Zavřít reklamu

Nedávno jsme vám na Jablíčkáři přinesli článek o tom, jak pomáhat Applu se zlepšováním služeb. Při jeho psaní jsem procházel možnosti zařízení a právě to, kde a jak jde Apple na nějaké problémy, chyby a nedokonalosti upozornit. Pokud by vás pak zajímalo, jestli to funguje, tak budete možná překvapeni. Ono to totiž opravdu funguje. 

Na své stávající adrese žiji již přes deset let, a nikdy jsem si nevšiml toho, že máme hned za rohem nějakou restauraci U Semaforu. Nejen že zde žádný semafor není, ale co pamatuji, je zde obchod s těsněním a ložisky. Což je od restaurace hodně daleko. V roce 2007 se zde strhla stará lávka pro pěší a nahradil ji regulérní most i pro automobily, který vede přes železniční trať. Jenže Apple Mapy tak nějak zaspaly, i když v tu dobu vlastně ještě ani neexistovaly. Google Mapy ani Mapy.cz restauraci nikdy neukazovaly.

Podle původního návodu v článku jsem tedy Applu chybu nahlásil. Uvedl jsem, že je restaurace dlouhodobě zavřena, a i když nevím, jakým procesem schvalování, přidávání a odstraňování informací z Apple Map probíhá, trvalo to vlastně jen dva dny a přišla mi od Applu odpověď. Nikoli formou e-mailu, ale notifikací přímo z aplikace Mapy. Ta informovala právě o tom, že místo „U Semaforu“ bylo odstraněno. Po jejím rozkliknutí v iPhonu se spustila aplikace, kde byla tato informace také obsažena. Stejně tak v počítači Mac, jakmile jsem Mapy otevřel, byl jsem o tomto kroku Applu informován.

Pomůžete ostatním 

Může to vypadat jako nepodstatná drobnost, jenže právě tyhle drobnosti dělají celek a celkovou uživatelskou zkušenost. Vezměte si, že budete po celodenní turistice nebo cyklovýletu chtít navštívit restauraci, abyste doplnili energii a zadáte do map tu nejbližší, kdy se na dané místo budete v neznámém městě chtít aplikací navigovat. Když pak dorazíte, místo žvýkání steaku budete žvýkat leda pryžové o-kroužky, a to rozhodně nechcete.

Hlášení chyb Applu v jeho titulech a systémech má tedy smysl a je vidět, že nezůstane nevyslyšeno. Možná jiná by byla situace, kdybyste třeba jen chtěli nějaké informace upravit nebo doplnit, ale v tomto případě bylo rozhodnutí vlastně jednoznačné. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tak já mám teda přesně opačnou zkušenost. Ulice kousek od mého domu má špatný název v Apple Maps. Už před více jako rokem jsem to nahlašoval a pár měsíců nazpátek jsem si všiml že už ta moje zpráva v záložce „nahlašování problémů“ není. Myslel jsem si že už to třeba opravili ale neopravili. Tak jsem to nahlašoval znovu, tentokrát jsem vyfotil i ceduli a přiložil odkaz na Google a Mapy cz. Dokonce jsem si všiml že úplně stejná ulice je v ČR ještě jedna v jiném městě ale ta je na Apple Mapách pojmenovaná správně. Tak nevím co jim tak dlouho trvá, řekl bych že důkazů, že je ta ulice pojmenovaná špatně je na internetu víc než dost.

    Mám obdobnou zkušenost. Před 2 lety dostavili poslední blok u bytovky – dodnes není adresa zanesena jak u Apple Maps tak Google i přes to, že jsem jí nahlásil – prostě to totálně ignorují (nahlašoval jsem to dvakrát).

    Skúste si v apke Hodiny/Svetový čas pridať mesto Riga, čo je hlavné mesto Lotyšska, iOS vám ukáže, že sa nachádza v susednej Litve, a naopak ak si zadáte mesto Vilnius (hl. mesto Litvy) tak iOS zobrazí, že je v Lotyšsku. Je to tak už cca 5 rokov odkedy o tom viem a viacerí sme rôznym spôsobom o tom informovali aj Apple ale bez úspechu. Pravdepodobne to je len problém s prekladom v iOS v slovenčine ale každopádne zaujímavé.

    Ja pravidelne nehlasujem POI do Apple Maps. Zadám údaje čo viem a o týždeň mi príde notifikácia že to pridali do máp. A nielenže pridajú do máp ale aj prepoja so službami ako TripAdvisor a podobne. Teda štandardne data z iných služieb Apple nenatiahne, až keď nahlasite polohu.

celý text

Čtěte více.