Zavřít reklamu

Drtivá většina majitelů Maců je zvyklá se v prostředí operačního systému macOS pohybovat za pomoci myši či trackpadu. Řadu procesů si ale můžeme značně urychlit a zjednodušit, pokud budeme používat klávesové zkratky. V dnešním článku si představíme hned několik zkratek, které na Macu určitě využijete.

Okna a aplikace

Pokud chcete na Macu rychle zavřít aktuálně otevřené okno, použijte kombinaci kláves Cmd + W, Pro zavření všech oken aktuálně otevřených aplikací slouží pro změnu zkratky Option (Alt) + Cmd + W. V případě, že chcete přejít k předvolbám či nastavení aktuálně otevřené aplikace, můžete k tomuto účelu využít klávesovou zkratku Cmd + ,. Za pomoci kombinace stisku kláves Cmd + M můžete aktuálně otevřené okno aplikace „uklidit“ do Docku, a prostřednictvím klávesové zkratky Cmd + Option (Alt) + D můžete zase kdykoliv rychle skrýt nebo naopak zobrazit Dock ve spodní části obrazovky vašeho Macu. A v případě, že některá z otevřených aplikací na vašem Macu nečekaně zamrzne, můžete vynutit její ukončení stiskem kláves Option (Alt) + Cmd + Escape.

Prohlédněte si nedávno představený Mac Studio:

Safari a internet

Pokud u otevřeného webového prohlížeče použijete klávesovou zkratku Cmd + L, přesune se váš kurzor okamžitě do adresního řádku prohlížeče. Chcete se na webové stránce rychle přesunout ihned na její konec? Stiskněte klávesu Fn + pravou šipku. Pokud se naopak chcete okamžitě přesunout do horní části aktuálně spuštěné webové stránky, poslouží vám klávesová zkratka Fn + šipka doleva. Při práci s webovým prohlížečem se vám budou jistě hodit také kombinace klávesy Cmd a šipek. Za pomoci klávesové zkratky Cmd + šipka doleva se posunete o stránku zpět, zkratka Cmd + šipka doprava vás naopak posune o jednu stránku dopředu. V případě, že byste chtěli zobrazit historii prohlížeče, poslouží vám kombinace kláves Cmd + Y. Podařilo se vám omylem zavřít kartu prohlížeče, kterou jste ve skutečnosti zavřít vůbec nechtěli? Zachrání vás klávesová zkratka Cmd + Shift + T. Zkratku Cmd + F pro vyhledání specifického výrazu jistě všichni z vás znají. A pokud se chcete rychle pohybovat mezi výsledky, pomůže vám klávesová zkratka Cmd + G. Za pomoci kombinace kláves Cmd + Shift + G se zase můžete mezi výsledky pohybovat opačným směrem.

Finder a soubory

Pokud chcete ve Finderu duplikovat vybrané soubory, stiskněte kombinaci kláves Cmd + D. Pro spuštění funkce Spotlight v okně Finderu vám poslouží klávesová zkratka Cmd + F, stiskem kláves Shift + Cmd + H se okamžitě přesunete do domovské složky. Pokud chcete ve Finderu rychle vytvořit novou složku, stiskněte klávesy Shift + Cmd + N, a pokud byste chtěli vybranou položku z Finderu přesunout do Docku, stiskněte kombinaci kláves Control + Shift + Command + T. Kombinace kláves Cmd + Shift + písmena A, U, D, H či I slouží k otevření vybraných složek. Za pomoci klávesové zkratky Cmd + Shift + A otevřete složku Aplikace, písmeno U slouží k otevření složky Utility, písmeno H pro domovskou složku a písmeno I pro iCloud.

 

.