Zavřít reklamu

Psal se rok 2020 a Apple představil svůj čip M1. Spolu s ním poskytl vývojářům Mac Mini s čipem A12Z a vývojářskou betou macOS Big Sur, aby se mohli na novou generaci Apple počítačů patřičně připravit. Microsoft teď dělá prakticky to samé. 

Sada Developer Transition Kit měla vývojářům pomoci s optimalizací jejich aplikací psaných pro procesory Intel na připravované počítače s čipy ARM. Stejně jako má Apple WWDC a Google své I/O, má Microsoft Build. Na konferenci vývojářů Build 2022, která probíhá tento týden, oznámil Microsoft i něco, co je až okatě podobné tomu, co jsme měli možnost vidět právě před dvěma lety u Applu.

Project Volterra 

I když zní Project Volterra hodně divoce, jedná se vlastně o malou pracovní stanici, která má čtvercový půdorys, tmavou a jakoby vesmírně šedou barvu a pravděpodobně hliníkové šasi (pokud Microsoft nepoužil recyklovaný plast vylovený z oceánů). Specifikace sice upřesněny nebyly, co se ale ví, je, že stroj neběží na procesoru Intel. Sází totiž na architekturu ARM, kterou dodala společnost Qualcomm (takže se jedná o blíže nespecifikovaný Snapdragon), protože na něm běží Windows for ARM, který Microsoft ještě pro zařízení Applu nativně neposkytl.

Microsoft

Příliš to nevypadalo, že Microsoft do vod ARMu skutečně skočí. Jenže frustrace z pomalého tempa vývoje procesorů společnosti Intel mu nedala příliš na vybranou. I když to tedy vypadá, že Microsoft kopíruje kroky Applu, nic nenasvědčuje tomu, že byl měla společnost Project Volterra uvést do prodeje. Jedná se tedy skutečně jen o nějaké „pracovní“ sestavení určené k testování, ne pozdějšímu prodeji.

Microsoft má nicméně poměrně jasnou vizi toho, jak budou technologie budoucnosti vypadat. Microsoft totiž věří, že je před námi svět, který stále více využívá umělou inteligenci, neurální procesorové jednotky a cloud computing. To náročné by se tak mělo odehrávat jinde než v námi používaných zařízeních. Společnost doslova uvádí, že: „V budoucnu bude přesun výpočetní zátěže mezi klientem a cloudem stejně dynamický a bezproblémový, jako je dnes přesun mezi Wi-Fi a mobilní sítí na vašem telefonu.“ Vize je to stejně sympatická, jako odvážná, ani v jednom případě ale příliš nehraje do karet Intelu.

Mac mini koupíte například zde

.