Zavřít reklamu

Loni na podzim jsme mohli vidět novou sadu emotikon, které se podívají na platformy Applu. Jenže společnost jejich implementaci nestihla ani s iOS 15.2, ani nyní s iOS 15.3, potažmo s macOS Monterey 12.1 a 12.2. Dočkat bychom se ale měli už s následujícími desetinovými aktualizacemi. Nově tak budeme moci používat např. těhotného muže. 

V září Unicode oficiálně schválil a dokončil aktualizaci Emoji 14.0. Tato verze obsahuje 37 zcela nových emoji a při započtení všech jejich variant obsahuje celkem 838 nových znaků. Mezi nové přírůstky patří roztékající se obličej, obličej s mezi prsty vykukujícím okem, ruce sepnuté v symbol srdce, ale i symbol vybité baterie, postava trolla, rentgenový snímek, disko koule a mnoho dalších. Tím nejkontroverznějším je zde ale určitě těhotný muž, který je přítomen v několika barvách své pleti.

 

Aktuální doba je ale taková, jaká je, a protože je nejen Apple „ultrakorektní“, není třeba se příliš divit tomu, že bude součástí připravované sady právě i toto emoji, i když jsou jistě tací, kteří jej nikdy nikomu nepošlou, protože k tomu nebudou mít důvod. I když takový symbol může vznést vlnu rozhořčení ve skupině puritánů, ve skutečnosti nemusí budit prakticky žádné vášně. Tedy alespoň u nás, protože ve světě tomu může být jinak. Ukázaly to už ostatně různé případy z historie.

Politická situace 

Když Apple v roce 2015 vydal novou emoji klávesnici, zdálo se, že většina uživatelů ocenila snahu tohoto technologického giganta být etnicky inkluzivní. Různé rodinné kombinace, vlajky různých národů a řada odstínů pleti se staly široce dostupnými ve snaze odrážet realističtější zobrazení společnosti. Ne každému však nové emotikony připadaly společensky progresivní. Např. indonéská vláda chvíli na to podnikla kroky k odstranění emotikonů a nálepek osob stejného pohlaví ze všech sociálních médií a platforem pro zasílání zpráv. Nebylo to však poprvé, co byly emotikony použity jako politická zbraň.

smajlík
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V Rusku spadají emotikony zobrazující rodiny s rodiči stejného pohlaví a projevy lásky stejného pohlaví pod kontroverzní zákon, který zakazuje propagaci neheterosexuálních vztahů. Senátor Michail Marčenko v roce 2015 uvedl: „tyto emotikony netradiční sexuální orientace vidí všichni uživatelé sociální sítě, kdy je jejich velká část ještě nezletilá“. Rusko však už z dřívější doby čelí mezinárodní kritice za své zákony proti homosexuálům. Jednotlivci mohou dostat pokutu až 5 000 rublů, pokud se zjistí, že propagují neheterosexuální vztahy.

smajlík
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nevinná zelenina 

V pro emoji revolučním roce 2015 Instagram zablokoval vyhledávání emoji lilku kvůli nárůstu uživatelů, kteří jej používají k zobrazení různých částí lidské anatomie. Na Instagramu vznikaly výzvy #eggplant a #eggplantfriday, které se také pro svůj námět staly patřičně virálními a zaplavily celou platformu. Instagram tvrdil, že to bylo porušení jejich pokynů, které zakazují nahotu a „některý digitálně vytvořený obsah, který ukazuje pohlavní styk, genitálie a detailní záběry zcela nahých hýždí“. Mnozí však byli pobouřeni, že stejně sugestivní banán, broskev, a dokonce i tacos, už platforma nijak neřešila.

smajlík
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Ta žlutá je moc žlutá 

Výchozí „žluté“ emotikony společnosti Apple se také dostaly pod palbu veřejnosti poté, co někteří čínští uživatelé zmiňovali, že tento jasně žlutý tón pleti je pro Asiaty urážlivý. Apple však uváděl, že tato žlutá byla zamýšlena jako etnicky neutrální. Šlo samozřejmě o historií zažité rasové stereotypy.

Pistole 

Unicode obsahuje symbol pistole už od roku 2010, proto bylo jasným vyústěním jeho přetvoření v emoji. Jenže New Yorkers Against Gun Violence zahájili na Twitteru iniciativu ve snaze přesvědčit generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka, aby odstranil emotikonu se zbraní s tvrzením, že samotný symbol může podporovat násilí. Skupině se tak nejen že podařilo zvýšit povědomí o násilí se zbraněmi (každý rok zemře přibližně 33 000 lidí na smrt související se střelnou zbraní), ale tento emotikon byl následně na platformách Applu skutečně změněn na stříkající pistolku.

smajlík
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

    Svet je v peknych srackach tehotny muz uz vazne im vsetkym j3be?!?!? Prava mensin? Ok aj ja chcem vlastnych smajlov tiez mam pravo nie spiny

    Moc hezky napsaný článek, ukazující absurditu či pomatenost všech genderovych, BLM a podobných nesmyslů. Zakazovat emoji pistole proto, že propaguje násilí, je jako kácet sochy a pálit knihy, aby se ukončilo příkoří, páchané na otrocích před 200 lety. Stejně jako rušit technické vyjádření vztahu „Master a Slave‘ nebo velmi rasistické označení „Blacklist a Whitelist‘.

    Tyhle transnesmysly jsou cestou lidstva do záhuby. Nechápu proč je tu trend, kdy většina se neustále podřizuje menšině. Těhotnej chlap? Jestli je to bráno jako sranda, tak fajn. Jestli je to myšleno vážně, tak je to opravdu hodně smutný.

    Az nekdy nekdo z applu najde skutecneho tehotneho muze,tak at prosim da vedet. Bude to totiz biologicky unikat.Zatim je to ovsem absolutni nesmysl z hlav pomatencu,kteri zjevne nemaji nic kloudneho na praci.

celý text

Čtěte více