Zavřít reklamu

Dalším dílem v hodnocení nejlepších her a aplikací na Appstore roku 2008 bude vyhodnocení nejlepších neplacených aplikací. V aplikacích zdarma se nám sešly opravdu klenoty a samé must-have aplikace. Tyto aplikace by neměly v iPhonu nikomu chybět. Tak a dost kecání a šup na žebříček.

10. Google Earth (iTunes) – Tento perfektní program pravděpodobně většina z Vás zná z počítačové verze Google Earth. Díky němu se můžete pohybovat po celém světě a poznávat nepoznané. Oproti klasickým mapám Vám Google Earth zobrazí prostředí v 3D. Google Earth je zkrátka celý svět ve Vaší kapse. iPhone se ale při této aplikaci docela znatelně zapotí a je to každopádně zabiják baterky a žrout dat. Ale určitě to stojí za vyzkoušení.

9. Wikipanion (iTunes) – Wikipedii používají nejen studenti a určitě je důležitým zdrojem informací (ačkoli spoléhat se jen na informace z Wikipedie není nejlepší nápad). Pomocí této aplikace budeme mít všechny tyto informace sebou na cestách (samozřejmě tam kde budeme mít Internetové připojení). Proč nepoužít jen vyhledávání přes Safari? Tato aplikace perfektně formátuje text a tak výsledky vyhledávání přímo optimalizuje pro iPhone. Přímo z aplikace můžete vyhledávat v textu, upravit velikost písmen, vyhledávat ve Wiktionary, emailovat článek, přidat ho do záložek nebo otevřít v Safari.

Přijde Vám to málo? Tak co třeba možnost zobrazení sekcí, kam daný pojem patří či zobrazení obsahu článku a možnost posunutí se na danou část. Navíc je možné si v System Settings nastavit i více jazyků a poté můžete vyhledaný článek dvěmi kliknutími přepnout do výsledku vyhledávání v jiném jazyce. I to je pro Vás málo na neplacenou aplikaci?

Stále Vám přijde zbytečné mít tuto aplikaci v telefonu? Tak je zde možnost přejít na placenou verzi, která nabízí možnost ukládat si články pro offline čtení a mnoho dalšího. Myslím, že teď již nepochybujete o tom, že tato aplikace do tohoto žebříčku patří.

8. Facebook (iTunes) – Sociální síť Facebook se stala fenoménem doby. Všude se o ní mluví, ačkoli ne každý Facebook tak úplně zná. Osobně Facebook také nevyužívám nějak intezivně, ale po stáhnutí této aplikace jsem ho začal využívat přecijen častěji. Rád si přečtu, co se mým přátelům přihodilo, jaké přidali fotky, komentáře a tak podobně.

Aplikace Facebook se ovládá velice příjemně a dokonce i hezky vypadá. Mám s ní jen jediný problém. Občas zazlobí a občas dokonce i spadne. Každopádně kdo má profil na Facebooku, tak pro něj je tato aplikace nutností.

7. Showtimes (iTunes) – Aplikace využívá GPS modul v iPhone 3G, podle kterého Vás lokalizuje a poté vyhledává nejbližší kina. Napíše Vám, jak jsou tyto kina od Vás vzdálené a navíc máte možnost si kino zobrazit i na mapě. To ale není vše, tato aplikace v kinech najde i program a vypíše Vám nejen které filmy dané kino právě hraje, ale dokonce i v kolik hodin.

Tato aplikace by toho zobrazila ještě víc, ale bohužel české názvy filmů ji dělají trošku problémy (což není žádné překvapení) a tak nemůže najít detaily filmů ve filmové databázy. Navíc některá kina v aplikaci bohužel chybí. Ale i tak je to pro mnoho lidí velice užitečná aplikace.

6. Twitterrific (iTunes) – Perfektní Twitter klient, který je zadarmo. Sám jsem přemýšlel, jestli sem vůbec nějaký zařadit, protože na nejlepšího Twitter klienta je docela tlačenice, ale nakonec jsem Twitterrific zařadil a to celkem vysoko. Důvod? Používal jsem ho velice často a je potřeba se mu tedy nějak odměnit. Tento klient podle mého nejlépe vypadá a velice příjemně se ovládá.

Samozřejmostí je i zabudovaný prohlížeč. Proti například Twinkle zde chybí posty od lidí, které jsou v mém okolí, ale tato funkce v Twinkle nefungovala příliš dobře a tak jsem ho přestal používat. Toto je podle mého nejhezčí Twitter klient, který je zdarma (zobrazuje se malinka reklama jednou za 50 příspěvků).

5. Evernote (iTunes) – Na tento poznámkovací program zkrátka nedám dopustit. Pokud potřebujete poznámky neustále u sebe na různých počítačích či platformách, tak Evernote je to pravé pro Vás. Pokud program neznáte, určitě se podívejte na homepage Evernote. Poznámky můžete mít dostupné přes web, přes telefon (ať již Windows Mobile systém či iPhone) či přes desktopového klienta na Mac či Windows.

Z iPhone si můžete psát textové poznámky, vyfotit si něco přes foťák či uložit hlasovou poznámku. Vše se poté synchronizuje přes Evernote web. Pokud do Evernote uložíte obrázek s textem, tak je v něm později možné i vyhledávat, jelikož Evernote projede obrázek přes OCR.

