Zavřít reklamu
beats-apple-record

V posledních dnech se horlivě mluví o nové hudební službě Applu. Ta má přijít v červnu, stát na základech Beats Music a kalifornská firma má poprvé promluvit do streamování hudby. Zároveň se ale spekuluje o tom, že se jí stále nedaří uzavřít smlouvy se všemi vydavateli a také je pod drobnohledem americké vlády, zejména kvůli svým vyjednávacím praktikám.

V hudebním světě má Apple velice silné slovo. V historii to již několikrát dokázal, s iPodem a iTunes doslova proměnil celou branži a nyní má navíc ve svém středu ještě velice vlivného Jimmyho Iovinea. Toho získal v rámci akvizice Beats a právě Iovine má hrát významnou roli při spouštění nové hudební streamovací aplikace, kterou se Apple postaví proti zavedeným službám jako Spotify a také konečně půjde v hudbě s dobou. Prodeje v iTunes klesají a zdá se, že právě streaming je budoucnost.

Jak se ale představení nové služby Beats Music, kterou patrně čeká kompletní rebranding včetně nového jména, blíží, objevují se hlasy o neférových podmínkách Applu. Například Spotify se nelíbí, jak funguje předplatné v App Storu. Ještě předtím se navíc objevily zprávy, že Apple chce spolu s největšími vydavateli zajistit, aby ze streamovacího odvětví zmizely zcela bezplatné verze, které nyní fungují díky reklamám.

Pro Apple by zrušení bezplatného streamování znamenalo výrazné zjednodušení cesty na nový trh, protože jeho služba bude s největší pravděpodobností pouze placená a bude stavět na exkluzivním obsahu. Apple se také snažil vyjednat, aby byla jeho služba o něco levnější konkurence, ale to mu zase nechtějí povolit vydavatelé. Nicméně i pokud bude stát nová služba Applu měsíčně stejně jako třeba Spotify, bude mít Apple konkurenční výhodu.

Ta tkví v politice, která je nastavená v App Storu u předplatného. Když si předplatíte Spotify na webu, zaplatíte za měsíc neomezeného streamování 10 dolarů. Jenže když byste si chtěli službu předplatit přímo v aplikaci v iOS, narazíte na cenu o tři dolary vyšší. Vyšší cena je kvůli tomu, že si Apple i z každého předplatného bere paušální poplatek 30 %, za každého předplatitele Spotify tak dostane téměř čtyři dolary, zatímco se švédská firma ani nedostane na svých 10 dolarů z webu. A nejhůř je na tom ve finále zákazník.

Apple má v tomto ohledu vše svými regulemi v App Storu ošetřené i tak, že Spotify nemůže v aplikaci odkazovat na externí mechanismus pro platbu za předplatné. Takovou aplikaci by totiž Apple odmítl.

„Kontrolují iOS a získávají tím cenovou výhodu,“ uvedl pro The Verge nejmenovaný zdroj z hudebního prostředí. Oněch 30 procent nezíská ani vydavatel, ani umělec, ale Apple. Ten tak jednak má profit z konkurenční služby a jednak tím posiluje pozici pro svou chystanou službu, která bude podle všeho stát nejvíce stejně jako Spotify, pokud se Applu nepodaří vyjednat ještě agresivnější ceny.

Spotify se není co divit. Byť má tato služba aktuálně 60 milionů uživatelů a Apple vstupuje do oblasti streamingu hudby s velkým zpožděním, stále je to natolik velký hráč, že konkurence musí být na pozoru.

Pro Spotify údajně není bezplatná verze jeho služby něco, bez čeho by nedokázalo fungovat, a pokud by ho vydavatelské domy spolu s Applem dotlačily ke zrušení reklamami protkaného streamování, za které ale uživatel nic neplatí, tak přejde pouze na placený model. V tuto chvíli se ale ve Švédsku rozhodně nechtějí vzdávat, protože bezplatná verze je katalyzátor pro placenou službu.

Celou situaci kolem vznikající služby Applu navíc monitoruje také americká Federální obchodní komise i Evropská komise, kteří zkoumají, zda Apple své postavení nevyužívá v neprospěch konkurence.

Podle posledních zpráv se Applu stále nepodařilo uzavřít smlouvy se všemi nahrávacími společnostmi a je možné, že se bude opakovat stejný scénář jako v roce 2013 před spuštěním iTunes Radio. Tehdy Apple poslední potřebné smlouvy podepsal pouhý týden před představením služby a nakonec se k uživatelům iTunes Radio dostalo až o další tři měsíce později. Nyní se spekuluje o tom, že Apple novou hudební službu opravdu ukáže za měsíc během WWDC, ale je otázka, kdy se dostane k široké veřejnosti.

Zdroj: The Verge, Billboard

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.