Zavřít reklamu

Představení vlastních čipů Apple Silicon na sebe strhlo obrovskou pozornost. Apple totiž v červnu 2020 poprvé oficiálně zmínil, že se chystá upustit od procesorů Intel kvůli vlastního řešení, které nese název Apple Silicon a staví na architektuře ARM. Právě odlišná architektura však hraje poměrně zásadní roli – pokud ji totiž změníme, teoreticky lze říct, že potřebujeme předělat každou jednu aplikaci tak, aby mohla správně fungovat.

Gigant z Cupertina tento nedostatek vyřešil po svém a po delší době používání musíme uznat, že poměrně solidně. Po letech totiž znovu nasadil řešení s označením Rosetta, které již dříve zajišťovalo hladký přechod z PowerPC na Intel. Dnes tady máme Rosetta 2 se stejným cílem. Představit si to můžeme jako další vrstvu sloužící pro překlad aplikace tak, aby ji šlo spustit i na aktuální platformě. To si pochopitelně ukousne trošku výkonu, přičemž se mohou objevovat i některé další problémy.

Aplikace musí běžet nativně

Pokud chceme z novějších Maců, které jsou osazeny čipy ze série Apple Silicon, dostat skutečně maximum, je víceméně nutné, abychom pracovali s optimalizovanými aplikacemi. Ty musí běžet takříkajíc nativně. Zmiňované řešení Rosetta 2 sice funguje vesměs uspokojivě a dokáže se postarat o dobrý chod našich appek, jenže to nemusí platit vždy. Skvělým příkladem je oblíbený komunikátor Discord. Ten než se dočkal své optimalizace (nativní podpory Apple Silicon), tak zrovna dvakrát příjemný na používání nebyl. Na každou jednu operaci jsme museli klidně i několik vteřin čekat. Když pak přišla optimalizovaná verze, dočkali jsme se obrovského zrychlení a (konečně) svižného chodu.

Pochopitelně stejné je to i v případě her. Pokud chceme, aby běžely bez sebemenších problémů, potřebujeme je optimalizovat pro současnou platformu. Možná byste mohli čekat, že díky navýšení výkonu, který přinesl přechod na Apple Silicon, budou chtít vývojáři přinést své tituly i pro jablíčkáře a vybudovat si mezi nimi hráčskou komunitu. Ze začátku to tak dokonce vypadalo. Prakticky ihned, co na trh vstoupily první Macy s čipem M1, oznámil Blizzard nativní podporu pro svou legendární hru World of Warcraft. Díky tomu si ji lze plnohodnotně zahrát klidně i na obyčejném MacBooku Air. Jenže od té doby jsme se žádných dalších změn nedočkali.

Vývojáři kompletně ignorují příchod nové platformy Apple Silicon a stále si jdou vlastní cestou, aniž by na jablíčkáře brali jakékoliv ohledy. Trošku je to i pochopitelné. Jablíčkářů obecně tolik není, obzvláště ne těch, kteří by měli zájem o hraní her. Z tohoto důvodu jsme odkázáni na zmiňované řešení Rosetta 2 a zahrát si tedy můžeme jen tituly, které byly původně napsány pro macOS (Intel). Ačkoliv u některých her to nemusí být sebemenší problém (například Tomb Raider, Golf With Your Friends, Minecraft apod), u jiných je výsledek prakticky nehratelný. To se týká například Euro Truck Simulator 2.

M1 MacBook Air Tomb Raider
Tomb Raider (2013) na MacBooku Air s M1

Dočkáme se změny?

Samozřejmě je tak trošku zvláštní, že jako jediný přinesl optimalizaci jen Blizzard a už nikdo na něj nenavázal. Samo o sobě je to zvláštní krok i od této firmy. Jejím dalším oblíbeným titulem je karetní hra Hearthstone, která už takové štěstí nemá a je nutné ji překládat skrze Rosettu 2. Pod společnost se každopádně řadí ještě řada dalších titulů, například Overwatch, které Blizzard naopak nikdy pro macOS nepředstavil a provozuje je pouze pro Windows.

Je tedy na místě se ptát, zdali se někdy dočkáme změny a optimalizace našich oblíbených her. Prozatím je v herním segmentu naprosté ticho a velice zjednodušeně by šlo říct, že Apple Silicon zkrátka nikoho nezajímá. Stále ale existuje malá naděje. Pokud totiž další generace jablečných čipů přinesou zajímavá vylepšení a rozšíří se podíl jablíčkářů, pak už by možná vývojáři reagovat museli.

.