného Warcraftu, na což samozřejmě fanoušci netrpělivě čekají. Relativně nedávno jsme se dočkali odhalení prvního titulu – Warcraft Arclight Rumble – který bohužel moc popularity nezískal. Jedná se totiž o strategickou hru ve stylu Clash Royale pramenící z legendárního světa.

Fanoušci se tím ale moc netrápili, ba naopak. S nadšením očekávali, kdy Blizzard představí druhou hru, která dle všeho má nabídnout mnohem víc. Delší dobu se hovořilo o  tom, že by se mělo jednat přímo o mobilní MMORPG, velice podobné World of Warcraft, avšak s různými odlišnostmi. Není se proto čemu divit, že měli všichni velká očekávání. Vše ale nyní kompletně padá. Jak se totiž nyní ukázalo, podle zprávy z Bloombergu Blizzard ukončuje vývoj této očekávané mobilní hry a doslova tak zahazuje 3 roky intenzivního vývoje.

Ukončení vývoje hry ze světa Warcraftu

Důležité je také zmínit, proč vlastně došlo k ukončení zmiňovaného vývoje. Ačkoliv má Blizzard u svého titulu World of Warcraft miliony fanoušků, kteří by 100% hru chtěli vyzkoušet, tak i přesto se rozhodli ji zatrhnout, což ve výsledku nedává úplně smysl. Blizzard na tomto titulu spolupracoval s vývojářským partnerem NetEase, avšak bohužel se obě strany nedokázaly dohodnout na financování. To následně vyústilo v současné zatrhnutí celého projektu. Jednoduše bychom proto mohli shrnout, že za nedokončení hry jsou zodpovědné obě strany, špatná domluva a dost možná i nevyhovující podmínky na obou stranách.

Na druhou stranu situace nemusí dávat tak úplně smysl. Na první pohled je sice jasné, proč k tomuto kroku došlo, jenže když se vrátíme o něco výše a uvědomíme si, že svět Warcraftu má celosvětově řady věrných fanoušků, tak je otázkou, proč Blizzard nepřevzal celý projekt do svých rukou a nedokončil jej svépomocí. Právě to vzbuzuje obavy dotýkající se celého světa mobilního hraní a jeho potenciálu. Navzdory neuvěřitelně rozsáhlé základně fanoušků Blizzard pravděpodobně nedůvěřuje, že by se hra následně dokázala zaplatit, respektive zda by byl následně schopen z jejího dokončení profitovat a dostat se tak do zelených čísel.

AAA hry
Fanoušci Warcraftu měli velká očekávání

Svět mobilního hraní

Zároveň je nutné vzít v potaz ještě jeden poměrně důležitý fakt. Světy gamingu a mobilního gamingu se diametrálně odlišují. Zatímco na PC a herních konzolích máme k dispozici prvotřídní tituly, častokrát s úchvatnými příběhy a dechberoucí grafikou, zatímco v případě her pro mobilní telefony se vývojáři zaměřují na něco úplně jiného. Zjednodušeně řečeno, komplexnější hry na mobilech úplně nefungují. Právě tuto skutečnost mohl zvážit i samotný Blizzard a vyhodnotit, že jejich připravovaná verze by s vysokou pravděpodobností spíše neuspěla.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.