Zavřít reklamu

Ve světě opravářů produktů od Applu se již delší dobu nemluví o ničem jiném než o „kauze“, která se týká nejnovějších iPhonů 13 (Pro). Na našem magazínu jsme o ní již několikrát psali a poskytovali jsme vám ty nejnovější informace. Pokud jste původní články nepostřehli, tak pro krátkou rekapitulaci: pár dnů po představení nových iPhonů 13 (Pro) se ukázalo, že pokud dojde k výměně displeje, klidně i originální kus za kus mezi novými telefony, tak přestane kompletně fungovat biometrická ochrana Face ID. Využívat novější iPhone bez této funkce je poněkud nepříjemné, a proto se na Apple začala valit vlna kritiky.

Takto se projeví nefunkční Face ID:

Face id nefunčkní

Apple prvních pár dní na danou situaci nijak nereagoval a opraváři, společně s ostatními lidmi, vytvořili dvě skupiny. V první skupině, která byla početnější, se nacházeli uživatelé, kteří věřili, že se jedná o konec oprav jablečných telefonů v neautorizovaných servisech. Druhá skupina, která byla početně menší, si byla tak nějak jistá tím, že se jedná o nějakou chybu, kterou Apple zanedlouho opraví – podobná situace totiž nastávala krátce po představení i u iPhonů 12 (Pro), u kterých nebylo možné vyměnit modul zadního fotoaparátu a zachovat stoprocentní funkčnost. Dny plynuly a následně se k celé situaci vyjádřil i samotný kalifornský gigant, který potvrdil, že se jedná o chybu, která bude opravena v budoucí aktualizaci iOS.

Většina opravářů tedy rázem začala jásat, jelikož se pro ně jedná o naprosto skvělou zprávu. Pokud by Apple opravy displejů v neautorizovaných servisech se zachováním funkčního Face ID nepovolil, tak by většina opravářů mohla zavřít krám. Sice se objevil způsob, kterým bylo možné funkčnost Face ID po výměně displeje zachovat, ale dotyčný opravář se musel vyznat v mikropájení a být schopný vyměnit řídící čip displeje – a tuto znalost má opravdu málokdo. Avšak vzhledem k tomu, že Apple neuvedl přesné označení aktualizace, ve které jsme se opravy této „chyby“ měli dočkat, tak jsme museli doufat, že k tomu dojde brzy. Mnozí očekávali, že si Apple dá pěkně načas, klidně několik týdnů či měsíců.

Kalifornský gigant nás však v poslední době nepřestává překvapovat. S opravou výše popsané „chyby“ totiž přišel v rámci druhé vývojářské beta verze iOS 15.2, která byla vydána před několika dny. Pokud tedy v současné chvíli iPhone 13 (Pro) aktualizujete na tuto (či v budoucnu novější) verzi iOS, tak bude možné displej nejnovějšího jablečného telefonu vyměnit se zachováním funkčního Face ID. Nutno zmínit, že pokud už jste displej iPhonu 13 (Pro) provedli v minulosti, tak pro opětovné získání funkčního Face ID stačí pouze aktualizovat – není třeba provádět žádné další kroky. Pokud nechcete instalovat vývojářskou beta verzi iOS 15.2, tak si budete ještě několik týdnů muset počkat, dokud Apple neuvolní iOS 15.2 pro veřejnost.

Celá tato „kauza“ má tedy šťastný konec, což je nesmírně pozitivní. Jak už jsem totiž zmínil výše, tak to chvíli vypadalo, že opraváři brzy nebudou mít co jíst. Osobně si ale myslím, že se nejednalo o nějakou chybu, kterou Apple záměrně opravil, ale o jakýsi tajný plán, který jablečné společnosti nevyšel. Kdyby Apple „chybu“ neopravil, tak by si všichni majitelé nejnovějších iPhonů 13 (Pro) museli displeje nechat opravovat v autorizovaných servisech, což jablečná společnost samozřejmě chce. Osobně si myslím, že se tuto „zkázu“ podařilo pouze oddálit, a že se Apple v budoucích letech opětovně pokusí něco podobného prosadit. Na konec jen zmíním, že se po výměně displeje samozřejmě i nadále zobrazí notifikace o tom, že byl displej vyměněn. Takto to funguje již od iPhonu 11.

.