Zavřít reklamu

Operační paměť je nedílnou součástí počítačů a mobilních telefonů. V případě počítačů a laptopů se delší dobu jako nepsaný standard bere 8GB paměť RAM, zatímco v případě smartphonů univerzální hodnotu pravděpodobně určit nelze. V tomto směru každopádně můžeme pozorovat zajímavé rozdíly v porovnání platforem Android a iOS. Zatímco konkurenční výrobci vsázejí na podstatně vyšší operační paměť, Apple si vystačí s řádově menším počtem gigabytů.

iPhony i iPady jdou vpřed, Mac stojí na místě

Samozřejmě mobilní zařízení Apple si mohou dovolit fungovat s menší operační pamětí, díky čemuž i tak nemají problém i s náročnějšími úlohami a se vším si poradí prakticky levou zadní. To je možné díky skvělé optimalizaci a provázanosti mezi softwarem a hardware, přičemž obojí má v režii přímo cupertinský gigant. Na druhou stranu výrobci ostatních telefonů to tak jednoduché nemají. I přesto však v posledních letech můžeme pozorovat zajímavý jev. U posledních generací Apple nenápadně navyšuje operační paměť. Nutno však upozornit, že jablečná společnost oficiálně nezveřejňuje velikost RAM u svých iPhonů a iPadů, stejně tak nikdy tyto změny nepropaguje.

Pojďme se už ale podívat na samotná čísla. Například loňské modely iPhone 13 a iPhone 13 mini nabízejí 4GB operační paměť, přičemž modely 13 Pro a 13 Pro Max dostaly do vínku dokonce 6 GB. Oproti předcházejícím „dvanáctkám,“ případně ve srovnání s řadou iPhone 11 (Pro), se o žádný rozdíl nejedná. Když se ale podíváme ještě o rok dál do historie, tedy do roku 2018, narazíme na iPhone XS a XS Max s 4GB operační pamětí a XR s 3GB operační pamětí. Stejnou, 3GB pamětí, disponoval pak ještě iPhone X a 8 (Plus). iPhone 7 dokonce fungoval pouze se 2 GB. Podobně je tomu i u zmiňovaných iPadů. Například současný iPad Pro nabízí 8 až 16 GB operační paměti, zatímco třeba takový iPad 9 (2021) pouze 3 GB, iPad Air 4 (2020) jen 4 GB, případně iPad 6 (2018) se pyšnil pouze 2 GB.

ipad air 4 jablickar 28
Zdroj: Jablíčkář

Situace na Macu je odlišná

V případě jablečných telefonů a tabletů můžeme pozorovat zajímavý nárůst operační paměti během posledních několika let. To samé už se ale bohužel nedá říct o Macích. Ve světě počítačů se léta šíří nepsané pravidlo, podle kterého je pro běžnou práci optimálních 8 GB operační paměti. To samé platí i v případě jablečných počítačů, přičemž tento trend pokračuje i nyní v časech Apple Silicon modelů. Všechny Macy, které jsou vybaveny čipem M1 ze série Apple Silicon, nabízejí v základu „pouze“ 8 GB operační neboli jednotné paměti, což samozřejmě už nemusí každému vyhovovat. Náročnější úlohy si totiž svou porci „RAMky“ zkrátka vyžádají. Zároveň je nutné zmínit, že zmiňovaných 8 GB v dnešní době už tak úplně nemusí stačit.

Pro běžnou kancelářskou činnost, prohlížení internetu sledování multimédií, úpravu fotografií a komunikaci je to sice více než dost, ale když byste chtěli například upravit video, navrhnout UI aplikace nebo se věnovat 3D modelování, věřte tomu, že vám Mac s 8GB jednotnou pamětí pořádně otestuje vaše nervy.

.