Zavřít reklamu
iWant

Monolinqual: zbavte Mac zbytečného balastu a nepoužívaných jazyků

iWant

Ať už se nám to líbí nebo ne, dokonce i naše Mac počítače jsou plné věcí, které v nich nepotřebujeme a jen nám zabírají místo, ale především pak mají vliv na rychlost odezvy celého systému. Jednou z největších položek, která zabírá místo na disku, ale také má vliv na rychlost systému jsou jazyky a architektury.

Obojí sice nemá v Macu při správné instalaci macOS co dělat, ale realita je taková že i když Apple už deset let nevyrábí PowerPC procesory a macOS už nějaký ten pátek dokonce nepoužívá ani 32-bitové aplikace, stále jsou architektury spojené s jejich podporou přímo v instalaci nejnovějšího macOS.

Naštěstí je to jen pár desítek MB, ovšem je to zbytečný balast, který v macOS nemá v roce 2017 co dělat. Daleko větší problém však je v tom, že pokud nainstalujete pouze jeden jazyk při instalaci macOS, stejně se nainstaluje dalšího 0,5GB balastu v podobě jazyků. Ty se navíc instalují i společně s aktualizacemi a dalším softwarem.

Existuje naštěstí velmi snadné, účinné a mnou roky používané řešení, které je zcela zdarma. Aplikace Monolinqual je sice podle popisu vývojářů naposledy testována s OS X 10.11, ovšem když se podíváte hlouběji do jednotlivých verzí na webu vývojářů zjistíte že kompatibilita se Sierrou existuje a když Monolinqual nainstalujete v jeho poslední verzi na OS X 10.12, bude fungovat bez problémů.

Monolinqual po instalaci nabízí dvě jednoduché možnosti a to odstranění architektur, ve kterém můžete zvolit všechny až na Intel 64-Bit a odstranění jazyků. Odstranit můžete veškeré jazyky až na ten co používáte a doporučuji nechat si nainstalovanou také angličtinu. Defaultně je právě angličtina a vámi používaný druhý jazyk vyřazen z nabídky jazyků, které se mají odstranit, doporučuji však vždy ručně zkontrolovat zda tomu tak skutečně je.

Následně již jen stačí zvolit možnost Remove a jazyky, případně architektury budou odstraněny. Nejen že tak získáte nějaké to místo na disku, ale především odstraníte z Macu něco, co v něm nepotřebujete. U pomalejších nebo starších strojů si všimnete po odstranění všech jazyků a architektur poměrně značného zrychlení.