Zavřít reklamu

Znáte ten pocit beznaděje, kdy máte spuštěnou navigaci přes mobilní data a zrovna, když nejvíce potřebujete vědět, jakou cestou se máte vydat dál, vám vypadne nejen 3G, ale i EDGE signál? V tento moment se můžete spolehnout pouze na svůj orientační smysl, turistické značení, místní obyvatele a nebo papírové mapy. Jenže velmi lehce se může stát, že ani jedna možnost není v danou chvíli uskutečnitelná. Co potom?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Řešením může být šikovná aplikace PhoneMaps od českého vydavatelství SHOCart, které více jak dvacet let vydává kartografické mapy všeho druhu. Síla této aplikace spočívá především v offline mapách, jež si stáhnete před cestou do iPhonu či iPadu. S mírnou nadsázkou mohu říci, že máte možnost stáhnout mapy na celý svět. Nejvíce samozřejmě dominují mapy z celé Evropy, ale našel jsem zajímavé průvodce a mapy například do Mexika či na Bali. Podpora České republiky je více než dostačující a naleznete mapu na každý kout naší země.

Aplikace je velmi jednoduchá a intuitivní. Při prvním spuštění se dostanete do přehledného menu, kde máte možnost vyhledat a stáhnout mapy, které se liší svým zaměřením a především cenou. Velmi příjemná je taky záložka zdarma, kde naleznete například velmi hezkou automapu celé České republiky, ale i třeba cyklomapu okolí Prahy či Nymburska. Když chcete vyhledat nějakou mapu pro daný region nebo města, máte vždy možnost filtrovat typ produktu, tedy jakou mapu potřebujete. Můžete například stáhnout plán města, průvodce městem, turistické mapy a průvodce, automapy či cyklomapy. Stejně tak si můžete zvolit jazyk, ve kterém daný typ mapy chcete. Celá aplikace je kompletně v české lokalizaci, což mě velmi potěšilo. Grafické a designové zpracování celé aplikace je přijatelné a především mě potěšila grafická podoba map, která jako by z oka vypadla té z papírové podoby. Pokud máte doma nějakou mapu od vydavatelství SHOCart, jistě víte, o čem mluvím.

Jak se PhoneMaps používají v praxi?

Jakmile si stáhnete nějakou mapu, uloží se vám do paměti zařízení. Zde je potřeba myslet na to, jakou kapacitu zařízení máte a kolik volného místa můžete využít. Pokud byste nějakým způsobem museli danou mapu smazat, nemusíte se obávat, že byste o ni přišly navždy. Nákup a stahování map probíhá naprosto stejně jako u aplikací v App Store, tedy máte možnost obnovit již zakoupené mapy. Velmi vhodné pokud využíváte více zařízení.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V praxi si v záložce Stažené vyberete mapu, jež chcete zobrazit, a pomocí přibližování a oddalování ji můžete prozkoumávat. Aplikace spolupracuje s GPS v iOS zařízeních, tudíž je možné ukázat na mapě vaši aktuální polohu a máte možnost zapnout zaznamenávání trasy. Tuto funkci jistě oceníte na turistických výletech, kdy později máte zdokumentovanou celou vaši cestu. Dále v nastavení můžete využít výškový profil, měřítko mapy či informace o trase. Užitečné mohou být rovněž body zájmu a trasy, kde lze kliknout na daný objekt a přečíst si krátké informace o lokalitě a místě, v němž se právě nacházíte. Na mapě můžete vyvolat jedním tlačítkem legendu mapy nebo vyhledat konkrétní místo na mapě.

Na testování této aplikace jsem měl k dispozici mapy z kraje, kde bydlím a kde se pohybuji pracovně. Každý den dojíždím do práce kombinovaně autem a vlakem, takže jsem PhoneMaps podrobil pár zatěžkávacím zkouškám. Mapy se mi velmi líbily z pohledu grafického zpracování a jednoduchosti používání. Bohužel jsem narazil i na pár drobností, které první skvělé dojmy z aplikace lehce zkazily. Především se jedná o propojení více map dohromady, když přejíždíte do jiného kraje a používáte mapu jen pro daný region. Například jsem jel od Brna směr Vysočina a někde na půli cesty mapa končila a musel jsem mapu vypnout a zvolit jinou pro ten daný region. Vývojáři již nicméně pracují na tom, aby šly zakoupené mapy propojit a nepohodlnému přepínání se předešlo.

PhoneMaps nabídne skutečně široký záběr mapových podkladů, kromě turistických nebo cyklistických map České republiky například také celé Slovensko, Rakousko či jižní polovinu Německa a tvůrci připravují další podklady. Z mého pohledu stojí aplikace za vyzkoušení už jen kvůli té automapě celé České republiky, která se vám jistě může někdy hodit.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/phonemaps/id527522136?mt=8″]

Diskuze k článku

    lze tam vložit moje vlastní mapa (*.jpg, *.pdf) a následně kalibrovat v aplikaci? nevíte náhodou o nějaké aplikaci (krom mapriky) která to umí?
    dík

    Díky za recenzi, určitě vyzkouším, každopádně pokud skutečně obsahuje cyklo a turistické offline mapy, tak bych si dovolil poopravit autora článku:

    Síla této aplikace NEspočívá především v offline mapách, ale v tom, že na iOS zařízeních takováto aplikace těžce chybí :(

    Stažené mapy jsou i při maximálním přiblížení tak velké, jako papírová mapa. Představoval jsem si mnohem podrobnější zoom.

celý text

Čtěte více