Zavřít reklamu

Počítače od Applu – a samozřejmě nejen ony – se vyznačují kromě jiného tím, že je můžete začít bez obav naplno používat prakticky ihned poté, co je vybalíte a poprvé spustíte. Navzdory této bezesporu skvělé vlastnosti se ale vyplatí provést určitá nastavení, která vám zpříjemní používání vašeho produktu. V dnešním článku si proto ukážeme pět užitečných nastavení zvuku na Macu.

Deaktivace zvukové odezvy

Každý majitel Macu jistě důvěrně zná zvukový efekt, který Mac vydává ve chvíli, kdy na něm zvyšujete nebo naopak snižujete hlasitost. Tato zvuková odezva ale může v některých případech působit spíše rušivě. Pokud ji chcete deaktivovat, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na  menu -> Předvolby systému. Zvolte Zvuk, klikněte na kartu Zvukové efekty, a deaktivujte položku Při změně hlasitosti přehrát odezvu.

Detailní úprava hlasitosti

Tento trik budou ostřílení majitelé počítačů od Applu nejspíše znát, pro začátečníky se ale možná bude jednat o novinku. Pokud vám nevyhovuje rozsah, v jakém standardně probíhá zvyšování či snižování hlasitosti, můžete za pomoci jednoduchého triku přejít k detailnější změně. Stačí, když na klávesnici vašeho Macu kromě kláves pro ovládání hlasitosti podržíte klávesy Option (Alt) a Shift.

Rychlá správa vstupu a výstupu

Pokud chcete na vašem Macu upravit vstup či výstup zvuku, nejspíše vaše kroky vedou přes  menu -> Předvolby systému -> Zvuk. Pokud ale máte na nástrojové liště v horní části obrazovky umístěnou ikonku pro ovládání zvuku, můžete vstup i výstup snadno a rychle ovládat i odsud. Stačí, když na tuto ikonku kliknete při současném držení klávesy Option (Alt) – zobrazí se vám rozšířené menu, ve kterém můžete snadno a rychle měnit příslušné parametry.

Přizpůsobení zvuku mikrofonu

Pokud svůj Mac používáte také k hlasovým či videohovorům, možná i vás v minulosti potkala situace, kdy vás druhá strana neslyšela dostatečně hlasitě. V takovém případě je často řešením úprava hlasitosti vstupu, tedy mikrofonu. Pokud chcete zvýšit hlasitost mikrofonu, klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na  menu -> Předvolby systému -> Zvuk. Zde klikněte v horní části okna na kartu Vstup a poté na liště ve spodní části okna nastavení upravte úroveň hlasitosti mikrofonu.

Ekvalizér

Operační systém macOS sice nenabízí integrovaný ekvalizér jako takový, to ale naštěstí neznamená, že jste v tomto směru naprosto bez šance. Existuje totiž celá řada aplikací, které vám umožní si opravdu do detailu pohrát s nastavením zvuku vašeho Macu. Mezi skvělé pomocníky pro tyto účely patří například bezplatný SpeakerAmp z dílny tuzemského vývojáře Pavla Kostky .

.