Zavřít reklamu

V minulém týdnu jsme psali článek o tom, jak může odcházející baterie způsobit zpomalování iPhonu. Celé téma se původně rozjelo na základě diskuze na redditu, kde se jeden z uživatelů pochlubil tím, že se jeho iPhone 6 po výměně baterie značně zrychlil. Diskuze nabrala značné popularity a jak se zdá, stále nedává některým zainteresovaným spát. Právě na základě této diskuze dal dohromady malý výzkum původní vývojář benchmarku Geekbench a na základě těchto dat je jasně patrné, od kdy se výkon telefonů zhoršoval.

Podle dat z Geekbenche nastal přelomový okamžik po vydání iOS 10.2.1 tedy aktualizace, která měla „řešit“ problémy s bateriemi u iPhonů 6 a především 6S. Od té doby se v databázích Geekbench začaly objevovat iPhony, které mely podezřele snížený výkon. Aby toho nebylo málo, stejný trend se projevil i v případě iOS 11 a iPhonu 7. Od vydání iOS 11.2 se v případě iPhonu 7 také objevují případy, kdy mají telefony značně snížený výkon – viz grafy níže.

iphone-6s-performance-and-battery-age

Na základě těchto dat by se dalo usoudit, že Apple do iOS integroval speciální kód, který podtaktovává CPU a GPU v případech, kdy je snížena životnost baterie pod specifickou úroveň. Tuto hypotézu následně potvrdil vývojář využívající Twitterový účet Guilherme Rambo, který v kódu opravdu našel zmínky o instrukci, která snižuje výkon procesoru. Jedná se o skript s názvem powerd (zkratka pro power daemon), který se poprvé objevil v iOS 10.2.1.

iphone-7-performance-and-battery-age

Na základě těchto informací tak lze potvrdit, že Apple opravdu zpomaluje starší zařízení tak, jak jej z toho léta uživatelé obviňují. Toto zpomalení však není takového rázu, že by se Apple najednou rozhodl, že ten a ten model zpomalí, neboť už jsou tyto modely zastaralé a zaslouží si výměnu. Apple je zpomaluje v případě, že se stav jejich baterie dostane pod specifickou hodnotu, která spustí nový power state. Místo výměny zařízení, která se tak může jevit jako jediná možná odpověď na toto zpomalení, by ve většině případů mohla stačit pouhá výměna baterie. Možná by nebylo od věci, kdyby Apple ohledně tohoto problému vydal oficiální stanovisko. Postižení zákazníci (kteří si kvůli tomuto problému kupovali nový telefon) by si to zcela jistě zasloužili. Pokud se celá kauza ještě více nafoukne, společnost Apple bude muset reagovat.

Zdroj: 9to5mac

.