Zavřít reklamu

Máme tu poslední den prvního plnohodnotného novoročního týdne. To znamená, že jsme si užili poměrně šťavnaté novinky z technologického světa, které nám dávají příslib zářné budoucnosti. A není se čemu divit, společnosti jako Facebook a Twitter totiž zasáhly proti rozmarům bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a zatnuly mu tipec. Ten se po několika hodinovém zablokování účtu zklidnil a snaží se napravit svou nevhodnou reakci na nedávné události v Kapitolu. Elon Musk se zase může těšit ze statusu nejbohatšího člověka na Zemi a zároveň z perfektního úderu proti Facebooku, který rozdmýchal pořádné kontroverze.

Trump má opět přístup k twitterovému účtu. Po uplynutí zákazu postování zveřejnil nové video, kde se částečně kaje

Bývalý americký prezident Donald Trump to poslední dobou vůbec nemá jednoduché. Po nepokojích v Kapitolu a povolání Národní gardy od něj dávají ruce pryč i jeho nejbližší spolupracovníci a republikáni, kteří útok odsoudili a zařekli se, že maximálně podpoří Joea Bidena v poklidném převzetí moci. To si pochopitelně Trump nenechal líbit a nejenže svého viceprezidenta Mikea Pence obvinil z toho, že nahrává konkurenci, ale zároveň na Twitteru zveřejnil tři příspěvky, které zaváněly dezinformacemi a potenciálně nebezpečnými následky. Twitter se tak rozhodl příspěvky nejen stáhnout, ale rovnou i zablokoval na 12 hodin účet Donalda Trumpa.

A jak se ukázalo, bylo to jako když seberete dítěti hračku. Bývalý americký prezident se zklidnil, důkladně se nad sebou zamyslel a přispěchal s „omluvou“… dobrá, to bychom zase chtěli moc, nicméně i tak se v nejnovějším videu, které zveřejnil těsně po uplynutí zákazu, kaje a vyzývá k poklidnému a nenásilnému převzetí moci Joem Bidenem. Stejně se tak pořádně opřel do demonstrantů, kteří napadli Kapitol a ohrozili demokracii Spojených států. Naštěstí tak tento kontroverzní politik alespoň mírně zmírnil dopady a snaží se vyjít vstříc demokratům. I tak ale volá po reformě volebního systému a žádá, aby vznikl systém, který bude kontrolovat a verifikovat platnost jednotlivých hlasů.

Elon Musk se stává nejbohatším člověkem světa. Akcie Tesly pokořily zcela nové a nevídané rekordy

Ačkoliv ještě před pár lety zlí jazykové tvrdili, že je Elon Musk jen megalomanským bláznem a pošetilým vizionářem, kteří se snaží na úkor vlastního obohacení o spasení světa, je tomu právě naopak. Jeho iniciativy v podobě společností Tesla a vesmírného giganta SpaceX mu totiž do soukromého jmění přisypaly hezkých pár miliard dolarů a jak se ukázalo, tyto drobné prémie nakonec z Elona Muska udělaly nejbohatšího člověka na naší planetě. Dohromady totiž tato kontroverzní postava, jednimi milována a druhými nenáviděna, vlastní jmění v hodnotě 188.5 miliard amerických dolarů, čímž překročila majetek dosud nejvlivnějšího miliardáře Jeffa Bezose, generálního ředitele Amazonu.

Oba miliardáři se sice svým majetkem liší o pouhých 1.5 miliard dolarů, ale i tak se jedná o neuvěřitelný milník. Ještě před pár měsíci to totiž vypadalo, že Elon Musk Bezose ani zdaleka nedožene a bude stále „tím druhým“, kdo nesahá velikosti Amazonu a jeho ředitele ani po kotníky. Většina lidí se ale očividně spletla a legendární vizionář stihl pokořit toto jmění již na počátku letošního roku. Konec konců, žebříček nejbohatších lidí se mění čím dál častěji a zatímco v předchozích 24 letech tento status dlouhodobě ovládal Bill Gates, v roce 2018 ho rychle vystřídal Jeff Bezos. A nyní se koruna předává dál, konkrétně do rukou Elona Muska.

Zakladatel Tesly se pustil do Facebooku. Místo oblíbené sociální sítě používá zabezpečenou komunikaci přes Signal

A máme tu další přeleomovou zprávu týkající se zakladatele Tesly a SpaceX, Elona Muska, který se mimo svého rekordního bohatství může těšit z dalšího úspěchu. Právě tento vizionář totiž již delší dobu propaguje zabezpečenější a soukromější formy komunikace, které nespoléhají na třetí stranu v podobě giganta jakým je Facebook. Twitteru sice věří Musk o něco více, ale i tak se s oblibou do podobných společností pouští čím dál častěji a snaží se informovat své fanoušky i o jiných, o poznání spolehlivějších alternativách – například aplikace Signal. Ta nabízí plně anonymní a šifrovanou komunikaci mezi dvěma i více stranami.

Ostatně, Facebook se již delší dobu chvástá, že jak WhatsApp, tak Messenger jsou jedny z nejbezpečnějších aplikací, avšak jedním dechem dodává, že musí sbírat data o uživatelích, aby zabránil potenciálně nebezpečnému obsahu. To se magnátovi Elonu Muskovi pochopitelně příčí, a tak přišel s řešením – používat alternativu v podobě aplikace Signal, na kterou upozornil i na svém Twitteru. Zatímco Facebook se snaží sbírat co nejvíce dat, Signal má záměr dělat přesný opak, tedy nabídnout co největší anonymitu, aniž by byla porušena integrita komunikace. Není se o ostatně poprvé, co se generální ředitel Tesly i SpaceX pustil do podobného boje. Svými výroky totiž leží v žaludku technologických gigantů již pěkně dlouhou dobu.

.