Zavřít reklamu

Mutlitasking je naprostým základem pro každodenní práci. Jelikož můžeme v jednom okamžiku pracovat s řadou aplikací zároveň, máme podstatně více příležitostí, jak celý proces zefektivnit a posunout tak obecně vpřed. Operační systém macOS, stejně jako například Windows, je proto pochopitelně vybaven řadou funkcí, jejíž cílem je multitasking celkově zpříjemnit a zajistit uživateli bezchybnou práci.

Pokud byste se rádi dozvěděli o tom, jakým způsobem můžete na vašem Macu pracovat, případně si v tomto směru rozšířili znalosti, pak je tento článek přesně pro vás. Nyní se totiž zaměříme na celkově 5 způsobů pro multitasking v macOS. Následně je to už na každém z vás. Stačí si jednotlivé metody vyzkoušet a najít tu, která vám sedí nejlépe.

Mission Control

Zcela zásadním pomocníkem, který dokáže hravě pomoct v orientaci otevřených aplikací, je takzvaný Mission Control. Tento nástroj lze aktivovat gestem na trackpadu (přejetím třemi/čtyřmi prsty směrem nahoru), na Magic Mouse (poklepáním dvěma prsty) případně funkční klávesou (F3), čímž se nám na ploše zobrazí všechna otevřená okna, přičemž nahoře ještě můžeme přepínat mezi jednotlivými plochami. Právě plochy lze v tomto ohledu parádně zapojit a rozdělit si na nich práci. Na první ploše můžete mít otevřený například a prohlížeč, e-mailový klient a kalendář, na druhé programy z kancelářského balíčku a na třetí grafické editory.

Mission Control

Následně už jen stačí mezi plochami dle potřeb přejíždět a s pomocí Mission Control hravě přepínat jednotlivé aplikace, aniž byste se v nich ztratili. Tento způsob přijde náramně vhod v případech, kdy máte otevřených hned několik oken v jediném programu. Pokud byste se totiž spoléhali pouze na Dock nebo na přepínání prostřednictvím klávesové zkratky ⌘+Tab, tak se sice dostanete z jedné appky do druhé, ale nemůžete už vybrat konkrétní okna.

S Mission Control také úzce souvisí funkce Exposé. Ta je ve výchozím nastavení macOS vypnutá a je potřeba ji aktivovat v Předvolbách systémuTrackpadDalší gestaAplikace Exposé. Následně na trackpadu stačí přejet třemi/čtyřmi prstydolů. Tato vychytávka funguje opačně než Mission Control a namísto všech otevřených oken ukáže jen ta z konkrétní aplikace. Pokud tedy máte hned několikrát otevřený například prohlížeč Safari, dejme tomu ještě na více monitorech, tak se vám všechna krásně zobrazí.

Plochy + režim celé obrazovky

Jak už jsme zmínili v souvislosti s Mission Control, macOS vám také umožňuje si vytvořit hned několik ploch a následně mezi nimi bleskově přepínat prostřednictvím gest na trackpadu. Tímto způsobem si právě můžete rozdělit vaši práci a specifickým aplikacím věnovat konkrétní plochy. Jablečný operační systém si ale zároveň poradí s kompletním režimem celé obrazovky, dky se konkrétní aplikace roztáhne přes celý displej a využije 100 % dostupné plochy pro práci. Pokud byste pravidelně pracovali pouze s pár programy, pak nemusí být na škodu dát si je do tohoto režimu a jen mezi nimi přepínat.

Režim celé obrazovky
Aktivovat režim celé obrazovky můžete kliknutím na zelenou ikonku v levém horním rohu daného okna

Split View

S režimem celé obrazovky úzce souvisí i takzvaný Split View, který je dobře známý především uživatelům jablečných tabletů. Ti totiž žádnou jinou možnost pro multitasking nemají. Každopádně Split View funguje prakticky úplně stejně jako režim celé obrazovky, akorát s tou výjimkou, že vám umožní si vedle sebe postavit hned dvě aplikaci. Samozřejmě je také možné si rozdělit poměr využití displeje podle vlastních potřeb, kdy kupříkladu programu na levé straně věnujete více prostoru na úkor toho druhého.

macOS Split View

Jedná se o poměrně vhodnou metodu pro případy, kdy potřebujete mít neustále na očích například poznámky k současné práci/aktivitě. Na druhou stranu musíme uznat, že v případě 13″ MacBooků se o moc šikovnou variantu nejedná. Už tak se totiž nabízí poměrně malý displej, a když ho ještě rozdělíme mezi dvě aplikace, tak se nám moc příjemně pracovat nemusí. Na druhou stranu záleží na vykonávané činnosti a vlastních preferencích.

Pokud by vám ale Split View z nějakého důvodu nefungoval a raději byste se přiblížili způsobu, se kterým pracují operační systémy Windows, pak se budete muset spolehnout na aplikaci třetí strany. Z vlastních zkušeností můžeme doporučit Magnet. Jedná se sice o placený nástroj (za 199 Kč), který na druhou stranu funguje přímo parádně a umožňuje obrazovku rozdělit nejen na poloviny, ale rovnou na třetiny a čtvrtiny. To přijde náramně vhod při práci s větším monitorem.

Kombinace všeho dohromady

Proč se ale omezovat na jediný způsob, když můžete zkombinovat hned všechny najednou? Prakticky nic vám v tom totiž nebrání. Systém si tedy můžete rozdělit do několika segmentů a celkově jej tak přizpůsobit vlastním potřebám, respektive tak, aby vám vyhovoval nejlépe. Osobně první plochu používám pro většinu aplikací a přepínám mezi nimi prostřednictvím Mission Control, zatímco na druhé ploše se skrývá grafický editor a Excel. Mezi nimi ještě bývá aktivní Split View aplikací Word a Náhled/Poznámky. Co se pak týče externího monitoru, na něm se naopak spoléhám na rozdělení prostřednictvím zmiňované aplikace Magnet.

macOS multitasking: Mission Control, plochy + Split View

Stage Manager

Do jablečných počítačů také brzy dorazí zbrusu nová možnost. Při příležitosti představení očekávaného operačního systému macOS 13 Ventura se Apple pochlubil poměrně zásadní novinkou s označením Stage Manager, která přinese nový způsob pro multitasking. S jeho pomocí si budeme moci rozdělit naši práci, respektive jednotlivé aplikace, do několika sad a následně mezi nimi jednoduše přepínat.

Novinka svým způsobem připomíná náš opis pro Mission Control ve spojení s více plochami, akorát s tou výjimkou, že tento způsob by měl být podstatně jednodušší, a především intuitivní. Operační systém macOS 13 Ventura by měl být pro veřejnost uvolněn již letos na podzim. Již brzy proto budeme vědět, zdali Stage Manager skutečně stojí za to.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.