Zavřít reklamu

Jednou z výhod technologických redaktorů je i to, že se dostanou k mnoha zařízením, které si nemusí kupovat. Můžeme tak nahlédnout pod pokličku konkurence, a vlastně nás to stojí jen ten čas, který do testování vložíme. Do redakce se nám tak dostanou nejen nové iPhony, ale třeba i ohebné telefony Samsungu. A zde je náš upřímný pohled na ně. 

Pokud se podíváme na aktuální portfolio iPhonů, tak má s ohledem na produkci Android telefonů jasnou konkurenci. Základní modely soupeří třeba se Samsungy řady Galaxy S22 a S22+ nebo Google Pixelem 7, Proti modelům 14 Pro zase přímo stojí Samsung Galaxy S22 Ultra nebo Google Pixel 7 Pro a samozřejmě další prémiové telefony s cenovkou nad 20 tisíc Kč a aktuálně nejvyšší možnou výbavou. S ohledem na Samsung jsou zde ale ještě dva modely, které vlastně nemají na světovém trhu nějakou vážnou konkurenci. Řeč je o modelech Galaxy Z Flip4 a Z Fold4.

Samozřejmě za to může smysl jejich konstrukce. S přimhouřeným okem by se dalo říci, že je Z Flip4 běžným telefonem s ohebným displejem, protože jeho výbava je vzhledem k omezení velikosti těla spíše základní, i když s aktuálně nejlepším čipem Qualcommu. Ztrácí hlavně v oblasti fotoaparátů, kdy se ty lepší prostě nevejdou. Z Fold4 je pak úplně jiná liga. Toto zařízení za 44 tisíc Kč má vlastně konkurenci leda tak v iPhonu v kombinaci s nějakým iPadem. 

Galaxy Z Flip4 

Úkol tohoto článku je ale spíše podívat se na to, jestli jablíčkáři nějak tratí na tom, že jim Apple ještě skládací iPhone neposkytl. Odpověď není úplně jednoznačná, protože zde máme dvě hodně jiná zařízení, ke kterým je také třeba odlišně přistupovat. V jednom případě se tak dá říci, že spíše ne, ve druhém ale zase spíše ano.

Tím prvním je Galaxy Z Flip4. Upřímně řečeno oproti iPhonu 14 (Plus) boduje vlastně jen v té konstrukci, všechno ostatní nabídne třeba Galaxy S22, který ale přihodí lepší fotoaparáty (u nás je u Flipu4 ale výhoda, že má čip Snapdragon 8 Gen 1 oproti kontroverznímu Exynosu 2200). Smysl použití je trochu jiný a trochu retro, takže otvírání a zavírání hlavního displeje vás nepřestane bavit ani po měsíci. Navíc ten vnější displej, který je sice malý, ale užitečný, si můžete sladit s hodinkami Galaxy Watch, což také baví. To ale nerozporuje tomu, že můžete mít stejný vzhled iPhonu i Apple Watch.

Špatný není ani režim Flex, i když ten vynikne spíše na Foldu, protože zde rozdělením obrazovky ve dví získáte jen dvě malé. Galaxy z Flip4 je tedy kompaktní, hezký, pro svou spíše lifestylově zaměřenou cílovku má ideální výbavu, ale málokterý jablíčkář jej bude mít důvod za svůj iPhone vyměnit. Leda by byl stále stejným vzhledem iPhonu natolik znuděný, že by chtěl už něco diametrálně odlišného, co se smyslu způsobu používání týče. Takže ne, i když už jsme mohli vidět mnoho konceptů „véčkového“ iPhonu, bez tohoto dokážete žít směle dál.

Galaxy Z Fold4 

U Foldu je to jiné, protože ten nechce být jen smartphonem, ale také tabletem. Když je zavřený, je to běžný Samsung telefon, jakmile jej otevřete, je to běžný malý Samsung tablet. Jenže má skvělou nadstavbu Androidu 12 v podání výrobce, která nese označení One UI 4.1.1 a poskytuje vám více z potenciálu na mobilní poměry obrovského displeje.

Vnitřní displej se tedy snaží poskytnout vám intuitivní multitasking a je nutné uznat, že se mu to daří. Stačí vám jedno zařízení, aniž byste museli nosit dvě nebo řešit, po kterém sáhnete (bacha na výdrž baterie). Na běžné věci máte vnější displej, na ty náročnější vnitřní. Vykašleme se na technická omezení v podobě folie a drážky, ať už by se Applu povedl tyto největší neduhy ve svém řešení odladit, nebo ne. Z Fold4 má smysl.

Ne každý, kdo má iPhone, potřebuje iPad. Pokud byste ale měli iPhone s možností jeho expanze na iPad, byli byste nadšení. Tu tloušťku navíc kousnete úplně v pohodě, protože je lepší mít tlusté a úzké zařízení než tenké ale široké. Výbava Foldu je přitom téměř bez kompromisů, což mu také hraje do karet.

Takže ne a ano 

Z Flip4 tedy baví ve svém používání a jednoduše se líbí, ale to je tak všechno. Z Fold4 je pak multimediální mašina, která potěší každého technologického nadšence do Androidu, jablíčkáři si ji vyzkouší a pak jen suše konstatují, že to má Android a je to tedy nepoužitelné, což je samozřejmě jen zaslepený názor. 

Kdyby Apple představil iPhone Flip s výbavou základní řady, neměl bych důvod jej jen kvůli konstrukci upřednostnit před řadou Pro, pokud chci tu nejvyšší výbavu. Což neznamená, že by méně náročné uživatele neuspokojil. Kdyby ale Apple uvedl iPhone Fold, budu na něho první ve frontě i proto, že iPad pořád považuji za spíše zbytečné zařízení, pokud vlastníte iPhone a počítač Mac. Jenže ten komfort v tom otevřít iPhone a mít z něho iPad, se mi pořád líbí a skutečně bych rád viděl, jak by se Apple s tímto konceptem popasoval. Takže ano, zde by bylo opravdu o co stát a je škoda, že nám Apple pořád nenabízí své řešení.

Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 koupíte například zde

.