Zavřít reklamu

Z praxe vím, že stačí půlhodinka zaškolení a iCloud se může stát velmi užitečným pomocníkem. Pokud ale tento čas na prozkoumání iCloudu nevěnujeme, zbytečně si tím komplikujeme každodenní používání.

Zde je osm nejčastějších chyb, se kterými se u uživatelů setkávám.

1. Apple ID pro více uživatelů

Nepříjemná a pracná na nápravu je chyba, že své Apple ID zadáváme do iPhone manželky nebo dětí. Apple ID je občanský průkaz, kterým se prokazujeme, když chceme přistoupit ke SVÝM datům. Když své Apple ID zadám do mobilu manželky, její telefonní čísla se smíchají s těmi mými. Jako nechtěný bonus k iMessage obdržím to, že SMS určené manželce budou chodit i na můj iPad. Řešení smíchaných kontaktů je po jednom je smazat, naštěstí to jde pomocí počítače rychleji. Nejlépe na www.icloud.com, kde by poslední kontakty mohly být jako Last import.

2. Více Apple ID

Dvě a více Apple ID používaných k nákupům na přeskáčku. Nebudeme tomu říkat nepořádek, ale raději absence propracovaného systému práce s hesly a účty. Pokud už jsem na koupil na obě Apple ID, tak „omezím“ to, kde budu mít menší ztráty. Například, Apple ID, na které jsem koupil navigaci a další aplikace za tisíce korun si nechám a druhé Apple ID kde jsem koupil dvě hudební alba ze svých zařízení odstraním. MP3 si totiž můžu stáhnout na disk a používat je pomocí iTunes Match. Pozor, systém zároveň umožňuje používat více Apple ID účtů na jednom telefonu, jen si musím dát pozor, které ID kam použiji. Můžou být klidně čtyři různé účty pro:

  • FaceTime
  • synchronizaci kontaktů a kalendáře
  • nakupování aplikací
  • nakupování hudby.

Mohu tak hudbu z iTunes Match a Fotostream nastavit na Apple TV v obýváku a zároveň na iPady od dětí. Svá soukromá data mám totiž pod jiným ID a nejsou volně přístupné mému okolí, když dám dětem heslo například k hudbě a fotografiím.

3. Nezálohování do iCloudu

Nezálohování přes iCloud je hřích a chodí se za něj do pekla. Správný systém zálohování je následující.

Záloha počítače na externí disk (3:03)
[youtube id=fIO9L4s5evw width=“600″ height=“450″]

Se zálohou systému se zálohují i fotky, hudba a filmy, které mám v iPadu a iPhonu. To znamená, že iPhone můžu kdykoliv smazat a když mám vše nastaveno správně, tak po obnovení z iCloudu se moje data a aplikace vrátí do iPhonu a iPadu, fotky, hudbu a filmy vrátím pomocí počítače. Záloha přes iCloud vrátí ikonky aplikací na svá původní místa, při obnovení přes iTunes v počítači je musím opět roztřídit do složek ručně, ale zato mám iPhone plně funkční mnohem rychleji, než při stahování dat z iCloudu přes Wi-Fi. Co zvolit? Pro většinu z nás je iCloud jasná volba, obnovu telefonu totiž provádíme jednou nebo dvakrát za rok.

4. Nepoužívání synchronizace přes iCloud

Nedůvěra iCloudu a vytrvalé odmítání synchronizace „přes nějaký cizí počítač, kde se do toho koukají adolescentní admini“ je další zbytečná obava. iCloud není disk, je to služba. Služba, která shromažďuje osobní data, musí splňovat bezpečnostní předpisy dle nějaké americké normy. A ta je ztraceně přísná. K mým datům, o které se mi stará iCloud má přístup pouze ten, kdo zná (nebo uhodne) mou emailovou adresu a heslo, které jsem použil pro Apple ID. Pozor, kdo má přístup do mého emailu, může požádat o změnu hesla pro Apple ID. To znamená, že heslo k mailu, heslo k Apple ID a hesla k dalším internetovým službám by měly být různé a nikdo by je neměl snadno uhodnout. Když použiji stejné heslo pro všechny služby na síti, stačí, když unikne na jednom místě a mám zatraceně velký digitální problém. Je to jako byste někomu dali občanku, ať si s ní zajde vybrat peníze do banky. Když bude šikovný, může se mu to povést.

5. Špatná hesla

Všichni, kdo máte do mailu a do Apple ID heslo Lucinka1, Slunicko1 a Jméno+rodné číslo si teď hned dejte výchovný pohlavek. A raději hned po přečtení článku si změňte heslo.

