Zavřít reklamu

Minulý týden proběhla světem zpráva, že sociální síť Facebook čeká přejmenování. Oficiálně tento krok pak pravděpodobně oznámí sám generální ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg v rámci výroční konference Connect, která se koná už 28. října. I když to vypadá jako velká věc, je poměrně běžná a nevyhnula se třeba ani Googlu. 

Ten se v roce 2015 zcela reorganizoval pod holdingovou společnost s názvem Alphabet. Částečně tomu bylo proto, aby ukázal, že již nejde jen o webový vyhledávač, ale o rozlehlý konglomerát se společnostmi vyrábějícími auta bez řidiče a zdravotnické technologie, stejně jako mobilní telefony a operační systém pro ně. Snapchat se pak v roce 2016 přejmenoval na Snap Inc. Bylo to ve stejném roce, kdy představil světu svůj první hardware, tedy „fotografické“ brýle Spectacles.

Ambice společnosti 

Je zde jasná třenice mezi označením Facebook pro sociální síť a Facebook jako společnosti. Přejmenování sítě tak oddělí tyto dva světy, kdy nové označení sítě bude spojováno už jen pouze s ní, kdežto společnost Facebook bude pořád vlastnit nejen ji, ale i Instagram, WhatsApp a Oculus, tedy značku vyrábějící právě i hardware v podobě AR brýlí.

Oddělení problémů 

V kontrastu s posledními výpadky služeb Facebooku bude mít přejmenování i efekt na to, když se společnosti něco nepovede. Za chybu, kdy byly nedostupné platformy společnosti, může právě ona, nikoli síť jako taková. Situace však může všem neznalým připadat, jako že problémy způsobila sama sociální síť. Ta by tak nově zodpovídala jen sama za sebe, tedy své úspěchy i případné neúspěchy. 

Svět internetu 

Facebook má již přes 10 tisíc zaměstnanců, které si svět pořád spojuje se sociální sítí. To ale právě v případě těch stojících za Oculusem není pravda. Už dříve Zuckerberg řekl pro The Verge, že chce, aby nebyl Facebook považován za společnost sociálních médií, ale tzv. společnost metaverza. To si CEO společnosti představuje tak, že lidé budou používat různé přístroje (brýle Oculus) k interakci s virtuálním prostředím (tedy nově pojmenované sítě i těch dalších společností vlastněných, a samozřejmě popřípadě těch nově příchozích).

Zuckerberg navíc Oculusu věří, protože předpokládá, že tato technologie bude časem všudypřítomná tak, jak jsou dneska chytré telefony. A pak jsou zde ještě brýle Ray-Ban Stories, do jisté míry další hardwarový počin Facebooku. Kdyby vás pak zajímalo, co to metaverzum je, tak termín původně vytvořil romanopisec sci-fi Neal Stephenson, aby popsal virtuální svět, do kterého lidé utíkají z dystopického, skutečného světa. Viděli jste film Ready Player One? Pokud ano, tak máte jasný obrázek.

Americká vláda 

Facebook jako společnost také čelí rostoucím kontrolám od americké vlády, které se nelíbí různé její praktiky. V případě přejmenování by se tak opět jednalo o volbu z rozumu. Je však otázkou, proč přejmenovat síť, jako takovou, a ne spíše společnost. Do pozadí samozřejmě nevidíme, stejně jako mnoho vrcholných manažerů společnosti, protože informace o přejmenování jsou drženy hodně pod pokličkou a zatím se s nimi na veřejnost vycházet příliš nechce, jak alespoň zmínila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová, která proti Facebooku svědčila před Kongresem v rámci antimonopolní kauzy. 

A jaké by mohlo být nové jméno? Spekuluje se o nějakém spojení s označením Horizon, což má být dosud nevydaná verze VR aplikace sloužící k integraci služeb Facebooku do platformy Roblox. Ta se právě v nedávné době přejmenovala na Horizon World, krátce poté, co Facebook ukázal kooperativní funkce pro společnou práci na jednom projektu pod názvem Horizon Workrooms. 

.