Zavřít reklamu

Apple nabízí v balení svých produktů mnoho adaptérů, v některých dokonce nenabízí žádný. Spoustu jejich variant pak prodává i jako doplňky v rámci svého Apple Online Store, samozřejmě je můžete koupit i u APR. Tento přehled vám pomůže identifikovat USB napájecí adaptér na iPhone, ať už vlastníte jakýkoli. 

Hned v úvodu je vhodné říci, že k nabíjení iPhonu, iPadu, Apple Watch nebo iPodu můžete použít kterýkoli z níže uvedených adaptérů. Použít můžete i adaptéry jiných výrobců, které splňují bezpečnostní normy v zemích a oblastech, kde se zařízení prodává. Obvykle se jedná o normu Safety of Information Technology Equipment, IEC/UL 60950-1 a IEC/UL 62368-1. Telefony iPhone můžete nabíjet i novějšími adaptéry pro notebooky Mac, které mají USB-C konektor. 

Napájecí adaptér na iPhone 

Jaký vlastníte napájecí adaptér zjistíte snadno. Stačí na něm najít certifikační štítek, který se obvykle nachází na nějaké z jeho spodních stran. 5W USB napájecím adaptérem byla vybavena většina balení iPhonů před modelem 11. Jedná se o základní adaptér, který je také ale bohužel poměrně pomalý. I z toho důvodu Apple přestal adaptéry v generaci 12 do balení přikládat. Šetří své finance, naši planetu a vy si posléze koupíte ten pro vás ideální, nebo použijete ten, který již máte doma.

10W USB napájecí adaptér je přikládán k iPadům, konkrétně se jedná o iPad 2, iPad mini 2 až 4, iPad Air a Air 2. 12W USB adaptér je už přikládán k novějším generacím tabletů Applu, tedy iPadu 5. až 7. generace, iPadu mini 5. generace, iPadu Air 3. generace a iPadům Pro (9,7“, 10,5“, 12,9 1. a 2. generace).

Rychlé nabíjení iPhonu

18W USB‑C napájecí adaptér najdete v balení iPhonu 11 Pro a 11 Pro Max, stejně jako v 11“ iPadu Pro 1. a 2. generace a v 12,9“ iPadu Pro 3. a 4. generace. Apple u tohoto adaptéru uvádí, že už poskytuje rychlé nabíjení, a to od iPhonu 8 výš, avšak s výjimkou řady iPhone 12, která potřebuje minimální výstupní výkon 20 W.

Rychlé nabíjení zde znamená, že baterii iPhonu můžete už za 30 minut nabít až na 50 procent její kapacity. Potřebujete k tomu ještě ale USB-C/Lightning kabel. Rychlé nabíjení poskytují i další adaptéry, konkrétně 20W, 29W, 30W, 61W, 87W nebo 96W. 20W USB‑C napájecí adaptér pak Apple přibaluje jen k iPadu 8. generace a iPadu Air 4. generace. Pokud se podíváme na adaptéry určené přímo pro iPhony, vyjdou vás na 590 Kč nehledě na jejich specifikaci (5, 12, 20 W).

Výrobci třetích stran 

Ať už tak učiníte z jakéhokoli důvodu, můžete iPhony rychle nabíjet i adaptéry od nezávislého výrobce. V takovém případě si ale zkontrolujte, aby vyjma výše uvedených norem splňoval i následující specifikace: 

  • Frekvence: 50–60 Hz, jedna fáze 
  • Vstupní napětí: 100–240 VAC 
  • Výstupní napětí/proud: 9 VDC / 2,2 A 
  • Minimální výstupní výkon: 20 W 
  • Výstupní konektor: USB‑C 
.