Zavřít reklamu

Apple ke svým jablečným počítačům dodává kvalitní vestavěné aplikace pro přístup k webovým stránkám, e-mailu, kalendáři nebo třeba práci s dokumenty, to se ale tak úplně nedá říci o programech na přehrávání multimédií. Nativní aplikace jsou totiž omezené jen na velmi málo podporovaných formátů, to ale naštěstí neplatí o mnoha aplikacích třetích stran. V tomto článku se společně podíváme na výběr nejlepších aplikací, které se neomezují na pouhé přehrávání a nabídnou vám ještě mnoho funkcí navíc.

VLC Media Player

Pokud se takřka kohokoli zeptáte, který přehrávač je jedničkou pro klasické počítače, tak vám mnozí odpoví VLC Media Player. Dobrou zprávou je, že stejně kvalitní verze této aplikace je k dispozici i na macOS. Jedná se o zaběhnutou aplikaci, která umožňuje přehrávat téměř libovolné formáty. Vývojáři se snažili především o co nejkomfortnější ovládání, kdy posun vpřed a vzad či zvyšování a snižování hlasitosti můžete ovládat pomocí klávesových zkratek. To ale není vše, co s tímto programem dostanete. Mezi největší výhody patří streamování souborů z internetových odkazů, pevných disků a dalších zdrojů, konverze videa nebo převod skladeb nahraných na CD do několika dostupných audio formátů.

Aplikaci VLC Media Player stáhnete z tohoto odkazu

IINA

Software IINA je poslední dobou vlastníky Macu označován za nejpovedenější přehrávač pro macOS a osobně si myslím, že si vývojáři toto privilegium zaslouží. Ať už jste milovníky klávesových zkratek, ovládání pomocí trackpadu či si raději připojíte myš, IINA vás nezklame v žádném z aspektů. Kromě spouštění drtivé většiny formátů s IINA přehrajete soubory z pevných disků nebo webových stránek, aplikace dokonce podporuje spouštění playlistů z YouTube. Pokud zrovna přehráváte určité video, můžete s ním jednoduše pracovat – mezi podporované funkce patří jeho oříznutí, překlopení, změna poměru stran nebo otočení. IINA toho umí mnohem více, podrobnosti si přečtete v našem článku, ve kterém se aplikaci IINA věnujeme více.

Aplikaci IINA nainstalujete z tohoto odkazu

5KPlayer

Pokud vám z nějakého důvodu IINA nevyhovuje, vyzkoušejte funkčně podobnou aplikaci 5KPlayer. Kromě podpory většiny video a audio souborů, možnosti oříznutí videa a schopnosti přehrávat i internetová rádia se pyšní i schopností streamovat prostřednictvím AirPlay nebo DLNA. Pokud se o 5K Player chcete dozvědět hlouběji, doporučuji si přečíst naši recenzi, která vám napoví, zda-li je to pro vás ideální adept na vyzkoušení.

Aplikaci 5KPlayer nainstalujete bezplatně zde

Plex

Přestože Plex nepatří mezi ty nejznámější programy, rozhodně se nejedná o špatnou alternativu k těm výše zmíněným. Přehrajete na něm totiž jakýkoli formát, na který si jen vzpomenete, program dokonce podporuje synchronizaci mezi zařízeními, takže budete moci pokračovat v přehrávání tam, kde jste skončili. Výhodou přehrávače Plex je jeho multiplatformnost, kdy jej kromě macOS spustíte i na Windows, Androidu, iOS, Xboxu nebo systémech Sonos.

Aplikaci Plex nainstalujete z tohoto odkazu

plex
Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.