Zavřít reklamu

Při hraní nové adventurní hry Mitoza můžete logiku vyhodit z okna. Výtvor vývojáře Gala Mamlyama se totiž spíše ptá na to, kde jsou hranice vyprávění příběhů. Podle popisu na Steamu jde o „surrealistickou adventuru, ve které si zvolíte svůj vlastní osud“. Jde ale těžko mluvit o nějakém všeobjímajícím příběhu. V Mitoze totiž budete pozorovat, jak se z malého semínka klube množství absurdních výjevů, které by jako vypadly z jednoho z nejdivnějších filmů od Davida Lynche.

Hra je rozdělená na jednotlivé obrazovky. Na první z nich vidíte malé semínko a dostanete na výběr ze dvou piktogramů, které posouvají příběh dál. Vyberete květináč, semínko vyroste. Vyberete ptáčka, ten přiletí a semínko sezobne. Každá další navazující akce představuje volbu mezi dvěma možnostmi. Ty, co následují ovšem nejsou tak jasné jako ty, co jsem zrovna popsal. Spojení jednotlivých prvků si vykládá hra po svém a ve většině případů vás překvapí. Minimalistický vizuální styl navíc doplňují nádherně živé animace.

I když se však na macOS Mitoza vydává za úplnou herní novinku, není to tak úplně pravda. Hra původně začala jako flashovka v roce 2011. Kvůli přerušení podpory webového pluginu se však vývojář Mamlya spojil s vydavatelským studiem Rusty Lake, a jeho experimentální odnoží Second Maze, a vypustil hru na jiné platformy. Mitozu si tak nyní kromě počítačů můžete zahrát i na chytrých telefonech. Jde o velmi povedenou jednohubku, na které si během její desetileté existence zvládla pochutnat spousta dalších hráčů. Navíc si ji můžete stáhnout zcela zdarma.

Hru Mitoza můžete zakoupit zde

.