Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o proběhnuté studii, která lehce podkopala smysl funkce Night Shift. Tato funkce automaticky posouvá barevnost displeje k teplejším tónům, které jsou pro oči příjemnější. Dělá tak v závislosti na čase a geografické poloze vašeho zařízení, což určuje, kdy u vás zapadá slunce. Ráno se displej zase nastaví na normální barvy. Tím, co je pro kvalitu spánku určující, je vyzařované modré světlo. Zmíněná studie vliv funkce Night Shift nevyvrátila, rozhodně ji ale ani nepodpořila. Možnost aktivace teplejších barev displeje je zde s námi přitom už od iOS 9, které bylo představeno v roce 2015. Od té doby si myslíme, jak nám Night Shift pomáhá, přitom ale pořád nespíme tak, jak bychom si představovali. Vyzkoušejte tyto tři tipy a třeba se to změní.

Není to jen o Night Shiftu

Vše je o pravidelnosti a dodržování alespoň základních pravidel. Lidské tělo se totiž řídí podle cirkadiánního rytmu, tedy jednoho z biorytmů určujícího kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou. Pro organismy je důležité, aby cirkadiánní rytmus byl sladěn s rytmem dne a noci. Jak říká česká Wikipedie, elektrická aktivita jednoduchých i složitých organismů jako je člověk, totiž souvisí s elektrickou aktivitou v atmosféře Země. Příčin nespavosti může být mnoho – od stresu až po nevhodnou matraci. Tyto tipy vám jistě všechny problém neodstraní, mohou je ale ze určité míry utlumit. Pokud nespavostí trpíte, hodí se navštívit odborníka a své problémy s ním konzultovat.

Jak dosáhnout lepšího spánku

  • Hodinu před usnutím se nevystavujte intenzivnímu světlu 
  • Tři hodiny před usnutím už nic nejezte, dvě hodiny před ním ani nepijte 
  • Neřešte, co máte udělat následující den 

Modré světlo nevyhází jen z displejů mobilních telefonů, ale samozřejmě i monitorů počítačů, televizorů a v neposlední řadě i ze samotného osvětlení. I když to bude těžké, zkuste ve večerních hodinách používání veškeré elektroniky eliminovat. Domácnost se poté vyplatí vybavit žárovkami vyzařující žluté světlo s minimálním podílem toho modrého. Pokud vlastníte ty chytré, jejich barvu a intenzitu už můžete měnit i v rámci HomeKitu, a to nejen ručně, ale také automaticky.

Když se u seriálu na Netflixu naperete čokoládou nebo slanými brambůrkami a zapijete to sladkou colou, asi už nic horšího udělat nemůžete. Tím vaše tělo rozjedete do procesu trávení, takže zklidnit jej tím, že jen ulehnete, rozhodně nepomůže. Místo toho se jen dobře navečeřte, a to alespoň tři hodiny před ulehnutím do postele. Poté tak nebude mít váš trávicí trakt nic na práci, a dá si také pauzu. Ulevte i ledvinám tím, že před spaním nebudete pít litry vody. Pro lepší stravování vám mohou pomoci i různé mobilní aplikace, typicky Kalorické tabulky nebo Yazio.

Myšlenkové pochody jsou také zásadní bariérou v klidném usnutí. Pokud budete přemýšlet nad tím, co vás zítra čeká, vaše tělo to jednoduše nabudí. Můžete se těšit na nějakou událost, můžete se ale i nějaké obávat. Obojí má za vliv to, že neusnete. Napište si veškeré události, akce, úkoly atd. do nějaké chytré aplikace, abyste věděli, že na nic nezapomenete, a zároveň na to nemuseli myslet. V případě iPhonů stačí nativní Připomínky nebo Poznámky, sáhnout samozřejmě můžete i po specializovanějších titulech. Jen si vše zaznamenejte alespoň hodinu před tím, než se budete chystat na kutě. 

.