Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

iOS 14 odhalil zneužití schránky od TikToku

Na počátku tohoto týdne jsme se dočkali dlouho očekávané úvodní Keynote ke konferenci WWDC 2020, při které nám byly představeny chystané operační systémy. Při představení iOS 14 Apple poukázal na nejzásadnější novinky, kde bezesporu spadají widgety, Knihovna aplikací a způsob příchozích hovorů v případě odemčené obrazovky. Na řadu novinek ale musí přijít sama komunita. Kalifornský gigant totiž zpravidla ihned po Keynote vydává první vývojářské bety, čímž otvírá vrátka pro první testery. Přesně tito lidé následně komunitu informují o řadě dalších novinek, na které při konferenci nevyšel čas.

Není žádným tajemstvím, že si Apple zakládá na soukromí svých uživatelů. V tomto směru se navíc rok co rok snaží zlepšovat, což také potvrzuje nový iOS 14. U mobilních operačních systémů je totiž jeden problém. Řada aplikací totiž přistupuje dle vlastní libosti ke schránce, kterou používáte pro kopírování textu. Hlavní problém spočívá v tom, že ve schránce můžete mít uložena například čísla platebních karet či jiné citlivé údaje, ke kterým následně různé programy mohou přistupovat dle vlastního uvážení. Jak jsme ale již naznačili, nový iOS 14 jde kupředu a přidal parádní funkci, která vás skrze notifikaci informuje v momentě, kdy daná aplikace přečte obsah vaší schránky. A zde můžeme narazit na TikTok.

Jelikož jsou k dispozici první vývojářské beta verze, řadu uživatelů je samozřejmě neustále testuje. Uživatelé sociální sítě TikTok nyní začali upozorňovat na velice zvláštní záležitost, protože při používání aplikace jim notifikace vyskakuje poměrně pravidelně. Ukázalo se totiž, že TikTok neustále pročítá vaši schánku. Ale proč? Podle oficiálního vyjádření sociální sítě se jedná o prevenci proti spammerům. Nadále jsme se od ní dozvěděli, že již nyní se pracuje na aktualizaci, která tuto funkci z aplikace odstraní. Zdali se to týká i verze pro Android, kde vás bohužel nikdo neupozorní na fakt, že vám někdo čte schránku, se prozatím neví.

Microsoft Stores se nadobro zavřou

Dnešním dnem se konkurenční firma Microsoft vytáhla s velice zajímavým tvrzením, které světu předala skrze tiskovou zprávu. Podle té totiž dojde k celosvětovému a permanentnímu uzavření všech Microsoft Storů. Tato změna s sebou samozřejmě přináší řadu otázek. Jak to bude se zaměstnanci? Přijdou o práci? Microsoft naštěstí slibuje, že k žádnému propouštění nedojde. Pracovníci by se pouze měli přesunout do digitálního prostředí, kdy s nákupy budou pomáhat vzdáleně, budou radit při slevách, poskytovat určitý trénink a starat se tak o podporu zákazníků. Jediné výjimky tvoří pobočky v New York City, Londýně, Sydney a centrála v Redmondu ve státě Washington.

Microsoft Store
Zdroj: MacRumors

Vyjádření Microsoftu je přitom poměrně jasné. Celé jejich portfolio produktů se kompletně zdigitalizovalo a již nemá takový smysl prodávat dané produkty skrze klasické kamenné prodejny. Svět Internetu se navíc neustále rozšiřuje. Dnes navíc máme možnost si dokonce vyřešit kompletně celý nákup skrze internetovou či mobilní aplikaci a máme hotovo. Přesně proto se Microsoft hodlá přesunout své pracovníky do online prostředí, čímž dokáže nabídnout daleko lepší podporu nejen lidem z okolí daných poboček, ale z celého světa. Když se na to podíváme objektivně, musíme uznat, že to dává smysl. Pokud pro srovnání vezmeme například naše milované Apple Story, jejich uzavření by nás pravděpodobně velice mrzelo. Ačkoliv v České republice oficiální jablečný obchod nemáme, musíme uznat, že se jedná o ikonická místa a parádní zážitek pro zákazníky.

.