Zavřít reklamu

Pokud máte nějakého známého s telefonem s Androidem vyšší třídy, poproste ho, aby vám ukázal, jak v něm funguje multitasking. Nebo jinak, raději doufejte, že na toto téma nikdy nepřijde řeč. Jinak vám nezbyde, než zamáčknout slzu a uznat, že Apple na něho prostě kašle. Android je v tomto úplně jinde, a to světelné roky napřed. 

U „normálních“ smartphonů se může jednat o funkci, kterou skutečně nevyužijí masy. Bavíme se zde o iPhonech s 6,1“ úhlopříčkou displeje, kde může být používání více oken skutečně poněkud nepohodlné. Jenže 6,7“ iPhony už by dokázaly potenciálu plnohodnotného multitaskingu, tedy při práci s více okny a více spuštěnými aplikacemi naráz, skutečně využít. 

Od iOS 4 pořád to stejné 

Android nabízí multitasking již od roku 2016, kdy byl vydán Android Nougat. Jde ale o plnohodnotný multitasking, ne jen přepínání aplikací. Můžete mít tedy na displeji více aplikací ve více oknech, kdy se dá říci, že toto velice dobře funguje zejména na zařízeních Samsungu. Podoba multitaskingu u Applu je v podstatě jen taková, že jde o přepínání aplikací a nic jiného. 

Děsivé je na tom v podstatě hlavně to, že Apple toto představil s iOS 4, kdy od té doby jen změnil podobu, která je poplatná bezrámečkovým iPhonům a nesoustředí se tedy kolem tlačítka plochy. Nyní víme, jak bude vypadat iOS 17 a víme, že se v tomto nikam dál neposuneme. Máme zde sice třeba živé aktivity, ale není to multitasking v pravém slova smyslu. 

A co iPad? 

Zajímavé je, že iPad je na tom o poznání lépe. Má zde alespoň Stage Manager, i když je otázka, jestli bychom chtěli něco podobného i na iPhonech. S ohledem na multitasking se však snaží o poznání více, protože zde máme ještě funkce jako Split View, Slide Over a Prostřední okno. 

  • Split View: Ve Split View vidíte dvě aplikace vedle sebe. Velikost aplikací můžete změnit přetažením posuvníku, který se zobrazuje mezi nimi. 
  • Slide Over: Ve Slide Overu se jedna aplikace zobrazí v menším plovoucím okně, které můžete přetáhnout na levou nebo pravou stranu obrazovky. 
  • Prostřední okno: V některých aplikacích můžete otevřít prostřední okno, které vám pomůže zaměřit se na konkrétní věc, třeba e‑mail nebo poznámku. 

Na iPhonech tedy Stage Manager možná smysl nedává, ale výše tři uvedené funkce bychom jistě ocenili. Systém je přitom umí, protože iOS a iPadOS je prakticky to samé. Otázka výkonu to potom není, protože multitasking zvládají i o poznání horší Androidy, než aktuální vlajky. Je to v podstatě jen o tom, že Apple chce oddělit smysl používání svých produktů. 

Chcete více pracovat, než se bavit? Pořiďte si iPad. Chcete opravdu plnohodnotně pracovat? Pořiďte si Mac. iPhone je tak pořád jen telefon ignorující mnohé trendy, mezi které bohužel patří i pokročilá práce s okny, tedy otevřenými aplikacemi, mezi kterými se musíme stále zdlouhavě přepínat a neintuitivně používat gesta drag and drop, o kterých mnoho uživatelů ani neví, že jejich iPhone umí. O tom, že existuje něco jako Samsung DeX se pak asi nemá smysl bavit. Apple pořád potřebuje, aby si zákazníci kupovali i iPady a Macy, ne aby všechna tato zařízení zastoupil jen iPhone. Jistě by to totiž uměl, kdyby jen Apple chtěl. 

.