Zavřít reklamu

Na WWDC nám Craig Federighi ukázal, jak nová funkce Universal Control funguje. Stačilo mu přetáhnout kurzor myši z MacBooku vlevo a viděl jej na iPadu vpravo. Jenže jak funkce ví, kde je iPad ve vztahu k Macu? 

Odpověď je nejspíš jednoduchá: neví. Spíše totiž předpokládá, že zařízení je právě na té straně, na které kurzorem táhnete. Nejen na tuto otázku se totiž zkusil odpovědět magazín The Verge. I když totiž máte nainstalované bety operačních systému, funkce Universal Control v nich zatím obsažena není, takže ji ještě není možné v reálu vyzkoušet.

Vzdálenost, Bluetooth, iCloud 

Dle všeho to tedy vypadá, že iPad musíte mít relativně blízko Macu. Universal Control je postaven na stejných funkcích Continuity a Handoff, které jsou již dlouho součástí iOS a macOS. Když jsou zařízení dostatečně blízko, jejich moduly Bluetooth se navzájem informují. Aby toto fungovalo, všechna zařízení samozřejmě musí být přihlášena do stejného účtu iCloudu.

 Poté spustíte Universal Control úplným přetažením ukazatele myši k levému nebo pravému okraji obrazovky počítače Mac, a samozřejmě trochu za něho, jako kdyby to ještě samozřejmě šlo. Pokud tak učiníte, Mac už bude předpokládat, že se pokoušíte přetáhnout myš na jiné zařízení, v tomto případě na iPad.

Neexistuje zde tedy žádná detekce polohy pomocí UWB, pouze starý dobrý předpoklad, že tím směrem, kterým táhnete, nějaké zařízení prostě je. Pokud máte v okolí více kompatibilních zařízení, Monterey předpokládá, že táhnete směrem k tomu iPadu nebo Macu, se kterým jste pracovali naposledy.

V tomto okamžiku dojde k připojení Wi-Fi Direct a iPad zobrazí malou lištu na straně, kde by se mohl objevit kurzor z Macu. Je to jakýsi indikátor toho, že si je iPad vědom toho, že se do něho snažíte přetáhnout myš. Pokud budete pokračovat v přetahování, jednoduše vám z kruhového ukazatele vyjede myš. Když je myš na obrazovce iPadu, automaticky se k němu připojí i používaná klávesnice na vašem Macu. Takto nemusíte činit jen mezi dvěma zařízeními, funkce totiž podporuje propojení až tří. 

.