Zavřít reklamu

Meta, tedy přejmenovaný Facebook vlastnící nejen tuto sociální síť, ale také Instagram, Messenger a WhatsApp, odložila plány na šifrování zpráv platforem Facebook a Instagram až do roku 2023. Vymlouvá se na varování aktivistů ohledně bezpečnosti dětí. Ti tvrdí, že tento krok pomůže různým útočníkům vyhnout se případnému odhalení. 

Bylo to v srpnu letošního roku, kdy Facebook oznámil, že u obou zmíněných sítí zavede end-to-end šifrování pro chatové zprávy. Společnost Meta však tento krok aktuálně odkládá, a to až do roku 2023. Antigone Davisová, tedy globální vedoucí bezpečnosti ve společnosti Meta, tento krok odůvodnila pro Sunday Telegraph tak, že si chce dát čas na to, aby se vše udělalo správě. 

„Jako společnost, která spojuje miliardy lidí po celém světě, a která vybudovala svou špičkovou technologii, jsme odhodláni chránit soukromou komunikaci lidí a udržovat lidi v bezpečí online,“ dodala. To je sice hezké, ale mnozí end-to-end šifrování, tedy koncové šifrování, při kterém je přenos dat zajištěn proti odposlechu správcem komunikačního kanálu i správcem serveru, přes který uživatelé komunikují, považují za standard.

Koncové šifrování by mělo být standardem 

Tedy alespoň ti, kteří se starají o své soukromí. Ti také z principu věci nemohou (nechtějí) používat tyto platformy ke vzájemné komunikaci. Koncové šifrování navíc nabízejí již mnohé konkurenční a tím i bezpečnější platformy a mělo by se už jednat o naprostou nutnost při on-line komunikaci – avšak jak vidno, takto velký hráč, jakým Meta je, v tom umí chodit. Přitom platforma Messenger nabízí možnost tajné konverzace, která již koncové šifrování nabízí, stejně jako pro hlasové a videohovory. Stejně je na tom WhatsApp.

Facebook

Meta se tak jen schovává za svá planá oznámení a odvolává se na „vyšší dobro“. To má představovat především organizace National Society for Prevention of Cruelty to Children (NSPCC), která uvedla, že soukromé zprávy jsou „první linií on-line sexuálního zneužívání dětí“. Šifrování by prý pak situaci jen zhoršilo, protože brání donucovacím orgánům a technickým platformám číst odeslané zprávy a omezovat tím případné obtěžování. Jak bylo zmíněno, technologie end-to-end šifrování umožňuje číst zprávy jen a pouze odesílateli a příjemci.

Řečeno směrem k zástupcům Mety 

Ano, samozřejmě, vždyť je to logické a dává to přece smysl! Pokud se bojíte o děti, vzdělávejte je, nebo udělejte takové nástroje, které jim podobnou komunikaci zakážou, udělejte Facebook pro děti, chtějte doklady, potvrzení o studiu… Jisté nástroje už zde ostatně jsou, protože na Instagramu nemůže starší 18 let kontaktovat mladšího, nebo prostě jen nešifrujte komunikaci uživatelům mladším 18 let atd.

Už v roce 2019 Mark Zuckerberg řekl: „Lidé očekávají, že jejich soukromá komunikace bude zabezpečená, a že ji uvidí pouze ti, kterým je určena – nikoli hackeři, zločinci, vlády nebo dokonce společnosti, které tyto služby provozují (takže Meta, pzn. redakce).“ Aktuální situace tak jen dokládá to, že přejmenovat společnost je jedna věc, ale změnit její fungování druhá. Takže Meta je pořád jen ten starý známý Facebook a myslet si, že jeho krok do metaverza představí něco více, byl možná bláhový. Ještě že zde máme další platformy, na které se snad dá spolehnout.

.