Zavřít reklamu
iWant

Objevila se nová zpráva, která vám zaseká váš iPhone či iPad

iWant

V minulosti jsme tu měli několik případů, kdy neškodně vypadající zpráva způsobila zaseknutí či celkový pád systémů. Podobné incidenty se dějí jak na platformě Android, tak na iOS. Není to tak dávno, co po webu koloval návod na vytvoření speciální zprávy, která zablokovala celý komunikační blok v iOS. Nyní se objevilo něco podobného. Zpráva, po jejíž přečtení si pořádně zasekáte své zařízení. Velice podobný efekt má zpráva navíc i na macOS.

S informací jako první přišel autor YouTube kanálu EverythingApplePro, který o této nové zprávě připravil video (viz níže). Jedná se o zprávu s názvem Black Dot a její nebezpečnost tkví v tom, že dokáže zahltit procesor zařízení, které ji přijme. Zpráva jako taková vypadá naprosto neškodně, neboť na první pohled obsahuje jen černou tečku. Kromě ní jsou však ve zprávě ještě tisíce neviditelných Unicode znaků, které způsobí naprostý kolaps zařízení, které se je snaží přečíst.

Když zprávu přijmete do svého telefonu, jeho procesor se pokusí obsah zprávy přečíst ale tisíce použitých a skrytých znaků ho zahltí natolik, že může dojít k úplnému pádu systému. Situace se dá replikovat jak na iPhonech, tak na iPadech a dokonce i některých Macích. Tato zpráva se původně šířila na platformě Android v rámci aplikace WhatsApp, velice rychle se však rozšířila i na macOS/iOS. Dá se očekávat, že bude tento bug funkční i na dalších operačních systémech od Applu.

Zasekání systému a jeho případný pád se děje jak na iOS 11.3, tak na iOS 11.4. Vzhledem k tomu, že se informace o tomto problému šíří po celém internetu můžeme očekávat, že Apple připraví hotfix, který tento exploit (a jemu podobné) zastaví. Zatím není příliš mnoho způsobů, jak se přijetí a přečtení (a všem následným peripetiím) vyhnout. Existují metody, které se v podobným případech používají vždy a to příchod do Zpráv přes 3D Touch gesto a odstranění celé konverzace, nebo její smazání přes nastavení iCloudu. Pokud se chcete o problému dozvědět více, detailní vysvětlení si můžete poslechnout zde.

Zdroj: 9to5mac