Zavřít reklamu

Nedopatřením vypuštěný firmware pro nový reproduktor HomePod toho již nadělil hodně: podobu nového iPhonu s odemykáním přes 3D sken obličeje, Apple Watch s LTE nebo 4K Apple TV. A tím nekončíme, objevují se další podrobnosti o novém jablečném telefonu.

Vzhledem k tomu, že stále více indícií nasvědčuje tomu, že nový iPhone (nejčastěji označovaný jako iPhone 8) skutečně nebude mít Touch ID pro odemknutí telefonu otiskem prstu, řeší se, jak bude vše fungovat.

Dle již uniklých informací víme, že Apple vsadí na tzv. Face ID, kódově označené jako Pearl ID, což je technologie, která pro odemknutí telefonu ve 3D naskenuje váš obličej, jako to dříve fungovalo s otiskem prstu. Vyvstávaly ovšem otázky, jak to bude v noci nebo když třeba bude ležet iPhone na stole.

Když je Touch ID, stačí jen přiložit prst na tlačítko a je jedno, jestli je zrovna den nebo pravé poledne, ani na stole to není překážka, opět jen přiložíte prst. Apple ale nejspíš myslel i na tyto případy, když navrhoval nový způsob biometrického zabezpečení. Face ID má být dokonce ještě rychlejší a bezpečnější než Touch ID.

V kódu HomePodu byly nalezeny zmínky o tom, že se skenem obličeje odemkne i ležící iPhone, a také obavy o fungování v noci jsou rozptylovány tím, že skenování bude probíhat infračerveným zářením.

„Postoj Applu v září bude takový, že Face ID je rychlejší, bezpečnější a přesnější než Touch ID. Lidé v Applu to říkají,“ reagoval na objevené novinky Mark Gurman z Bloombergu, který obvykle má přímo z Applu velmi přesné informace.

Rychlejší, bezpečnější a přesnější než Touch ID dává smysl. Ve firmwaru HomePodu totiž bylo objeveno také to, že budou moci Face ID (či kódově Pearl ID) používat rovněž aplikace třetích stran. Skenování obličeje by se tak mělo stát logickým nástupcem otisku prstu jakožto bezpečnostního prvku při vstupu do různých aplikací či pro ověřování plateb. Právě animace při placení přes Apple Pay s novým iPhonem byla v kódu rovněž nalezena (viz přiložený tweet).

Apple by měl proto přijít s mnohem lepší a bezpečnější technologií, než jakou v této oblasti dosud představila konkurence. Například Samsung Galaxy S8 hravě obejdete fotkou obličeje daného uživatele, čemuž by měl Apple podle všeho zamezit.

Zdroj: TechCrunch
Foto: Concept by Gabor Balogh
.