Evernote toho umí mnohem více a opravdu ho doporučuji k  poznání. Jediné co mi vadí je to, že nahrávání poznámek nejde pauznout a po chvíli třeba pokračovat či případně nejdou opravovat texty uložené například z webu, můžete si jen připsat poznámky pod ně.

4. Stanza (iTunes) – Naprosto dostatečná a perfektní čtečka ebooků, která je oproti konkurenci zdarma. Knihy si můžete nakoupit přes Fictionwise eReader Store či si je můžete do Stanzy nahrát pomocí desktop programu, který je dostupný nejen na Mac, ale i Windows. Nebo i to je na Vás složité? Tak využijte služby PalmKnihy a přidejte si do katalogu knih ve Stanze adresu palmknihy.cz/stanza/Nahrání ebooků již nemohlo být snažší. Můžete si zde samozřejmě měnit barvu pozadí či písmen, velikost písmen a tak podobně.

Osobně jsem si oblíbil černé pozadí a lehounce zašedlé písmo, které se perfektně čte. Listování mezi knihami probíhá dotknutí se kraje obrazovky a pokud aplikaci vypnete, tak se po návratu objevíte přesně tam, kde jste skončily. Pro milovníky knih ideální řešení zdarma.

3. Instapaper Free (iTunes) – Instaper Vám dovolí uložit si některý článek ze Safari pro offline čtení. Zkrátka si načtete stránku s nějakým článkem, kliknete na záložku Instapaper a článek se v textové podobě uloží na Instapaper.com stránku. Tento článek se po zapnutí aplikace Instapaper stáhne ze serveru a můžete si ho číst offline.

Články je možné na server Instapaper ukládat i z Vašeho desktopového prohlížeče a poté stačí pouze aplikaci sesynchronizovat. Tato aplikace nabízí i svého placeného bratříčka, která nabízí spoustu funkcí navíc, ale určitě bohatě stačí i tato verze.

2. Shazam (iTunes) – Určitě se Vám občas stává, že slyšíte v rádiu či kdekoli jinde hezkou písničku, ale nemůžete si vzpomenout na jméno nebo tuto písničku vůbec neznáte. K tomu Vám perfektně poslouží Shazam. Zmáčknete tlačítko Tag Now, iPhone si nahraje úryvek skladby, poté ho pošle na server Shazam k vyhodnocení a Vám již přijde jen výsledek.

Dozvíte se název písničky, skupinu, album, můžete se na písničku podívat na YouTube a mnoho dalšího (samozřejmě když program písničku pozná). Otagované písničky Vám ukládá do seznamu.

1. Palringo Instant Messenger (iTunes) – Palringo je skvělý program pro instant messaging. Ovládá protokoly jako jsou AOL, Google Talk, Yahoo Messenger, Gadu-Gadu, ICQ, Jabber, iChat nebo Windows Live. Přes Palringo je také možné nechat posílat fotky či hlasové zprávy. Po vypnutí se ale Palringo odhlásí ze sítě, což například placené programy nedělají.

Každopádně je to perfektní IM zdarma a navíc slibuje mnoho nových funkcí do budoucna. Jedinou výtkou je to, že se musíte zaregistrovat na Palringo webu, abyste mohli službu využívat.

Opět bylo velice těžké vybrat pouhých 10 aplikací a navíc jim přiřadit nějakou váhu. Já si ale myslím, že takhle jsem seřadil aplikace hlavně podle důležitosti a použitelnosti. Mrzí mě ale, že se mi do žebříčku nevešly některé další aplikace a tak jsem se rozhodl tu o nich alespoň zmínit.

  • SteadyCam (iTunes) – Slouží pro stabilizaci obrazu. Program čeká, až se Vaše ruka neklepe, aby byla fotka co nejostřejší. O programu jsem psal dříve.
  • Remote (iTunes) – Program slouží pro ovládání iTunes pomocí Vašeho iPhonu. Velice povedená aplikace přímo od Applu. Pokud tedy posloucháte často písničky z Vašeho počítače přes iTunes, tak by Vám tento program neměl chybět.
  • 1Password (iTunes) – Využijete ho pro uschovávání hesel k různým stránkám, platebním kartám a podobně. Ideální využití s desktopovým programem 1Password.
  • Easywriter (iTunes) – Pro mě nejlepší program na psaní emailů na šířku. Zvládá zvětšování či zmenšování písmen, emaily se průběžně ukládají, takže o ně nepřijdete ani když někdo zavolá a tak podobně. Z programů zdarma mi přišel nejlepší.
  • Midomi (iTunes) – Midomi je podobnou službou jako Shazam. Midomi má spoustu dalších skvělých funkcí oproti Shazam (např. rozpoznávání podle mluveného textu či podle pobrukování písničky), ale Shazam jsem zařadil z toho důvodu, protože mi od něj přijdou výsledky spolehlivější a mám ten program radši.

A jaké jsou Vaše nejoblíbenější aplikace, které jsou na Appstore zdarma? Napište Váš názor, která aplikace Vám v žebříčku chybí či přebývá. Rád si přečtu Vaše názory v našem fóru.

Přečtěte si také:

TOP10 nejlepších her zdarma na Appstore za rok 2008

.