Zavřít reklamu

Pryč jsou časy, kdy měly smartphony 4“ či 5“ displeje. V dnešní době totiž převládají telefony s 6“ a většími obrazovkami a to jednoduše proto, že se z nich uživatelům snáze konzumuje multimediální obsah. I přes neustále se zvětšující displeje nicméně Apple pro leckoho poměrně překvapivě jejich potenciál naplno nevyužívá – tedy minimálně z hlediska multitaskingu a možností s ním spojených. Takřka 100% se však z jeho strany nejedná o nerozhodnost či cokoliv podobného, ale o dobře promyšlený záměr. 

Přestože by se na obrazovky iPhonů propracovanější multitasking minimálně ve formě možnosti spustit dvě aplikace vedle sebe, popřípadě jednu aplikaci na popředí druhé bez větších potíží vešel, což dokazuje ve druhém případě třeba Picture in Picture u videa, který je na iPhonech již podporován, Applu se do jeho nasazení nechce. Nikoliv však proto, že by to softwarově nezvládl, jelikož to je z podstaty věci naprostá hloupost (vždyť iPadOS je de facto jen převlečený iOS), ale protože nechce velmi pravděpodobně kvůli iPadům. Kdyby totiž propracovanější multitasking na iPhony dorazil, de facto by obral o exkluzivní funkce iPady, které by na to mohly tvrdě doplatit prodejností. Vždyť třeba takový  iPad mini je už jen nepatrně větší oproti iPhonům Pro Max, což by jej mohlo prodejně zcela zničit – tím spíš, když se počítá s tím, že bude displej iPhonů do budoucna ještě nepatrně růst. 

Ptáte-li se, zda je prodejnost iPadů jediným důvodem, proč s propracovanějším multitaskingem na iPhonech nemá příliš smysl počítat, odpověď je jednoduchá – ano. Je totiž třeba si uvědomit, jak jsou vlastně iPady využívány, respektive k čemu. Ano, kdekdo je používá k práci a tak podobně, ale v takovém případě bývá v naprosté většině případů otevřeno jen jedno pracovní okno aplikace maximálně doplněné třeba o chatovací aplikace a tak podobně. iPad je ale pro uživatele stále hlavně multimediální zábavní prostředek, na kterém koukají na filmy, konzumují internet a do toho si například píší s přáteli přes nejrůznější messengery či koukají na fotky. A na většinu těchto věcí zkrátka vyloženě velký displej nepotřebujete, tím spíš, když je odlišnost od standardních velikostí iPadů a iPhonů Max již relativně malá. Odlov od iPadů by tedy velmi pravděpodobně nastal právě zejména u nenáročných uživatelů, kteří jsou přitom pro Apple klíčoví. Jsou to totiž právě oni, kdo tvoří největší prodeje iPadů, protože logicky sahají po cenově dostupných modelech. S trochou nadsázky se tedy dá říci, že právě jim lze poděkovat za to, že multitasking na iPhony v takové míře, jakou známe z iPhonů, jen tak nedorazí. 

.