Zavřít reklamu

Apple oznámil oficiální finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí letošního roku, kdy se tedy jedná o měsíce leden, únor a březen. A není asi žádným překvapením, že jsou opět rekordní. I když jak se to vezme, protože Apple již dopředu mírnil přehnaná očekávání analytiků s ohledem na neustálé omezení dodavatelského řetězce.  

Rostoucí prodeje 

Za Q2 2022 Apple vykázal tržby v hodnotě 97,3 miliardy dolarů, což pro něho znamená 9% meziroční růst. Společnost tedy vykázala zisk 25 miliard dolarů kdy zisk na akcii činil 1,52 dolary. Očekávání analytiků přitom byla někde kolem 90 miliard dolarů, takže je Apple razantně přeskočil.

Rekordní počet uživatelů přecházejících z Androidu 

Tim Cook v rozhovoru pro CNBC uvedl, že společnost během povánočního období zaznamenala rekordní počet uživatelů přecházejících z Androidu na iPhony. Nárůst byl prý „silně dvojciferný“. Znamená to tedy, že počet těchto „switcherů“ rostl minimálně o 10 %, jaké to je ale přesně číslo, samozřejmě nezmínil. Telefony iPhone nicméně vykázaly tržby 50,57 miliard dolarů, kdy meziročně rostly o 5,5 %.

iPadům se příliš nedaří 

Segment iPadů sice rostl, ale jen minimálně a to o 2,2 %. Tržby za tablety Applu tak činily výši 7,65 miliardy dolarů, kdy je třeba předběhly i Apple Watch s AirPody v segmentu nositelností (8,82 miliardy dolarů, meziroční nárůst o 12,2 %). Podle Cooka iPady nejvíce doplácejí na stále významné omezení dodávek, kdy se jeho tablety dostávaly ke svým zákazníkům i dva měsíce od jejich objednání. Situace se ale už prý stabilizuje.

Počet předplatitelů vzrostl o 25 % 

Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade ale i třeba Fitness+ jsou předplatitelské služby společnosti, které když si předplácíte, můžete neomezeně streamovat hudbu, filmy, hrát hry a také si dát patřičně do těla. Luca Maestri, finanční ředitel společnosti Apple, uvedl, že počet předplatitelů služeb společnosti vzrostl oproti loňskému roku o 165 milionů platících uživatelů na celkové číslo 825 milionů.

Samotná kategorie služeb představovala ve 2. čtvrtletí 2022 tržby ve výši 19,82 miliardy dolarů, čímž překonala produkty, jako jsou počítače Mac (10,43 miliardy dolarů, meziroční nárůst o 14,3 %), iPad a dokonce i segment nositelných zařízení. Applu se tak začíná skutečně vyplácet, kolik peněz do služeb již nalil, a to nehledě na enormní úspěch Apple TV+ na udílení Oscarů. Jaká čísla však jednotlivé služby mají, Apple nesdělil.

Akvizice společností 

Tim Cook se rozpovídal i na otázku ohledně akvizic různých společností, zejména tedy na koupi nějakých velkých. Cílem Applu však prý není kupovat velké a zaběhnuté společnosti, jako spíše vyhledávat ty malé a další startupy, které mu přinesou zejména lidské zdroje a talenty. Je to opak toho, o čem se poslední dobou hovořilo, spekulovalo se totiž že by měl Apple koupit společnost Peloton a tím si tak pomoci zejména v rozvoji služby Fitness+. Kompletní tiskovou zprávu si můžete přečíst zde. 

.