Zavřít reklamu

Při představení operačního systému macOS 12 Monterey věnoval Apple nemalou chvíli novince s názvem Universal Control. Ta nám přináší možnost jedním trackpadem a klávesnicí ovládat nejen samotný Mac, ale také i připojený iPad, díky čemuž můžeme pracovat s oběma zařízeními poměrně efektivněji. Implementace této novinky ale neběžela úplně hladce. Nový macOS 12 Monterey totiž oficiálně vyšel ještě před koncem loňského roku, zatímco Universal Control do Maců a iPadů přišel až začátkem března s iPadOS 15.4 a macOS 12.3. Teoreticky se ale nabízí otázka, šlo by funkci rozšířit ještě o něco dál?

Universal Control na iPhonech

Některé jablíčkáře totiž může napadnout, zdali by funkci nešlo rozšířit i na operační systém iOS, který pohání jablečné telefony. Samozřejmě jako první protiargument se nabízí jejich velikost, která je v tomto případě příliš malá a něco podobného by tak zkrátka nedávalo sebemenší smysl. Je ale nutné si uvědomit jednu věc – například takový iPhone 13 Pro Max už tak malý úplně není a čistě teoreticky by dokázal v rozumné podobě pracovat i s kurzorem. Přeci jen, rozdíl mezi ním a iPadem mini zase tak velký není. Na druhou stranu se samozřejmě nabízí otázka, zdali by něco podobného bylo vůbec v nějaké míře využitelné.

iPad již delší dobu může fungovat jakožto druhá obrazovka pro Mac pomocí funkce Sidecar, k čemuž je tak nějak připravený. Stejně tak mnoho jablíčkářů používá pro iPad pouzdra, která zároveň fungují jakožto stojánky, a právě proto je poměrně snadné tablet postavit vedle Macu a jednoduše tak s nimi pracovat. Ať už v podobě druhého monitoru (Sidecar) či pro ovládání obou jedním trackpadem a klávesnicí (Universal Control). iPhone je ale úplně jiným zařízením. Většina lidí ani nemá žádný stojánek a musela by tak telefon o něco opřít. Stejně tak by rozumné využití funkce našly asi jen modely Pro Max. Když si totiž zkusíme představit model z opačné strany, například iPhone 13 mini, tak jeho ovládání by takto asi moc příjemné nebylo.

první dojmy iPhone
iPhone 13 Pro Max nejmenší určitě není

Možností je spousta

V závěru je ještě otázkou, zdali by Apple nedokázal funkci připravit tak dobře, aby dávala smysl i na iPhonech, přinejmenším tedy na těch s větším displejem. Aktuálně něco podobného nedává úplně smysl, jelikož větší telefon máme jen jeden, a to Pro Max. Pokud jsou ale současné spekulace a úniky pravdivé, pak by se po jeho bok mohl postavit ještě jeden model. Cupertinský gigant údajně plánuje upustit od modelu mini, a namísto toho představí čtveřici telefonů ve dvou velikostech. Konkrétně modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro s 6,1″ obrazovkou a iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max s 6,7″ obrazovkou. Tímto by se rozšířila nabídka a funkce Universal Control by někomu mohla dávat o něco větší smysl.

Samozřejmě zdali něco podobného pro iOS přijde je momentálně nejasné. Zajímavější akorát je, že sami uživatelé nad něčím takovým vůbec začínají spekulovat a uvažovat nad možnou využitelností. Podle současných informací je však jakákoliv změna v rámci Universal Control v nedohlednu. Zkrátka a jednoduše, nyní by se v tomto ohledu na ničem pracovat nemělo.

.