6. Maily přes Safari

Nepoužívání vestavěného mailového klienta a vybírání emailů se možná netýká přímo iCloudu, ale i tak to uvedu mezi nejčastější hříchy. Aplikace jako Obrázky, Twitter, Facebook, Safari a další umí posílat odkazy, obrázky a texty. Tato funkcionalita je napojena přímo na iOS aplikaci Mail, proto, když ji nepoužíváme nebo ji máme nakonfigurovanou nešikovně přes POP3, komplikuje nám to život s počítači. Správný postup je nakonfigurovat si vybírání emailů přes IMAP, Google to umí na první šup, Seznam je třeba maličko přemlouvat, ale vyrobil jsem videonávod, jak to udělat správně. Teď už se nemáte na co vymlouvat.

Videonávod na nastavení emailů …@seznam.cz na iPhone přes IMAP (3:33)
[youtube id=Sc3Gxv2uEK0 width=“600″ height=“450″]

A nezapomeňte vypnout synchronizaci kalendářů a poznámek na všech účtech kromě iCloudu. Je důležité používat na všech zařízeních jen jeden účet pro synchronizaci poznámek. Jinak se poznámky ukládají pokaždé na jiné místo a nelze je nijak rozumně synchronizovat.

7. Fotky na mnoha místech

Nemazání fotek nasnímaných iPhonem po přetáhnutí do počítače je dalším velkým hříchem. Tak jako jsme si udělali pořádek v kontaktech (sjednocení telefonního čísla, adresy a emailu do jedné vizitky) je třeba si udělat pořádek i mezi snímky. Majitelé Maca to mají mnohem jednodušší, iPhone připojím do počítače a spustí se import fotek do iPhoto. Po dokončení importu fotky z iPhone smažu, protože jsou v Macu a samozřejmě zálohované na externím disku pomocí Time Machine. Tím jsou fotky na dvou místech a z iPhone/iPadu je můžu klidně smazat. Já vím, já vím, proč bych mazal fotky, které chci někomu ukázat? No, protože když je setřídím pomocí iPhoto, udělám si z nich alba a události a vše synchronizuji zpátky do iPhone a iPadu. Protože iTunes při posílání (synchronizaci) z iPhoto zpátky do iPhone fotky optimalizuje (zmenšuje), zabírají méně místa a rychleji se načítají a na běžné zobrazení na Apple TV nebo na displeji to bohatě stačí. Díky setřídění do alb a událostí je samozřejmě snadnější fotky najít. Originál fotky v plném rozlišení a plné kvalitě máme v počítači. A pokud nestihnete poslední fotky zařadit do alba a synchronizovat do iPhone, posledních tisíc fotek najdete v iPhone/iPadu pod záložkou Fotostream. Podívejte se na krátké video, jak správně manipulovat s fotkami z iPhone a fotoaparátu. Je zde popsaný celý koloběh včetně toho, jak se chovají alba a odkud kam se synchronizují fotky.

Až se iPhoto zeptá: jednoznačně SMAZAT!

Videonávod jak na fotky v iPhoto (2:17)
[youtube id=20n3sRF_Szc width=“600″ height=“450″]

8. Žádné nebo nepromyšlené zálohování

Pravidelné zálohování nám vrátí duševní rovnováhu a klid, protože nás bude hřát vědomí, že máme vše pod kontrolou. Pokud nevíte jak na zálohování Maca, podívejte se na videonávod níže. Zálohování počítače a iCloud spolu totiž dost souvisí, ale to oceníme až v okamžiku, kdy přijdeme o data a díky záložnímu disku máme za pár minut všechno zpátky. iCloud je na mém počítači v kopii, takže se zálohou počítače zálohuji i data z iCloudu. Nepoužívejte žádné jiné zálohovací programy, jediný použitelný pro náš Mac je Time Machine. Tečka.

Videonávod jak správně zálohovat pomocí Time Machine (3:04)
[youtube id=fIO9L4s5evw width=“600″ height=“450″]

Nejsnadnější ochranou proti podobným problémům je používat „nové technologie“ správně, tak jak se má. A k tomu je potřeba se s nimi naučit žít. Je třeba si uvědomit, že Apple je jiný právě tím, že jeho výrobky používáme jinak, nově. Novou Octavii nebudeme krmit senem, nebudeme sedět na střeše auta, nebudeme práskat bičem a volat vijó a divit se, že nejede. Dokud celý proces nebudeme dělat správně, auto nepojede. Stejně tak návyky z Windows nám u Macu, iPhone a iPadu budou na obtíž, proto je výhodnější se naučit výrobky Apple používat tak, jak byly navrženy. Pak z nich budeme mít největší prospěch. Do komentářů pište otázky na iCloud, pokusím se přidat odpovědi do následujícího článku.

Pokračování příště…

.