Zavřít reklamu

Loni na podzim jsme mohli vidět novou sadu emotikon, které se podívají na platformy Applu. Jenže společnost jejich implementaci nestihla ani s iOS 15.2, ani nyní s iOS 15.3, potažmo s macOS Monterey 12.1 a 12.2. Dočkat bychom se ale měli už s následujícími desetinovými aktualizacemi. Nově tak budeme moci používat např. těhotného muže. 

V září Unicode oficiálně schválil a dokončil aktualizaci Emoji 14.0. Tato verze obsahuje 37 zcela nových emoji a při započtení všech jejich variant obsahuje celkem 838 nových znaků. Mezi nové přírůstky patří roztékající se obličej, obličej s mezi prsty vykukujícím okem, ruce sepnuté v symbol srdce, ale i symbol vybité baterie, postava trolla, rentgenový snímek, disko koule a mnoho dalších. Tím nejkontroverznějším je zde ale určitě těhotný muž, který je přítomen v několika barvách své pleti.

 

Aktuální doba je ale taková, jaká je, a protože je nejen Apple „ultrakorektní“, není třeba se příliš divit tomu, že bude součástí připravované sady právě i toto emoji, i když jsou jistě tací, kteří jej nikdy nikomu nepošlou, protože k tomu nebudou mít důvod. I když takový symbol může vznést vlnu rozhořčení ve skupině puritánů, ve skutečnosti nemusí budit prakticky žádné vášně. Tedy alespoň u nás, protože ve světě tomu může být jinak. Ukázaly to už ostatně různé případy z historie.

Politická situace 

Když Apple v roce 2015 vydal novou emoji klávesnici, zdálo se, že většina uživatelů ocenila snahu tohoto technologického giganta být etnicky inkluzivní. Různé rodinné kombinace, vlajky různých národů a řada odstínů pleti se staly široce dostupnými ve snaze odrážet realističtější zobrazení společnosti. Ne každému však nové emotikony připadaly společensky progresivní. Např. indonéská vláda chvíli na to podnikla kroky k odstranění emotikonů a nálepek osob stejného pohlaví ze všech sociálních médií a platforem pro zasílání zpráv. Nebylo to však poprvé, co byly emotikony použity jako politická zbraň.

smajlík

V Rusku spadají emotikony zobrazující rodiny s rodiči stejného pohlaví a projevy lásky stejného pohlaví pod kontroverzní zákon, který zakazuje propagaci neheterosexuálních vztahů. Senátor Michail Marčenko v roce 2015 uvedl: „tyto emotikony netradiční sexuální orientace vidí všichni uživatelé sociální sítě, kdy je jejich velká část ještě nezletilá“. Rusko však už z dřívější doby čelí mezinárodní kritice za své zákony proti homosexuálům. Jednotlivci mohou dostat pokutu až 5 000 rublů, pokud se zjistí, že propagují neheterosexuální vztahy.

smajlík

Nevinná zelenina 

V pro emoji revolučním roce 2015 Instagram zablokoval vyhledávání emoji lilku kvůli nárůstu uživatelů, kteří jej používají k zobrazení různých částí lidské anatomie. Na Instagramu vznikaly výzvy #eggplant a #eggplantfriday, které se také pro svůj námět staly patřičně virálními a zaplavily celou platformu. Instagram tvrdil, že to bylo porušení jejich pokynů, které zakazují nahotu a „některý digitálně vytvořený obsah, který ukazuje pohlavní styk, genitálie a detailní záběry zcela nahých hýždí“. Mnozí však byli pobouřeni, že stejně sugestivní banán, broskev, a dokonce i tacos, už platforma nijak neřešila.

smajlík

Ta žlutá je moc žlutá 

Výchozí „žluté“ emotikony společnosti Apple se také dostaly pod palbu veřejnosti poté, co někteří čínští uživatelé zmiňovali, že tento jasně žlutý tón pleti je pro Asiaty urážlivý. Apple však uváděl, že tato žlutá byla zamýšlena jako etnicky neutrální. Šlo samozřejmě o historií zažité rasové stereotypy.

Pistole 

Unicode obsahuje symbol pistole už od roku 2010, proto bylo jasným vyústěním jeho přetvoření v emoji. Jenže New Yorkers Against Gun Violence zahájili na Twitteru iniciativu ve snaze přesvědčit generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka, aby odstranil emotikonu se zbraní s tvrzením, že samotný symbol může podporovat násilí. Skupině se tak nejen že podařilo zvýšit povědomí o násilí se zbraněmi (každý rok zemře přibližně 33 000 lidí na smrt související se střelnou zbraní), ale tento emotikon byl následně na platformách Applu skutečně změněn na stříkající pistolku.

smajlík
.