Zavřít reklamu

Pokud do fotografií rádi přidáváte textury, barevné efekty, úniky světla a další efekty, aplikace Mextures je pro vás jako dělaná.

Za aplikací stojí fotograf Merek Davis. Nejdříve měl různé textury dostupné na svém webu a po stažení/zakoupení jste je mohli pomocí různých aplikací používat na své fotky. Merek se však rozhodl, že udělá vlastní iPhone aplikaci. Textury má na svém webu stále dostupné, ale v Mextures toho nabízí poměrně více.

Aplikace začíná úvodní obrazovkou s výběrem fotoaparátu či knihovny fotografií, jako většina aplikací na úpravu snímků. Navíc je zde ještě „Inspirace“, kde můžete vidět zmenšený Tumblr blog aplikace Mextures. Zde jsou již upravené snímky různých autorů. Po výběru fotografie se objeví čtvercový výřez, ve kterém ji můžete oříznout. Pokud chcete formát snímku zachovat, stačí zvolit „neořezávat“. Poté se již zobrazují jednotlivé efekty, které jsou řazeny do několika balíčků: grit and grain, light leaks 1, light leaks 2, emulsion, grunge, landscape enhance a vintage gradients. Vždy si vybíráte jen konkrétní balík, který se otevře v editoru spolu s fotografií a vy si, již s náhledem, vybíráte.

Při editaci máte k dispozici několik nastavení. Můžete otáčet textury podle osy vždy o 90 stupňů, což však může být pro někoho docela omezující. Dále vybíráte mísení textury s obrázkem. Upravit lze také sílu vybrané textury pomocí posuvníku. Je jen škoda, že posuvník nereaguje na změny efektu rovnou při posouvání, ale až když z něj pustíte prst. Takto na sebe můžete „naházet“ několik textur a vytvořit opravdu krásné úpravy.

A nyní se dostáváme k tomu, proč jsem do titulku nadneseně napsal „malý iPhone Photoshop na textury“. Při editaci vidíte na ikoně vrstev malé číslo s počtem textur, čili vrstev. Textury se logicky podle přidání na sebe vrství, jako vrstvy ve Photoshopu. Samozřejmě zde není tolik možností, ale na malou iPhone aplikaci to úplně stačí, ale můžete je libovolně přesouvat a vytvořit tak další zajímavé efekty. Jednotlivé vrstvy můžete vypnout pomocí tlačítka ve tvaru oka, nebo úplně smazat pomocí křížku. Na editovaném obrázku je další číslo v kroužku, které značí, na jaké pozici se vrstva nachází (první, druhá…). Malý tip: při klepnutí na upravovaný obrázek zmizí editační prvky.

as –předdefinované vzory, které ovšem můžete upravovat. V základu je k dispozici několik vzorů od 9 vybraných fotografů, kteří se na vývoji podíleli. Možností je tedy opravdu hodně, Formulas fotografů navíc ještě můžete upravovat podle svého. Ale to není vše. Při vytváření editací si můžete vaše přidané vrstvy uložit jako samostatné Formulas a později je rovnou použít na fotografie. Jednotlivé textury lze při upravování také označovat srdíčkem jako oblíbené a mít tak k nim lepší přístup. Po konečném upravení lze výslednou fotografii exportovat do Camera Roll, otevřít v jiné aplikaci, nebo sdílet na Twitter, Facebook, Instagram či e-mail.

Celkově lze Mextures hodnotit velmi dobře. Aplikace dělá všebilní a rozhraní je velmi příjemné. Jaké fotky vytvoříte, závisí jen na vaší kreativitě. Ovládání také není špatné, ale chvilku bude trvat, než ho dostanete do ruky. Mextures jsou k dispozici pouze pro iPhone a za 0,89 € nabízí za málo peněz hodně muziky. Pokud máte rádi úpravy fotografií, přidávání textur, grunge efektů a různých úniků světla, neváhejte a Mextures vyzkoušejte.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/mextures/id650415564?mt=8″]

Jsem student, co se zajímá o IT svět, Apple  a píše pro několik jablečných webů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  hlavne nechapu proc prznit fotky na iphone. pokud sdilet, tak nejake miniatury a ty vymazlenejsi kousky pak po regulerni uprave uz v dospelackym programu normalne z macbooku. jednak ze samotneho iphone nejsou a nikdy nebudou super kvalitni fotky jako z fotaku a druhak na tak malym displayi s omezenymi moznostmi jednotlivych app nic svetobornyho nikdo nikdy nic nevykouzli. jde spis o rychle sdileni momementek, tak proc uz tak nekvalitni foto prznit dalsi nekvalitni upravou?

  proste abych to shrnul. ve vsi slusnosti, tohleto neni nic jineho nez przneni fotek uz tak nevalne kvality. vam se to libi? vzdyt je to zverstvo (i to, co jste predvedl na te ukazce s pendolinem).

  to je vas nazor. ja si myslim, ze nie je. je vzdy na autorovi co s fotkou urobi. pozrite si viacere priklady napriklad na autorovom webe. ide skratka o upravu fotografie. a je na kazdom ako to dokaze pouzit. moze to byt umenie (aj ked takych bude asi malo). a to asi nebude prznenie fotografie.

  Jedním slovem „iPhoneography“. A o nekvalitních fotografiích bych nemluvil. Navíc co se týče fotografií v článku, drasticky jsem snížil rozlišení a formát fotek pro účely webu. Samozřejmě, že zrcadlovka to není, ale iPhone je pořád po ruce. Někdo podobný styl fotografií má rád a právě tam díky těmto aplikacím odpadá nutnost upravovat fotky v počítači, což zabere 10x více času. Jinak i s iPhonem (4S/5) se dají vytvořit opravdu skvělé fotografie a nemálo fotografů (publicistika-článek tuším na The Verge) na telefony (iPhone 5) přešlo.

  pro me to zustane nicenim fotografie. a 10x vic casu za upravu stoji, pokud nefotim fakt kravoviny. umele nicit fotku s aplikaci za 20kc je jeji degradace. jestli chcete „vintage“ styl za kazdou cenu, tak i tak je to lepsi vyresit s aplikaci a nemusi to byt hned Aperture nebo Photoshop elements. jsem sice amater, ale mam fotak s normalnim objektivem. a je to s iP nesrovnatelne. pokud teda chce hodit clovek na facebook nejakou momentku tak jasne. ale ja vetsinou fotak pouzivam jen nouzovku, nebo pokud si chci neco poznamenat. kdyz jdu fotit, tak beru fotak a jdu fotit.

  Kecy v kleci, co mohu rici okolo sebe, tak i dost profi fotografu uz pouziva na kompozice iPhone a potom kdyz je scena OK, az zrcadlovku. Mohu vas Smoulo pozadat o nejake vase ukazky fotografii? At se presvedcime, ze technika je vzdycky mocinko nejvic dulezita oproti vlastnimu talentu, ze?

celý text

Čtěte více.